Zavřít reklamu

Optická stabilizace obrazu (OIS) se u vlajkových modelů téměř všech výrobců stává v posledních letech již standradem. Stále však jen u zadního fotoaparátu, kde je nicméně i potřebnější. Ovšem ani u přední kamery by nebyla pro spoustu uživatelů (blogeři, YouTubeři atd.) k zahození, čehož si je Samsung moc dobře vědom. Proto vyvíjel OIS i pro přední fotoaparát Galaxy S8 a S8+, ale své dílo nakonec nedokončil, a tak se s ní ani nechlubí.

Na skutečnost přišel JerryRigEverything, který o víkendu rozebral Galaxy S8 a ve svém videu ukázal, jak funguje optická stabilizace obrazu u zadního fotoaparátu. Když to samé vyzkoušel i u přední kamery, zjistil, že se chová v podstatě stejně, jen je stabilizace o něco menší. Samsung se tedy snažil dostat optickou stabilizaci i do předního fotoaparátu, což ale nakonec pravděpodobně nestihl, protože ji neuvádí ani na svých stránkách.

A proč tedy ve finále nemá přední fotoaparát Galaxy S8 optickou stabilizaci obrazu? OIS totiž vyžaduje, aby byl fotoaparát větší. Na rozdíl od elektronické stabilizace (EIS) se při optické stabilizaci hýbe samotný snímač, a tak potřebuje více prostoru. To pro inženýry může představovat problém, když chtějí docílit minimálních rozměrů. U zadního fotoaparátu nepředstavují desetiny milimetru ve většině případů žádný problém, ale u přední kamery je tomu jinak. Obzvlášť u Galaxy S8, kde bylo potřeba do uzounkého rámečku vměstnat fotoaparát, čtečku oční duhovky a ještě senzory.

Galaxy S8 OIS front camera
Galaxy s8 iris scanner front camera FB

Dnes nejčtenější

.