Zavřít reklamu

Přesně před týdnem se Apple na své vývojářské konferenci (WWDC) pochlubil novou verzí svého mobilního operačního systému pro iPhone a iPad. iOS 11 přináší spoustu novinek a změn, ovšem některé z těchto funkcí, které jsou pro majitele jablečných zařízení nové, naopak majitelé telefonů s Androidem znají i několik let. Apple tak pravděpodobně nakoukl za plot k sousedovi a zároveň ke svému hlavnímu konkurentovi a pár jeho funkcemi se inspiroval.

Zatímco některé funkce jsou převzaté přímo z Androidu, tedy od Googlu, většinu, kterou si dnes ukážeme, si Apple vypůjčil z nadstavby Samsung Experience (dříve TouchWiz) a až nápadně se podobají tomu, jak vypadají na vlajkových telefonech Samsungu.

1) Klávesnice pro psaní jednou rukou

Do iOS 11 přibyla vůbec poprvé funkce, kdy je možné klávesnici doslova nechat scvrknout k jedné straně, aby na ni dosáhli i uživatelé s menší dlaní a kratšími prsty. Stejná funkce je v Androidu i dlouho a obzvláště pak na Samsungu vypadá úplně stejně.

2) Okamžitá úprava snímků obrazovky

Po pořízení snímku obrazovky se v iOS 11 nově v levém spodním rohu ukáže malá ikonka právě pořízeného screenshotu. Po jejím rozkliknutí můžete snímek upravovat (něco přimalovat, připsat, přidat podpis atd.) a následně jej uložit nebo případně i smazat. Úplně stejná funkce se nachází i na telefonech Samsungu. Rozdílem však je, že zatímco na Galaxy S8 můžete tuto funkci vypnout, v iOS 11 to možné není.

3) Úprava ovládacího centra

iOS 11 je vůbec první mobilní operační systém od Applu, který přichází s možnost upravit si prvky v ovládacím centru. Funkce, která je na Androidu dostupná už řadu let, tak konečně přichází i na telefony a tablety s logem nakousnutého jablka. Ovládací centrum v iOS si ale částečně zanechalo svou původní originalitu, a tak se stále vysouvá zespodu obrazovky a navíc jej poměrně zásadně obohacuje 3D Touch gesto.

iOS Android ovladaci centrum

4) Skrytí obsahu notifikací

Doposud bylo v iOS možné skrýt obsah notifikací jen u vybraných aplikací, které tuto funkci přímo nabízeli (například Messenger). Nově ale jde skrýt obsah oznámení přímo skrze nastavení systému, což je možné na Androidu již nějakou dobu.

5) Odstranění aplikací bez ztráty dat

iOS 11 přichází s poměrně zásadními novinkami ve správě úložiště telefonu. Nyní je například možné smazat aplikaci, která sama o sobě zabírá hodně místa, ale data z ní nechat v telefonu. Pokud tak kdykoli poté aplikaci znovu nainstalujete, data budete mít zpět jako předtím. Hodně podobná vychytávka je dostupná i na Androidu už roky, jen její implementace je pojatá trochu jinak, ale ve výsledku funguje stejně.

6) Nahrávání obrazovky

Pořizovat záznam obrazovky bylo možné na iPhonech i se staršími systémy, ale bylo potřeba použít Mac nebo neschválenou aplikaci. Nyní Apple nahrávání obrazovky implementoval přímo do systému. Znovu ale platí, že tato funkce je na Androidu dostupná už nějakou dobu a zatímco například na Galaxy S8 (i S7) je možné skrze Game Launcher nahrávat jen hry, na jiných modelech můžete nahrávat celou obrazovku skrze tlačítko v ovládacím centru úplně stejně, jako nyní v iOS 11.

iPhone 7 iOS 11 vs Galaxy s8 Android 7

zdroj: youtube

Dnes nejčtenější

.