Zavřít reklamu

Kdyby vám někdo před pár lety řekl, že v budoucnu se pomocí smartphonu bude zjišťovat výskyt látek v určitých předmětech, asi byste si klepali na čelo. Jenže tato technologie je blíže, než si myslíte. Výzkumný tým Fraunhofer totiž vytvořil aplikaci s názvem HawkSpex, která umí provádět spektrální analýzu objektů jen pomocí smartphonu. Obvykle jsou k této analýze potřeba speciální kamery a optické přístroje. Jak je tedy možné, že tvůrci aplikace dokáží využít smartphone, který ničím podobným nedisponuje?

Široko-spektrální analýza funguje na principu rozdělení světla dopadajícího na objekt na různé vlnové délky. Na základě toho je pak možné určit přítomnost nebo případnou nepřítomnost určitých látek. Jenže vzhledem k tomu, že dnešní chytré telefonu nemají hyper-spektrální kamery, rozhodli se autoři aplikace výše popsaný princip obrátit.

Aplikace HawkSpex totiž namísto kamery využije displej telefonu, který bude vyzařovat světla o určitých vlnových délkách a poté vyhodnotí, jak tyto vlnové délky reagují případně jak se odráží od nasvíceného objektu. Nicméně vše má svůj háček, a tak i aplikace HawkSpex má své určité hranice, kde tato formá spektrální analýzy funguje a kde naopak ne. Autoři aplikace počítali s tím, že ji uživatelé budou využívat především pro snímání různých potravin, zdali obsahují stopy pesticidů, nebo půdy pro zjištění obsahu živin. Aplikaci nakonec budou vylepšovat samotní uživatelé, kteří do ní budou zaznamenávat své postřehy například při porovnávání podobných potravin atd.

V současné době je HawkSpex ve fázi testování a tým chce ještě aplikaci vyzkoušet její chování při běžném používání, než ji uvolní pro věřenost.

Fraunhofer_hawkspex

zdroj

 

Související články

Dnes nejčtenější

.