Zavřít reklamu

Google má v současné době dva operační systémy – Android a Chrome. Zároveň ale vím, že softwarový gigant pracuje na zcela novém systému, který by jednoho dne mohl nahradit Android a možná i Chrome. Do teď jsme ale o systému jen slyšeli jen různé spekulace, ovšem nyní se objevily první snímky a videa, které ukazují zcela nové uživatelské rozhraní, na kterém Google pracuje.

Fuchsia, jak se nový systém jmenuje, se dostal do rukou zahraničnímu serveru Ars Technica, který jej zkompiloval a spustil jako aplikaci na Android zařízení. Systém je vytvořený na mikrokernelu Magenta, který vytvořil sám Google. To nám říká, že se jednoho společnost chce rozloučit s Linuxem, na kterém jsou postavené oba současné systémy, Android i Chrome OS.

Dobrou zprávou pro vývojáře je i fakt, že rozhraní systému Fuchsia je vytvořené pomocí Flutter SDK od Googlu, které programátorům umožňuje použít cross-platformní kód aplikace, který běží na Androidu i iOS. Flutter je tedy klíčem, že programátoři po příchodu Fuchsii nebudou muset přepracovávat všechny své Android aplikace pro nový systém, jelikož budou fungovat i na něm.

Uživatelskému rozhraní systému dal Google jméno Armadillo a jak můžete vidět na snímcích v galerii výše, současnému Androidu se podobá v podstatě jen Material Designem, jinak jde o nový koncept. Základem je Google účet dominující domovské obrazovce, která slouží jako skrolovací list. V něm se pak nahoře nacházejí poslední otevřené aplikace (Story mode) a dole oblast s vyhledáváním/Google Now. Pokud kliknete na profilovou fotografii, zobrazí se rychlé nastavení i s časem a indikátorem baterie.

Fuchsia již podporuje i režim pro tablety a rozsáhlou podporu split-screen multitaskingu, kdy je možné si vedle sebe naskládat hned několik oken z různých aplikací. Na závěr nechybí ani vlastní systémová klávesnice.

Níže si můžete prohlédnout první videa zachycující systém. Mějte však na paměti, že se teprve jedná skutečně jen o testovací verzi, která se ani neměla dostat mezi veřejnost. Systém ještě čeká poměrně dlouhá cesta vývoje a zatím není jasné, kdy by mohl spatřit světlo světa a objevit se tak v prvních zařízeních.

Google Fuchsia
Google Fuchsia FB

Dnes nejčtenější

.