Zavřít reklamu

Samsung v minulých rokoch usúdil, že vydávať 400 modelov za rok je hlúpe a preto sa rozhodol spraviť vo svojej ponuke veľký poriadok. Svoju ponuku poriadne skresal a zjednodušil na série A, J, S a Note. Samsung tieto série každoročne aktualizuje (až na Note7) a rok 2017 odštartoval refreshom modelov A3, A5 a A7.

Galaxy A5 (2017) je spomedzi nich akousi zlatou strednou cestou, pretože obsahuje ideálny hardvér, ideálnu veľkosť displeja a má aj celkom rozumnú cenu. Podaktorí ho kvôli dizajnu dokonca berú ako nástupcu Galaxy S7, ale netreba sa nechať uniesť dojmami, treba si tieto telefóny poriadne porovnať.

Dizajn

Áno, dizajn je jasne inšpirovaný minuloročným vlajkovým modelom. Aj keď to je telefón strednej triedy, píši sa zahnutým sklom na zadnej strane a zaobleným hliníkovým rámom. Predné sklo je tiež trochu zahnuté po svojom obvode, ale už nie tak ako pri A5 (2016). A to je dobré, pretože na novú A5-ku si viete úplne prilepiť ochranné sklo. Pri predošlom modeli to bolo nemožné, sklo nikdy nepriľahlo na okrajoch. Že Samsung vyriešil tento problém, ale ešte neznamená, že dotiahol dizajn do perfekcie. Telefón má, ako to povedať, dlhé čelo. A vyzerá to trochu smiešne. Priestor nad displejom je asi o 2mm vyšší než priestor pod ním. Je menej využitý a bije to do očí.

Galaxy A5 (2017) ale v dizajne vychytal zaoblenie. Je oblejší a tým pádom je aj držanie telefónu pohodlnejšie, netlačí do dlane a keď máte dlhší hovor, tak nemusíte každú chvíľu striedať ruku. Ku kvalite hovorov sa dostanem o chvíľu, no keď som už načrel zvuk, nemohol som si nevšimnúť, že je hlavný reproduktor na boku. Chvíľu som premýšľal, prečo niekto spravil takúto vec, ale potom som to pochopil. Samsung myslí na to, že videá pozeráme na šírku a že si veľakrát prekryjeme reproduktor. Takže ho presunul na také miesto, kde ho neprekryjeme a zvuk bude krajší.

Zvuk

Presunutie reproduktoru nabok však nemá nejaký zásadný vplyv na kvalitu zvuku pri používaní na výšku. Ale keď už pozeráte video, tak novú polohu reproduktoru oceníte, pretože, ako som už vravel vyššie, nezablokujete cestu zvuku a tým pádom zvuk nebude skreslený a zachová si hlasitosť. Kvalitatívne používa A5 (2017) rovnakú zostavu reproduktorov ako Galaxy S7 a tak ponúka uspokojivú kvalitu, či už pri hovoroch alebo zábave. Hudbu si tiež môžete vychutnať, keďže telefón má 3,5mm jack a môžete si doň pripojiť akékoľvek slúchadlá.

Displej

Displej je opäť Super AMOLED, tentoraz s rozlíšením 1920 x 1080 bodov pri uhlopriečke 5,2″. Je teda o trochu väčší oproti S7, no má nižšie rozlíšenie. Recenzovaný kus mal ale lepšie kalibrované farby a nemal nádych žltej, aký som videl na svojom S7 edge, keď som si položil oba mobily vedľa seba. Ak ide o ostrosť, tak som nevidel žiaden rozdiel medzi 1080p a 1440p displejom, u oboch je hustota pixelov dostatočne vysoká na to, aby človek pixely nevidel.

Fyzickou veľkosťou plochý displej napomáha tomu, aby sa dal A5 (2017) nosiť aj v niektorých obaloch pre S7 edge (napríklad od Spigenu). Dokonca nie je problém ani s prístupom k bočným tlačidlám a obal nezavadzia ani zadnému fotoaparátu. Ale skôr by som si vybral obal určený priamo pre tento telefón, než sa spoliehal na alternatívu. Bonusom pri displeji je podpora Always-On, ktorá bola len na vlajkových lodiach.

Hardvér

Po hardvérovej stránke sa A5 (2017) znovu posunula ďalej. Výkonnejší je procesor, väčšia je RAM-ka. Vovnútri novej A5-ky tkvie 8-jadrový procesor s frekvenciou 1.9 GHz a sekunduje mu 3GB RAM, čo je posun o 50% oproti predošlej generácii. V benchmarku sa to odrazí aj na výsledku. Mobil si získal 60 884 bodov v AnTuTu. Čo ma osobne prekvapilo, je, že RAM-ka je rýchlejšia než tá, ktorú mám vo svojom S7 edge. Procesor a grafický čip mu však ani zďaleka nesiahajú na päty. Na hranie hier to zrovna výkonný hardvér nie je a hry si tu užijete skôr pri nižšej kvalite textúr a ani vtedy nerátajte s vysokými fps. Niektoré scény renderovalo pri menej ako 10fps, iné sa dostali o trochu vyššie.

Batéria

Vec, v ktorej ale Galaxy A5 (2017) exceluje a zaisto tromfne kolegov, je batéria. Disponuje 3000 mAh batériou pri mid-range HW. Čo vlastne znamená len jedno – dosiahnuť dva dni používania na jedno nabitie nie je problém. Pri celodennej výdrži S7 edge fakt pekný posun vpred. Bohužiaľ mu nebude konkurovať ani chystaná S8, pokiaľ sú posledné úniky pravdivé. A ako bonus, Galaxy A5 (2017) mi za celý ten čas nevybuchla 🙂

Čo by som telefónu vytkol v súvislosti s batériou, je USB-C konektor. Telefón sa nabíja pomocou neho a je zatiaľ jedným z mála, ktorý tento moderný štandard používajú. V praxi to znamená, že ak idete niekam na dlhšie, určite si so sebou berte kábel, lebo šanca, že budete s niekým, kto má po ruke USB-C kábel, je zatiaľ veľmi malá. A nepomôžete si ani bezdrôtovým nabíjaním, mobil ho nepodporuje.

Fotoaparát

Nový Galaxy A5 sa na zadnej strane pýši 16-megapixelovým fotoaparátom a na to, že je to mobil strednej triedy, tak na papieri vyzerá veľmi slušne! Na papieri. Je pravda, že má 27mm čip. Je pravda, že má clonu f/1.9. Je pravda, že má LED blesk a auto-focus. Ale bohužiaľ, Samsung zabudol na stabilizáciu a viacero fotiek, ktoré som s ním odfotil, boli rozmazané. Tie lepšie fotky som odfotil, keď som držal mobil obomi rukami. Keď sa ešte rozhodnete fotiť s HDR, tak musíte naozaj dávať pozor na to, aby ste sa nepohli, pretože miesto nádhernej fotky budete mať schizofrenický, rozdvojený záber.

Podaktorí majitelia S7 a S7 edge sa v diskusiách cítili podrazene, keď sa dozvedeli, že nová A5, ktorá je o tretinu lacnšjšia oproti S7, má vyššie rozlíšenie fotoaparátu. Lenže sa tu opäť ukazuje, že megapixely nie sú všetko a keď zanedbáte softvérovú stránku, tak je úplne jedno, či tam je 12mpx alebo 16mpx, Canon alebo Sony. Jednoducho, dnes ten fotoaparát nemá ani len softvérovú stabilizáciu obrazu, čo sa pri 400€ telefóne nedá odpustiť.

Resumé

Bolo mi jasné, že Samsung skôr či neskôr vydá Galaxy A5 (2017). Prekvapenie sa nekonalo a skutočne prišiel model, ktorý sa po vzore svojho predchodcu snažil na seba prevziať črty hi-endovej série. Výsledkom inšpirácie je zahnuté sklo na zadnej strane a hladký hliníkový rám, vďaka čomu má navonok A5 takmer podobný vzhľad ako Galaxy S7. Výkonom je to schopný mid-ranger, ktorý zvládne väčšinu úloh bez problémov, no pri graficky náročnejších hrách môžu nastať problémy. Spokojný som s batériou, kde Samsung dokázal napraviť svoju reputáciu. Len by to chcelo bezdrôtové nabíjanie, keďže mobil má USB-C a to je zatiaľ veľmi ojedinelé. Fotoaparát poteší rozlíšením, ale Samsung zabudol na stabilizáciu a tú doplní v pripravovanej aktualizácii. Preto si treba pomôcť vlastnoručne.

Galaxy-A5-FB
Zdroj: Redakce Samsung Magazine

Související články

Dnes nejčtenější