Zavřít reklamu

Včera, tedy v pátek 28. 4. se v České republice začal oficiálně prodávat Samsung Galaxy S8 a Galaxy S8+. Zájemci sice mohli mít nový vlajkový model Samsungu doma už o 8 dní dříve, pokud si jej předobjednali do 19. 4., ale právě až včera se konečně dostal na pulty prodejců, a tak si telefon mohou zákazníci zakoupit osobně na prodejně některého z autorizovaných prodejců.

Pokud se vám novinka od Samsungu skutečně zalíbila, ale stále váháte, protože momentálně vlastníte iPhone nebo o něm pokukujete stejně jako po Galaxy S8, pak pro vás máme několik důvodů, proč upřednostnit právě nejnovější vlajkový model od Samsungu před telefonem s logem nakousnutého jablka. Samozřejmě i iPhone má své výhody (iOS, skvělé propojení s ostatními produkty od Applu), ale následujících deset funkcí/vlastností Galaxy S8 na žádném současném iPhonu nenaleznete.

1) Nekonečný displej

Samsung svůj displej s minimálními rámečky označuje jako nekonečný a musíme mu dát za pravdu, že v kombinaci s černým předkem skutečně tak působí. Displej Galaxy S8 vypadá jednoduše skvěle a dokonce byl i odborníky označen jako za nejlepší smartphone displej současnosti. Naproti tomu iPhone je už několik let označován za jeden z nejhorších smartphonů, co se poměru displeje ku přední části týká. Rámečky na iPhonu jsou prostě obří a displej procentuálně zabírá výrazně méně než je tomu u konkurence. Apple si je ale tohoto neduhu moc dobře vědom, a tak na letošní podzim chystá zcela přepracovaný telefon, který by měl mít podobně nekonečný displej právě jako Galaxy S8.

2) Zahnuté hrany

Někteří zahnuté hrany odsuzují, označují je za naprostou zbytečnost a tvrdí, že jen dobře vypadají. To byla pravda před několika lety, kdy Samsung poprvé zahnuté hrany displeje představil. Dnes je již umí využít a nabídnout díky nim v telefonu další funkce. Navíc u Galaxy S8 je zahnutý nejenom displej, ale i sklo na zádech, díky čemuž se na první pohled velký telefon drží pohodlně i v jedné ruce a skvěle padne do dlaně.

3) Čtečka oční duhovky

Zatímco iPhone byl prvním telefonem, který disponoval čtečkou otisků prstů, Samsung je zase průkopníkem, který ve smartphonech rozšiřuje čtečku oční duhovky. Začal už loni v létě u Galaxy Note 7, který ale musel kvůli vybuchujícím bateriím stáhnout z trhu, a tak se o skutečné rozšíření autentizace přes oční duhovku ve smartphonech postará až Galaxy S8. Podle dosavadních informací by se i letošní iPhone měl pochlubit čtečkou duhovky, ale zatím není nic 100% jisté.

4) Rozpoznání obličeje

Když už mluvíme o nových bezpečnostních možnostech, tak se musíme krátce věnovat i funkci rozpoznání obličeje, kterou Galaxy S8 disponuje. Telefon rozpozná obličej svého majitele skrze přední fotoaparát, ale prozatím se jedná o nejslabší autentizační metodu v telefonu, a tak ji lze používat jen pro odemknutí zařízení. I Apple chystá obdobnou funkci, ale jeho patenty naznačují, že by měla být výrazně pokročilejší. Zatím se ale žádný iPhone ničím takovým pochlubit nemůže.

5) Desktop Experience

Se Samsungy Galaxy S8 a Galaxy S8+ přichází i DeX (Desktop Experience), tedy speciální dokovací stanice, která po připojení monitoru, myši a klávesnice dokáže proměnit smartphone v plnohodnotný počítač. Operační systém Android v Galaxy S8 se rázem po připojení k DeX promění v desktopovou verzi, na které lze pohodlně prohlížet internet, pracovat v programech z Microsoft Office a dalších úplně stejně, jako kdybyste je používali na Windows. Navíc lze přímo z desktopu odepisovat na zprávy nebo vyřizovat hovory.

Samozřejmě je nutné podotknout, že se jedná o náhražku za základní počítač a pro profesionální uživatele, kteří pracují například ve Photoshopu nebo stříhají 4K videa, není DeX rozhodně dělaný. Zatím se ani nezdá, že by Apple plánoval něco podobného, i když si nedávno patentoval způsob, jak snadno proměnit iPhone a iPad v notebook.

6) Bixby a Google Assistant

Samsung se v oblasti virtuálních asistentů rozhodl jít vlastní cestou, a tak s Galaxy S8 a S8+ představil svou vlastní asistentku Bixby. Ta se má ještě co učit, proto jihokorejci na telefonu nechali i asistenta od Googlu, který mimo jiné umí i česky. Pokud by někomu byli dva asistenti málo, má ještě možnost nainstalovat si Cortanu. Na iPhonu je po vybalení telefonu z krabičky dostupná jenom Siri, která v poslední době začíná za svými konkurenty zaostávat. Na iOS je sice taktéž možné si nainstalovat další asistenty, ale ty jsou značně omezené, protože Apple vývojářům neumožňuje přístup ke klíčovým komponentám iOS.

7) Bixby Vision

Jednou z nejzajímavějších funkcí nové asistentky od Samsungu je Bixby Vision, která rozpoznává objekty, text a údaje o poloze. Pokud tedy fotoaparátem Galaxy S8 namíříte na nějaký objekt, věc nebo třeba památku, Bixby by vám měla být schopná říct, o co konkrétně se jedná a prozradit vám další užitečné informace, které by vás mohly zajímat. Bixby Vision umí v reálném čase přeložit i text, a to mezi více než 50 jazyky. Navíc funkce je dostupná i pro vývojáře třetích stran, tudíž možnosti jsou takřka nekonečné.

8) 10nm procesor

Apple je jednoznačně lídrem, pokud jde o procesory pro smartphony, ale Samsung mu tentokrát převzal prvenství. Galaxy S8 a Galaxy S8+ jsou totiž prvními smartphony na světě, které se mohou pochlubit procesorem vyráběným 10nm technologií, a to ať už se jedná o Qualcomm Snapdragon 835 (pro modely v USA) nebo Samsung Exynos 8895. Apple údajně také připravuje 10nm procesor, ale ten se ukáže v iPhonu až v září.

9) Bluetooth 5.0

Galaxy S8 je také prvním smartphonem na světě, disponujícím Bluetooth 5.0. Jaké výhody nový standard přináší, jsme podrobně sepsali v nedávném článku, který si můžete přečíst zde. Ve zkratce jde o lepší dosah, vyšší rychlosti a hlavně možnost přehrávat hudbu na dvou reproduktorech (nebo v sluchátkách) najednou, čímž si vytvoříte jakési stereo.

10) Bezdrátové nabíjení

Bezdrátové nabíjení je další funkce, kterou Apple teprve připravuje, jenže smartphony od Samsungu jí disponují už roky a společnost už ji zvládla i značně vylepšit, konkrétně nabíjení zrychlit. Původně se očekávalo, že Apple všem svým bezdrátovým nabíjením vytře zrak, protože by bylo možné jeho telefon nabíjet na vzdálenost až 5 metrů od podložky (spíše vysílače). Jenže podle posledních uniklých schémat to vypadá, že kalifornský gigant vsadí na jistotu a nabídne klasické Qi nabíjení, kterým disponují téměř všechny dnešní vlajkové modely, i ty od Samsungu.

11) Rychlé nabíjení

A na konec funkce, kterou se telefony od Samsungu mohou pochlubit už několik let, ale iPhony jí nedisponují. Není ani jasné, zda něco takového Apple plánuje, ale pokud ano, přijde už s křížkem po funuse. Zatímco baterie o kapacitě 3 500 mAh v Galaxy S8+ se skrze dodávanou nabíječku dobije za 1 hodinu a 42 minut, 2900mAh baterie v iPhonu 7 Plus za 2 hodiny a 45 minut. Majitel iPhonu může samozřejmě investovat dalších 580 Kč do iPad nabíječky, která je silnější. Polepší si s ní ale cca jen o půl hodiny.

Apple iPhone 7 Samsung Galaxy S8 FB

Dnes nejčtenější

.