SanDisk A1

Root telefonu: jaké problémy může způsobit a přijdete kvůli němu o záruku?

Tento článok bude venovaný hlavne pre skúsenejších používateľov. Ak ním ešte nie ste, tak si ho určite prečítajte a informácie z neho možno v budúcnosti využijete.

Najprv si v skratke vysvetlíme, čo vlastne ten root je. Následne detailnejšie, aké problémy vám môže spôsobiť pri používaní telefónu a či je možná záručná oprava s takto upraveným Androidom.

ROOT v skratke

Internet je plný článkov, v ktorých je vysvetlené podrobne, čo je root. Obsahom nášho sú problémy s reklamáciou, takže si len v skratke zhrnieme, o čo sa jedná.

Root (v preklade z angličtiny „koreň“) je správca zariadenia alebo koreňový adresár na disku. Tak ako nám tieto dva preklady vysvetľujú, rootnutím užívateľ získava plný prístup k systémovým súborom operačného systému telefónu. Je schopný odstraňovať vstavané aplikácie alebo si nahrať novšiu verziu Androidu od alternatívnych vývojárov, ktorá už nie je pre dané zariadenie dostupná od výrobcu.

Problémy po rootnutí

Rootnutim si vieme svoj smartfón nielen vylepšiť, ale aj znefunkčniť, a to doslovne. Tým, že sa jedná o pomerne závažný zásah do softvéru ,nie vždy sa proces rootovania podarí. Väčšina prípadov končí „zabitím“ základnej dosky, čo nie je príliš potešujúce.

Keď sa vám podarí cez tento začiatok preskákať a myslíte si, že je všetko v suchu, nemusí tomu tak byť. Samsung od modelu Galaxy S4 spustil vo svojich telefónoch zabezpečenie, ktoré sa nazýva Knox. Jeho význam spočíva v tom, že bežný užívateľ si vie svoje citlivé dáta presunúť do prísne chráneného priestoru. Ten je úplne oddelený od súčasne bežiaceho systému a dáta sú zašifrované a chránené heslom užívateľa.

Ak Knox pri zapínaní mobilného telefónu zistí, že v ňom nie je nainštalovaný originálny softvér, automaticky zablokuje prístup ku chránenému obsahu. Dáta ostávajú nadobro stratené.

Celý proces overovania v skratke funguje na princípe porovnávania identifikačných certifikátov, ktoré má každé zariadenie vlastné a jedinečné. Momentálne Knox využívajú aj iné aplikácie od Samsungu, aby chránili vaše údaje a nie len tie, čo by ste potrebovali. Ľahko sa môže stať, že aj vstavané aplikácie odmietnu svoju službu.

Nedávno podobné opatrenia podstúpil aj Google a po rootnutí sa môžete stretnúť s tým, že vám prestane fungovať Google Play. To je len zopár prípadov, ktoré môže užívateľ postrehnúť a ktoré sú najčastejšie. Medzi menej rozšírené problémy môžu patriť hardvérové ako aj softvérové závady, napr. nefunkčné senzory, fotoaparát, S Health, Wi-Fi, Bluetooth atď.

ROOT vs Záruka

Tak ako aj u iných výrobcov mobilných zariadení, tak aj u Samsungu dochádza k porušeniu záručných podmienok pri vykonaní rootu v zmysle neautorizovaného zásahu do softvéru. Pri každej záručnej oprave je autorizované servisné stredisko povinné zistiť, či telefón alebo tablet spĺňa záručne podmienky. V prípade rozporu vám bude vyhotovený cenový návrh na opravu. Väčšinou sa jedná o výmenu celej základnej dosky a tú by asi nikto z vás platiť nechcel.

Avšak nie stále má root priamy súvis so závadou, a preto by vám záručná oprava nemala byť spoplatnená. Napríklad, ak si zákazník rootol svoje zariadenie a po istom čase začne mať problémy s nabíjaním,nejedná sa o priamy súvis. Servis by mal byť povinný toto zariadenie opraviť v rámci záruky. No netreba to brať ako samozrejmosť. Skutočne to závisí od konkrétneho problému, ako servis vyhodnotí danú vec.

Nakoniec môžem len doporučiť, že root zariadenia nie je skutočne potrebný. Či už kvôli špecifickým firemným aplikáciam alebo aplikáciam potrebných prístup do koreňového systému Androidu nemá zmysel vykonávať takéto zásahy. Súčasné mobilné telefóny a tablety sú väčšinou odladené s dostatkom operačnej pamäte, tak si nekomplikujme život.

Diskuze

  Nechci se nijak autora dotknout, ale tohle bych za článek určený pokročilejším uživatelům neoznačil. Jsou zde víceméně jen základní informace…co to je “root”, si každý zvládne vygooglit za méně než minutu, postup jak root udělat, za cca 5 minut pro své konkrétní zařízení. Konkrétně u Samsungu není samotnou komplikací jen Know, ale hlavně e-fuse čip na desce, který se přepne na 0x1 a to je to, co servis zjišťuje při příjmu telefonu na opravu. Jelikož se jedná o poškození základní desky, tak cokoliv s tím související Vám servis nemusí uznat, tzn. i nabíjení. Nevidím zde ani druhý pohled, tj. výhody, které root přináší, konkrétně u Samsungu ořezání TouchWizu, mnohem širší možnosti customizace vzhledu a spousta dalších věcí.

  Z článku vyplývá jen bu bu bu, root je špatný, nedělejte to.

  Reagovat

  “Tak ako aj u iných výrobcov mobilných zariadení”..
  Mimochodem jsou právě i výrobci kteří naopak proti zásahům do systému nic nemají a naopak alternativní vývojáře podporují.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Další články

samsung-budova-icon
Podíl Samsungu na světovém trhu se smartphony v příštím roce oslabí, tvrdí analytici
Podle úniku benchmarku bude Galaxy S9+ nejvýkonnější smartphone od Samsungu, na iPhone X ale stačit nebude
Galaxy S9 Infinity display icon
Duální fotoaparát nabídne jen větší Galaxy S9+. Potvrzuje to i nejnovější únik
Samsung představil Galaxy A8. Infinity displej a duální fotoaparát tak zamířily do střední třídy
Galaxy S9 Infinity display icon
Samsung Galaxy S9 by mohl nabídnout v porovnání s loňským modelem zase o něco větší baterii
Galaxy S9 přichází. Samsung jeho premiéru naplánoval na konec února
Galaxy S9 Infinity display icon
Galaxy S9 měl údajně nabídnout přepracovaný design, Samsung nakonec od plánů upustil
Majitelé smartphonů od Samsungu jsou se svými telefony spokojeni více než Apple uživatelé s iPhony
Galaxy S9 Infinity display icon
Samsung jde proti proudu. U Galaxy S9 se nezaměří odemykání obličejem, ale zdokonalí skener oční duhovky
Samsung Galaxy A8+ (2018) se ukazuje v plné parádě na prvním videu
Samsung zveřejnil manuál k chystaným Galaxy A8 i A8+ a prozradil tak o nich všechny novinky
Je to (takřka) oficiální. Modely Galaxy A dostanou v příštím roce skutečně označení Galaxy A8 a A8+
Podívejte se, jak by mohl vypadat chystaný Samsung Galaxy J2 Pro
Kupte si raději Galaxy S8, S8+ či Note8 než iPhone X od Applu, vyplývá z výsledků testů od Consumer Reprots
Samsung Galaxy S9 se nakonec nepředstaví tak brzo, jak spekulace původně naznačovaly
V těchto barevných variantách se za pár týdnů představí Samsung Galaxy A8 a A8+
Samsung Galaxy S9 by mohl dostat obří úložiště s kapacitou 512 GB
Galaxy S9 Infinity display icon
Tohle jsou všechny barevné varianty, ve kterých se představí Samsung Galaxy S9