Zavřít reklamu

Společnost Samsung vyplatila důvěrnici prezidentky Jihokorejské Republiky v přepočtu přes jednu miliardu korun. Peníze sloužili jako úplatky pro jednu z nejvlivnějších žen země, která díky ni dokázala Samsungu zajistit výhodyy a schvalovat různé akvizice menších společností, aniž by je příliš řešil antimonopolní úřad.

Žalobce chtěl jednoho z nejbohatších mužů země a celkově i světa poslat do vazby již během ledna, ovšem tehdy neuspěl. Až tento týden soud rozhodl o vydání zatykače na šéfa společnosti Samsung Group a okamžitě jej poslal také do vazby. Právě šéf Samsungu je hlavním strůjcem skandálu, který vedl až k sesazení prezidentky Pak Kun-hje. Úplatky které musel dle vlastních slov šéf Samsungu Jay Y. Lee posílat důvěrnici prezidntky aby měla jeho společnost státní podporu přerostly částku jedné miliardy korun.

Če-jong minulý měsíc prohlásil přímo před parlamentem, že musel posílat peníze a dary důvernici prezidentky, jinak by společnost neměla státní podporu. Pokud si navíc vzpomínáte na trapné kabelky pro Janu Nagyovou, tak důvernice prezidentky rubala pořádně vysoko. Samsung například podpořil 18 miliony dolarů jezdecký výcvik její dcery v německu a daroval více než 17 milionů dolarů na nadace, které měly být neziskové, ovšem podle vyšetřovatelů je důvernice využívala pro vlastní potřeby. Další desítky milionů dolarů pak putovaly přímo na účty důvernice.

Tím však kauza uznávaného businessmana jen začíná, Jay Y. Lee je totiž rovněž obviněn ze zatajování zisku z kriminální činnosti. Je celkem zvláštní, že člověk, který vede celý konglomerát společnosti Samsung Group a je místoprdsedou dceřiné společnosti Samsung Electronics měl zapotřebí přividělávat si bokem. Jihokorejská policie a prokurátoři nyní zvažují vydání zatykačů také na množství dalších lidí z vedení Samsungu. Jak nakonec celá kauza dopadne budeme sledovat a samozřejmě přineseme vždy nové informace.

*Zdroj fotografie: forbes.com

Dnes nejčtenější

.