Zavřít reklamu

PSP bolo snáď najlepším handheldom, aký kedy vznikol. Ponúkal stovky, možno tisíce hier a tým pádom aj veľa zábavy. Miestami toho však bolo tak veľa, že ste sa k niektorým hrám vlastne ani nedostali. No a ako čas plynul, tak konzola z roku 2004 sa pomaly stala historickou záležitosťou a mnohí ju už zrejme ani nemajú. Ale ak vás náhodou prepadla pri čítaní nostalgia, tak vám dnes prinášam návod, ako si trochu zaspomínať na staré časy a zahrať si hry na svojom smartfóne.

Samozrejme platí, že čím je výkonnejší, tým lepšie. A vlastne platí aj, že čím máte väčšiu obrazovku, tým lepšie. V tomto prípade používam Galaxy S7 edge. Ako aplikáciu používam emulátor PPSSPP, ktorý sa dá stiahnuť buď zadarmo alebo v Gold edícii v Google Play. Ak máte S7, tak radšej by som odporučil bezplatnú verziu, pretože aj sám autor hovorí, že tento mobil zatiaľ nie je plne podporovaný a niektoré hry môžu spôsobiť, že celá aplikácia spadne. Má tiež výhodu v tom, že podporuje Game Tools, takže svoje gameplaye môžete nahrávať.

PPSSPP poteší tým, že má veľmi jednoduché rozhranie. Problémom je snáď zháňanie hier. Tie si musíte zohnať svojpomocne a nemá to zrovna ďaleko od pirátstva. Google je váš kamarát, ale asi najlepším portálom na to je Emuparadise, kde však treba byť ostražitý pred reklamnými Download linkami. Hry si potom môžete stiahnuť buď priamo do mobilu alebo ich presunúť napríklad z počítača na pamäťovú kartu. Asi by som sa priklonil k tomu, keďže ROM-ky treba rozbaliť cez WinRAR. Vo výsledku vlastne do svojho mobilu, ideálne do sekcie /PSP/ (ktorá sa vytvorila po prvom otvorení emulátoru, musíte extrahovať ISO obrazy. Tie majú obvykle veľkosť do 1GB, niektoré len do 500MB. Vždy je to menej než koľko zaberajú dnešné mobilné hry.

Ak ide o hranie, tak všetky ovládacie prvky sú na obrazovke, ale aplikácia podporuje aj externé ovládače. Ak ale máte mobil s dostatočne veľkou obrazovkou, nemal by s tým byť problém. Treba však zdôrazniť, že žiadna emulácia sa nedokáže na 100% priblížiť originálu a tak treba rátať s možnými problémami. Niektoré hry sa nemusia spustiť vôbec, niektoré majú pokazený zvuk, niekedy sa po zamknutí a odomknutí obrazovky stane, že vypadnú textúry. Skrátka, emulácia nie je dokonalá, ale ak si chcete na mobile zahrať niečo, čo naň nevyšlo (napríklad NHL alebo starý Need for Speed Most Wanted), tak emulátor je cesta.

PPSSPP PSP emulator

Dnes nejčtenější

.