Zavřít reklamu

Apple iPhone 6s a Samsung Galaxy S7, aneb dva největší rivalové roku 2016. Každý měl v minulém roce (ale samozřejmě i nyní) rozhodně co nabídnout, jednalo se totiž o samotnou špičku pomyslné pyramidy smartphonů. Který ale skutečně kraloval? Je souboj mezi těmito vlajkovými smarphony vyrovnaný nebo každý prostě vládne jen ve své kategorii? To jsme se rozhodli zjistit, a tak jsme oba telefony dlouhou dobu používali a testovali, který je v čem lepší. Pojďme se tedy mrknout na uživatelské zážitky a samozřejmě i na samotné ukázky.

Balení

Začneme tím nejjednodušším a zároveň nejzákladnějším, čímž je balení. Po rozbalení obou telefonů najdete v krabičce v podstatě to samé – adaptér, kabel, sluchátka, sponku na vysunutí šuplíku pro SIM kartu a telefon – ale kvalita příslušenství se liší. Ke Galaxy S7 navíc Samsung přibalil redukci z micro USB na standardní USB-A, která vám spolu s aplikací pomůže rychlé přenést data z jiného telefonu (klidně i z iPhonu), ale hlavně umožňuje snadno připojit obyčejný USB flashdisk a přehrávat z něho filmy, hudbu nebo třeba importovat fotografie.

Vše ostatní už mají oba telefony v podstatě stejné. Adaptér pro Galaxy S7 se ale díky výstupu 5V při 2A může pochlubit podporou rychlého nabíjení, zatímco ten k iPhonu nabízí výstup pouze 5V při 1A. Pokud tedy chcete telefon od Applu nabíjet rychleji, je potřeba zakoupit 12W iPad nabíječku za dalších 579 Kč. Sluchátka jsou si neuvěřitelně podobná, zde se totiž jihokorejci inspirovali u kalifornského giganta. Sluchátka od Applu jsou ale lépe zpracovaná a nabídnou i o něco lepší zvuk. Napájecí a datové kabely jsou opět téměř identické, nicméně verze od Samsungu působí o něco bytelněji, ale na druhou stranu obyčejněji. Kabel od Applu je měkčí, ohebnější, ale tím i náchylnější na opotřebení.

Pokud bych měl hodnotit zpracování balení jako takového, tak určitě vítězí Apple. Krabička je prémiovější, vše je čisté a úhledně zabalené. Jednotlivé příslušenství má v krabičce přesně své místo, kde sedí na milimetr a například taková sluchátka byla v balení iPhonu dokonale smotaná, ta ke Galaxy S7 jsou trochu neúhledně zabalená.

Systém

Oba vlajkové telefony jsou jsi v mnoha ohledech podobné, ale jedním se je přeci jen zásadně liší – operačním systém. Nerad bych se pouštěl do podrobného srovnávání Androidu s iOS, protože podle mého názoru mají oba systémy rozhodně co nabídnout a každý vyhovuje někomu jinému. Někdo upřednostňuje otevřenost, jiný zase bezpečnost, jednoduchost a pevnou ruku Applu.

Nicméně, je pravda, že Android v jistém směru rozhodně usnadňuje celkové používání telefonu. Lze si nastavit různé zkratky, upravit si vše podle svých potřeb a v případě potřeby si z jakéhokoli počítače nebo flashdisku okamžitě nahrát potřebná data. To u iOS tak snadné není, což je někdy značně omezující. Na druhou stranu ale dostanete aktualizaci na nový systém ve stejnou minutu jako miliony dalších uživatelů po celém světě a s jistotou víte, že vám telefon bude bezproblémově fungovat i několik let od zakoupení a že jej ještě několik generací systému bude Apple podporovat.

Na Galaxy S7 respektive na Androidu 6.0.1 s nadstavbou TouchWiz mi asi nejvíce ze všeho vyhovovala otevřenost NFC, díky čemuž jsem i v České republice mohl platit bezkontaktně telefonem. ČSOB a Komerční banka už totiž platby pomocí mobilu umožňují a já měl to štěstí, že jednu ze zmiňovaných bank mám. S iPhonem respektive s iOS si nic takového u nás neužijete. Apple Pay v ČR dostupná stále není a jinou možnost, jak dostat bezkontaktní placení i na telefon od Applu, banky v současné době nemají.

Senzor otisků prstů

Pojďme přejít k něčemu zajímavějšímu. iPhone byl první telefon vybavený čtečkou otisků prstů. Samsung dlouho neotálel a představil ve své vlajkové lodi vlastní řešení, tzv. Swipe snímač, tedy v podstatě obyčejný kapacitní senzor, který ovšem měl méně tranzistorů a proto přes něho bylo potřeba prstem přejíždět, aby zvládl naskenovat celý otisk.

Dnes už jsou ale telefony od jihokorejského giganta vybaveny standardními senzory, které jsou pochopitelně i znatelně rychlejší a bezpečnější. Dovolím si říct, že v jistém ohledu i překonaly svého učitele, tedy iPhone. Osobně mi přišlo, že čtečka v Galaxy S7 byla rychlejší a dokonce i lépe reagovala na vlhké prsty. Když se mi ruka spotila, moc často se nestávalo, že by se mi Galaxy S7 odmítal odemknout, ale v případě iPhonu 6s tomu bylo přesně naopak. Kolikrát se mi i stalo, že se mi iPhone nedařilo spocenými prsty odemknout a když jsem v zápětí přiložil stejný prst k čtečce na Galaxy S7, tak se telefon bez zaváhání odemkl.

Stejně tak mi přišlo, že čtečka v Galaxy S7 byla rychlejší než Touch ID na iPhonu 6s. Nicméně mohlo to být dáno i animací při odemknutí telefonu, která je na Androidu znatelně rychlejší. Schválně jsem proto natočil i video, uvedené níže, kde můžete vidět rozdíl a v rychlosti odemykání obou telefonů přes čtečku otisků prstů.

Fotoaparát

Srovnání fotoaparátů je něco, co asi bude zajímat drtivou většinu z vás. Oba telefony fotí skvěle, ovšem v něčem vyniká telefon od Applu a v něčem jiném zase smartphone od jihokorejců. Zpočátku byl u mě jasný vítěz Galaxy S7. Fotografie vypadaly na displeji telefonu vždy lépe, byly především živější a barevnější. Později jsem si ale uvědomil, že by bylo fér, abych fotografie porovnával na stejném zařízení. Nahrál jsem je tedy fotografie do počítače. Snímky z Galaxy S7 byly nadále skvělé, ale už ne tak barevné a živé jako na displeji telefonu, zatímco fotografie z iPhonu 6s byly v podstatě stejné jako na iPhonu. Za vším stojí OLED displej u Galaxy S7, který má jiné podání barev než LCD displeje a proto fotografie zkrášluje.

Jenže barvy nevylepšuje jen OLED displej, ale i samotný Galaxy S7 respektive jeho fotoaparát. Fotografie z iPhonu 6s totiž více odpovídají realitě než snímky z Galaxy S7. Ve výsledku byla téměř vždy fotka z Galaxy S7 lepší než stejná z iPhonu, ale realističtější byla ta z telefonu s nakousnutým jablkem. Zde platí pravidlo „sto lidí, sto chutí“ a je na každém z vás, jestli chcete hezky se tvářící fotografie nebo snímek odpovídající realitě. Sám jsem se do teď nebyl schopný rozhodnout.

Kde ovšem Galaxy S7 dominuje, jsou fotografie za špatných světelných podmínek a převážně pak ve tmě nebo za umělého světla. Fotografie z iPhonu 6s jsou o poznání méně kvalitní a mnohdy je na nich vidět šum. Tmavá místa jsou kolikrát až moc tmavá, což je dáno především světelností f/2,2 oproti f/1,7 u Galaxy S7. Na druhou stranu iPhone opět podává více realistické fotografie. Galaxy S7 sice za špatného světla fotí lépe, ale v drtivé většině případů vše zesvětlí oproti skutečnosti, případně si upraví barvy. Skvělý příklad najdete v galerii níže na fotografiích restaurace, iPhone 6s vyfotil scénu přesně tak, jaká byla i ve skutečnosti, zatímco Galaxy S7 si ji přibarvil na základě umělého osvětlení. Fotografie těchto scén jsou tedy z iPhonu sice horší, ale realistické.

Ostatní

Obsah balení, operační systém, rychlost senzoru otisků prstů a fotoaparát ale nejsou to jediné, v čem se Galaxy S7 a iPhone 6s liší. Značný rozdíl je i ve výbavě obou telefonů, kde Galaxy S7 jednoznačně kraluje. Nemám teď na mysli hardwarové prvky jako procesor nebo operační paměť RAM, i zde se samozřejmě telefony liší, ale oba nabídnou prakticky špičkový výkon, který se sobě rovná. Konkrétně ale musím vyzdvihnout především rychlé nabíjení, kdy se Galaxy S7 nabije přibližně za 1 hodinu a 45 minut, zatímco iPhone 6s se standardní 5W nabíječkou za nějaké 3 hodiny.

Podobně musím pochválit i bezdrátové nabíjení u Galaxy S7, které sice nevyužije asi každý majitel, protože Samsung nepřibaluje bezdrátovou nabíječku k telefonu, ale je potřeba si ji přikoupit, ovšem i přesto je více než užitečné. Dnes už standard Qi nebo PMA podporuje například nábytek z Ikea nebo jím disponují i některé automobily, kde se skrývá speciální šuplík, kam za jízdy telefon vložíte a on se bezdrátově dobije. Navíc bezdrátové nabíjení už neomezuje ani pomalé dobíjení telefonu, a tak se Galaxy S7 plně nabije přibližně za 2 hodiny.

Posledním bodem, kde Galaxy S7 vede, je certifikace IP68. Ta zajišťuje úplnou odolnost vůči prachu a voděodolnost do hloubky 1 metr po 30 minut. iPhone 6s se bohužel ničím podobným pochlubit nemůže, což je velká škoda. Apple s voděodolností přispěchal až o rok později, tedy u iPhonu 7 – pozdě ale přece.

Co mě naopak u Galaxy S7 moc nenadchlo, byl Always On displej. Na jednu stranu je skvělý, vybíjí baterii telefonu jen minimálně (cca 0,5 – 1 % za hodinu) a ukazuje vám neustále čas a některé notifikace. Problém je v tom, že pro zobrazování notifikací podporoval jen základní aplikace, a tak pokud vám přijde notifikace z dnes nejpoužívanějších aplikací jako Messenger, WhatsApp, Facebook nebo Instagram, tak se to z Always On displeje nedozvíte. iPhone 6s Always On sice nenabízí, ale může se pochlubit funkcí Raise To Wake, kdy se displej rozsvítí po zvednutí telefonu ze stolu nebo vytáhnutí z kapsy a okamžitě vám ukáže všechny notifikace, čas atd., aniž byste museli mačkat jediné tlačítko. Funkce Raise to Wake je neuvěřitelně návyková a dovolím si říct, že lepší než Always On.

Závěr

Samsung Galaxy S7 má jednoznačně co nabídnout, popravdě řečeno toho nabízí více než iPhone 6s. Ať už jde o bezdrátové nabíjení, rychlé nabíjení, prachu a voděodolnost IP68 nebo třeba i podporu microSD karet, která může být pro někoho stěžejní. Dalo by se tvrdit, že Galaxy S7 nabízí i lepší fotoaparát. Jednoznačně zvládá pořizovat lepší fotografie ve tmě, ale celkově si vše přibarvuje, vylepšuje a výsledek tak méně odpovídá realitě než na snímcích z iPhonu, i když je v některých případech skutečně lepší. Sto lidí, sto chutí a je jen na každém z vás, z jakého telefonu se vám líbí fotografie více.

V čem ale podle mého názoru iPhone 6s jednoznačně vede, je systém. iOS je jednoduše čistší, přehlednější, jednodušší a skvěle provázaný s ostatními systémy od Applu. Galaxy S7 si novým TouchWizem jednoznačně polepšil, ale systém je stále hodně překombinovaný, i když díky tomu zase nabízí více funkcí.

Je skutečně těžké se rozhodnout, který telefon je lepší. Každý má svému zákazníkovi co nabídnout a je jasné, že Galaxy S7 i iPhone 6s mají své majitele, kteří na ně nedají dopustit. Nerad bych tedy na závěr rozhodoval, který z telefonů je lepší. Z odstavců výše si každý z vás může udělat svůj vlastní názor.

iPhone 6s vs Galaxy S7 FB

Dnes nejčtenější

.