Zavřít reklamu

Samsung se svými chytrými telefony vládne nejenom globálně, ale také v České republice a na Slovenku. Podle nejnovějších údajů IDC (International Data Corporation) si jihokorejský gigant v loňském roce zabral přibližně 30% tržní podíl na objemu dovozu, a to v obou zemích.

Za Samsungem se pak o druhou příčku na českém a slovenském trhu přetahovaly společnosti Huawei a Lenovo. Zatímco Lenovo skončilo v České republice třetí, na Slovensku se vyhouplo na druhé místo. Čtvrté místo si v obou zemích stabilně drží americký Apple se svými iPhony.

Ostatní značky

Zmíněná čtveřice výrobců si na obou trzích zabrala většinu prodejů. Ostatní značky jako Microsoft, Sony, HTC, LG a Alcatel se staly spíše jen okrajovými hráči a každý si z velkého koláče utrhl méně než 3 %. Spolu s ostatními značkami jako čínské Xiaomi, Zopo nebo Coolpad prodaly dohromady asi jen 20 % smartphonů dovezených v České republice, přičemž na Slovensku to bylo ještě méně.

Trh s telefony v Česku a na Slovensku roste

Zajímavá jsou ale i čísla celkově shrnující trh se smartphony v našich končinách. Na Slovensku vzrostla mezi kalendářním rokem 2015 a 1016 poptávka meziročně o 10 %, v České republice to bylo za stejné období o 2,4 %. Na Slovensku se za minulý rok prodalo celkem 1,3 milionů smartphonů, zatímco v České republice to bylo 2,7 milionů kusů. Nejsilnější na prodeje bylo pochopitelně poslední čtvrtletí roku před Vánocemi, kdy trh na Slovensku vzrostl v porovnání s předchozím čtvrtletím o 61,6 %.

„Český trh je pro prodejce obecně náročnější na budování a obranu svých pozic, neboť mobilní operátoři v České republice drží jen asi 40% trhu, ve srovnání s přibližně 70 % na Slovensku,“ říká IDC analytička Ina Malatinská.

Roste i zájem o telefony s podporou LTE, jelikož telefony podporující tento standard z celkových prodejů zastoupily přibližně 80 %. Na velké poptávce po LTE telefonech se promítla i jejich cena, která meziročně poklesla o 7,9 % v České republice a na Slovensku pak o 11,6 %.

Samsung Galaxy S7 Edge FB

Dnes nejčtenější

.