Zavřít reklamu

Samsung Galaxy Note7 mal na to stať sa najlepším mobilom na svete, minimálne na rok. Nadšenie sa však rýchlo vytratilo, keď sa začali objavovať správy o výbuchoch, ktoré nakoniec donútili Samsung definitívne ukončiť výrobu telefónu a stiahnuť ho z trhu. V Európe to predstavuje pre fanúšikov Note ešte väčší problém, pretože vlastne dnes nemajú na čo upgradovať. Posledný model na našom trhu bol Galaxy Note 4 z roku 2014, ktorý sa už v podstate ani nepredáva a už ani nedostane Nougat.

Alternatívou mohol byť ešte ako-tak Galaxy Note 5, lenže ten sa predáva len v Ázii a Amerike a za normálnych okolností sa nemá rád s našimi sieťami. Takže používať sa dá, ale nie je to to pravé orechové. Aký bol ale Galaxy Note7 z pohľadu bežného užívateľa, ktorý mal možnosť sa k nemu dostať aspoň na malú chvílu? Tak ja vám to poviem.

Galaxy Note7

O možnom prechode na Galaxy Note 7 som začal uvažovať krátko po tom, ako sa mal mobil začať predávať na Slovensku. Ono, reálne sa už predával, ale boli tu tie problémy s výbuchmi takže to všetko s dostupnosťou bolo o náhode. Veril som však, že sa Samsung poučí a že na druhý pokus mu tie telefóny vyjdú a už nebudú vybuchovať. Osobne som mal pritom skúsenosť s prvou revíziou mobilu.

Note7 ma hneď zaujal tým, ako skvelo sa drží. Samsung sa nechal uniesť zaoblenými krivkami a po vzore Galaxy S7 edge vlastne priniesol mobil, ktorý kombinuje serióznosť s imidžom. Feeling serióznosti vychádzal hlavne z tvaru, ktorý stále evokoval dojem, akoby bol stvorený pre manažéra, ktorý pracuje 18 hodín denne 7 dní v týždni. Potom tu však boli tie zaoblené tvary, vďaka ktorým sa mobil držal perfektne v ruke, aj keď mal 5,7″ displej.

Displej ako taký bol tiež zakrivený a to bolo už od prvých únikov predmetom sporov. Viacerí fanúšikovia hovorili, že na Galaxy Note je zakrivený displej skôr zbytočnosťou, než užitočným doplnkom. Samsung však spravil akýsi kompromis a displej vlastne ani nebol tak zahnutý ako na Galaxy S7 edge. Boli to asi 2mm z každého kraja a nedá sa povedať, že by to malo zásadný vplyv na používanie. Edge panel tu bol dostupný a aj tu dokázal ušetriť čas. Neviem si ale predstaviť, že by pri takomto zahnutí mala zmysel svetelná signalizácia hovoru/SMS, akú mám na svojom S7 edge. Na to bol displej jednoducho nedostatočne zahnutý.

S Pen

Tu sa Samsung naozaj vyhral, aj keď zásluhy v tomto prípade patria staršiemu Note 5. Tu už Samsung upustil od stylusu, ktorý pôsobil iba ako stylus. Premenil ho na takmer ozajstné pero, ktorému chýba už len atrament, aby sa ním dalo písať aj na papier. Nový S Pen využíva klasický spínač, po ktorého stlačení môžete pero vytiahnuť z telefónu. Písanie pôsobilo celkom dobre, no nedalo sa zbaviť pocitu, že píšem na sklo a nie na klasický papier. Aj preto bolo moje písmo veľmi škaredé. Inak som si všimol, že pero dokáže vnímať naklonenie a podľa toho sa mení aj výsledný tvar napísaného (v mojom prípade načmáraného) textu. Bola to rozhodne zaujímavá skúsenosť.

Vo veľa iných veciach mal však mobil veľmi blízko k môjmu Galaxy S7 edge. Prostredie, hardvér a dokonca aj fotoaparát mali rovnaké a jediným zážitkovým faktorom bol práve S Pen a hranatejší design, ktorý pôsobil skôr elegantne než imidžovo. Taká radostná správa je, že miesto microUSB Galaxy Note7 ponúkal USB-C, čo uľahčovalo pripájanie káblu, ale neviem, či by som tento konektor niekedy využil, pretože mobil nabíjam výhradne bezdrôtovo. Narozdiel od konkurenčného iPhonu 7 má tiež 3,5mm jack, takže počúvanie hudby so slúchadlami nepredstavuje taký problém ako pri konkurenčnom telefóne.

 

Resumé

Sám o sebe bol však Galaxy Note7 jeden veľmi zaujímavý kúsok, ktorý ale bohužiaľ doplatil na zle navrhnuté batérie, ktoré miesto toho, aby slúžili, páchali škody. Ako upgrade zo S7 edge by som ho však po svojej skúsenosti nakoniec nebral, pretože telefón mal priveľa spoločného s mojou S7 edge. Výhodou však bolo, že prostredie bolo navlas rovnaké a nebolo sa treba učiť nič nové, ako pri niektorých starších modeloch.

Musím však uznať, že mobil mal niečo do seba a pre fanúšikov série Note to mohla byť absolútna dokonalosť. Bohužiaľ dopadol ako Titanic. Stelesňoval dokonalosť a aj tak padol na úplné dno. Aj to ukazuje, že história sa z času na čas opakuje. Nabudúce sa už hádam Samsung poučí.

samsung-galaxy-note-7-fb

Související články

Dnes nejčtenější

.