Zavřít reklamu

Google se pochlubil novým Androidem O. Hned na začátek vás ale musím trochu zklamat. Android 8.0 (Android O, pravděpodobně Android Oreo) je sice další generace nejpoužívanějšího operačního systému pro smartphony, ale žádné revoluční novinky nepřináší. Nekonají se dokonce ani změny v uživatelském prostředí či grafice. Google se tentokrát zaměřil především na optimalizaci systému.

Developer Preview 1 zatím obsahuje jen pár novinek. Ty by však během testování měly přibývat. Google si je totiž schovává až na letošní I/O konferenci, která se bude konat v květnu. Viditelných změn se dočkaly notifikace, přes které nyní uživatel zvládne provést více úkonů, aniž by musel spouštět aplikaci k nim přidruženou. Nových možnosti se dočkali i vývojáři, protože Google vylepšil API. Tyto změny ale uživatelé zaregistrují až v momentě, kdy je developeři nasadí do svých aplikací.

Samotný Google přiznal, že se nový systém zaměřuje především na optimalizaci. Zlepšení by se měla dočkat především výdrž baterie, protože Android O umožňuje omezovat činnosti aplikací běžících na pozadí. Jinými slovy si tak uživatel bude moct zvolit, co přesně bude aplikace na pozadí dělat a co naopak ne.

Nové funkce Android O:

  • Nastavení se dočkalo velkých změn a nově umožňuje ještě lepší správu zařízení
  • Podpora funkce Picture-in-Picture pro videa
  • API rozšiřuje funkci automatického vyplňování pro aplikace od vývojářů, kde se nově budou vyplňovat jména a hesla ze správců hesel
  • Notifikace se nyní budou rozdělovat do tzv. kanálů a bude možné je lépe spravovat
  • Adaptivní ikony se automaticky přizpůsobí svou podobu do čtverce nebo kruhu a budou podporovat i animace
  • Podpora širokého gamutu barev, která zlepší grafické prvky na high-end zařízeních
  • Přibyla podpora pro Wi-Fi Aware, pomocí které si dvě zařízení mohou mezi sebou posílat soubory, aniž by byla připojená k internetu (nebo ke stejnému bodu)
  • Podpora bezdrátové technologie zvuku s vysokým rozlišením LDAC
  • Vylepšené WebView zvyšuje zabezpečení v aplikacích, které nabízí webový prohlížeč
  • Vylepšená klávesnice od Googlu nyní nabízí lepší predikci slov a rychleji se učí

Android O Developer Preview 1 si můžete stáhnout přímo z vývojářského portálu Google zde. Nový systém je v současné době možné nainstalovat na Pixel, Pixel XL, Pixel C, Nexus 5X, Nexus 6P a Nexus Player. Mějte však na paměti, že současné sestavení je určené především pro zkušené vývojáře. Pokud si chcete nový systém vyzkoušet jen pro zajímavost a kvůli novinkám, doporučujeme vám počkat, až Google opět spustí Android Beta Program. Stát by se tak mělo v následujících týdnech.

Android O FB

Dnes nejčtenější

.