Zavřít reklamu

Společnost Dell oznamuje, že díky inovativnímu pilotnímu programu v komerčním měřítku poprvé v oboru moderních technologií expeduje obaly z plastů zachycených v oceánu. Dell recykluje plasty sesbírané z vodních cest a pláží a používá je v nové přepravní podložce pro notebook Dell XPS 13 2-in-1. Rozvíjí tak širší firemní strategii usilující o trvalou udržitelnost zásobovacího řetězce. V roce 2017 zabrání pilotní program Dellu, aby se do oceánských vod dostalo 8 tun plastu.

Dell od 30. dubna 2017 přešel u notebooku XPS 13 2-in-1 na obaly obsahující plast z oceánu. Společnost zároveň k balení přikládá vysvětlující informace, aby posílila všeobecné povědomí o stavu oceánského ekosystému a podnítila aktivitu v této oblasti. Dell tuto iniciativu prosazuje spolu s nadací Lonely Whale Foundation a americkým hercem a podnikatelem Adrianem Grenierem, který je v roli Social Good Advocate tváří ekologických iniciativ. S cílem zajistit, aby obaly znovu neskončily v oceánu, opatřuje Dell své balení symbolem pro recyklaci s číslem 2. Ten označuje materiál HDPE, který se na mnoha místech běžně recykluje. Tým společnosti Dell pro obaly své výrobky a použité materiály navrhuje tak, aby se více než 93 % obalů (podle hmotnosti) dalo recyklovat a opětovně využívat podle zásad cyklického hospodářství.

Postup zpracování plastů z oceánu v zásobovacím řetězci má několik fází: Partneři společnosti Dell zachycují plast u zdroje – v plavebních cestách, na pobřeží a na plážích – dříve, než se dostane do oceánu. Použitý plast se poté zpracovává a čistí. Plasty z oceánu (25 %) se při tom mísí s dalšími recyklovanými plasty z materiálu HDPE (zbývajících 75 %) ze zdrojů, jako jsou lahve nebo obaly od potravin. Výsledné vločky z recyklovaného plastu se poté tvarují do nových přepravních podložek, jež se odešlou k finálnímu balení a expedici zboží zákazníkům.

Pilotní program společnosti Dell, který představuje další ekologické prvenství v oboru, navazuje na úspěšnou studii proveditelnosti zahájenou v březnu 2016 na Haiti. Společnost má v začleňování trvale udržitelných a recyklovaných materiálů do svých produktů a obalů dlouhou tradici. Recyklované plasty používá ve svých stolních počítačích od roku 2008 a v lednu 2017 dosáhla svého cíle uplatnit do roku 2020 ve svých produktech 25 milionů tun recyklovaných materiálů. Dell se stále více soustředí na cyklickou recyklaci, při níž se materiály z odpadu jiných výrobců využívají jako vstupy pro výrobu obalů či samotných produktů. Společnost Dell byla prvním – a zatím zůstává jediným – výrobcem nabízejícím počítače a monitory obsahující plast z elektronického odpadu a recyklovaná uhlíková vlákna.

V partnerské spolupráci s Adrianem Grenierem a nadací Lonely Whale Foundation pomáhá Dell zvyšovat povědomí o problémech se stavem oceánů. Využívá při tom technologie pro virtuální realitu, jež lidem zblízka ukáže, jakým hrozbám oceán čelí. Nedávná studie[1] uvádí, že jen v roce 2010 se do oceánu dostalo mezi 4,8 a 12,7 miliony tun plastového odpadu, jehož zpracování nebylo zvládnuto. Společnost Dell publikovala dokument white paper: Zdroje plastu v oceánu o strategiích získávání zdrojů a plánech na sestavení mezioborové pracovní skupiny, která se bude plastům v oceánu věnovat v globálním měřítku.

Dostupnost

Notebook Dell XPS 13 2-in-1 v balení obsahujícím plast z oceánu je globálně dostupný na webu Dell.com a ve vybraných obchodech Best Buy v USA od 30. dubna 2017.

Dell obal z recyklovaneho plastu FB

 

Dnes nejčtenější

.