Zavřít reklamu

Minulý měsíc představený Samsung Galaxy S8 (a samozřejmě i Galaxy S8+) je vůbec první smartphone na světě, který se může pochlubit novým Bluetooth 5.0. To je jistě skvělá zpráva, ale co vlastně pro majitele „es-osmičky“ ve výsledku znamená? Je vůbec možné využít nějaké přednosti nového standardu, když příslušenství (reproduktory, sluchátka, autorádia, wearables atd.) jím ještě nedisponují? Pokud jako budoucí majitelé nového krále od Samsungu chcete znát odpovědi na tyto otázky, pak je pro vás dnešní článek jako dělaný.

Novinky Bluetooth 5.0:

Co je vlastně v Bluetooth 5.0 nového? Nejnovější standard přichází dohromady se třemi vylepšenými vlastnostmi. Konkrétně se může pochlubit lepším dosahem, vyšší přenosovou rychlostí a schopností přenášet více dat v jedné „zprávě.“ Pojďme si ale na novinky podívat trochu podrobněji.

Lepší dosah

Oproti předchozí verzi má nové Bluetooth 5.0 až 4x lepší dosah, což ve výsledku znamená, že namísto původních 60 metrů, dosáhne Bluetooth 5.0 teoretických 240 metrů. Bluetooth Special Intereset Group (BSIG) tak slibuje, že s novým standardem dokáže v podstatě pokrýt celou vaši domácnost, což je naprosto ideální pro Internet věcí (Internet of Things). Pokud si tedy časem pořídíte i sluchátka nebo reproduktor s Bluetooth 5.0, můžete nechat Galaxy S8 doma a jít si lehnout na zahradu k bazénu, hudba se bude stále plynule přehrávat.

Vyšší rychlost

Bluetooth 5.0 je oproti svému předchůdci 2x rychlejší. To znamená, že data nový standard umí přenášet rychlostí až 50 Mb/s namísto 25 Mb/s u předchozí verze. Je však důležité podotknout, že se jedná jen o teoretické rychlosti, které byly naměřené v laboratoři za ideálních podmínek (bez překážek atd.). V praxi by mohla vyšší rychlost znamenat rychlejší párování příslušenství k telefonu, ale opět bude potřeba mít obě zařízení s Bluetooth 5.0.

Více dat (nejzajímavější)

Zatímco k lepšímu dosahu a vyšším rychlostem potřebujete, aby měl Bluetooth 5.0 nejenom telefon, ale i připojené příslušenství, u schopnosti přenášet více dat je tomu jinak. Zpráva (obdoba packetu) přenášející data z jednoho zařízení (telefon) do druhého (např. reproduktor) nově u Bluetooth 5.0 obsahuje až 8x více dat. To v praxi znamená, že Galaxy S8 je schopný přehrávat bezdrátově hudbu na dvou reproduktorech současně, tudíž si můžete vytvořit jakési falešné „stereo.“

Hodit se vám to může například i v momentě, kdy chcete s kamarádem poslouchat stejnou skladbu, kterou máte v telefonu jen vy. Stačí ke Galaxy S8 připojit svá i kamarádovo bezdrátová sluchátka a můžete stejnou skladbu poslouchat jak vy, tak i on, každý ve svých vlastních sluchátkách. Dobrou zprávou je, že pro tuto nejzajímavější novinku vám stačí příslušenství s Bluetooth 4.2 i nižším.

Aktualizováno o povedené video od YouTubera Marques Brownlee, který názorně ukazuje, jak je Galaxy S8 schopný přehrávat stejnou skladbu na dvou reproduktorech najednou:

Galaxy S8 Bluetooth 5.0 MKBHD FB

zdroj: androidcentralwikipedia

Dnes nejčtenější

.