Zavřít reklamu

Uplácení se často nevyplácí. Své o tom ví samotný místopředseda a dědic jihokorejského podniku Samsung, Lee Jae-yong. Podle žaloby byl vinen z obrovských úplatků, které sahaly až k hranici 1 mld. korun, přesněji 926 mil. korun. Snažil se prý uplatit důvěrnici jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje, jen proto, aby získal výhody.

Ihned po zveřejnění tohoto incidentu vydala společnost Samsung prohlášení, ve kterém celé obvinění odmítala. Podle žalobců se Lee Jae-yong rozhodl poslat nemalý peníz nejmenovaným nadacím, o které se stará samotná důvěrnice Čche son-sil. Místopředseda jihokorejského giganta si chtěl zajistit podporu vlády pro kontroverzní fúzi společnosti Samsung C&T s firmou Cheil Industries, se kterou nesouhlasili ostatní vlastníci. Celou situaci pak nakonec podpořil penzijní fond NPS. Nicméně, samotný předseda fondu NPS, Mun Hjong-pchjo, byl v pondělí 16. ledna obžalován ze zneužití moci a křivého svědectví.

Tento pán byl již v prosinci zatčen, a to kvůli přiznání, ve kterém prohlásil, že nařídil třetímu největšímu penzijnímu fondu na světě, aby v roce 2015 podpořil již zmíněnou fúzi v hodnotě 8 mld. dolarů. Lee Jae-yong byl před dvěma týdny vyslýchán, a to celých 22 hodin.

Náhlý zvrat ze strany vyšetřovatelů

 

Podle nejnovějších informací z Koreje se největší nezávislý vyšetřovací tým, který nad celým korupčním skandálem nahlíží, bude usilovat o další zatykač pro Lee Jae-yonga. K podání zatykače by mělo dojít již do začátku příštího měsíce. První žádost soud zamítl, protože nepovažoval místopředsedu za takového člověka, který by mohl být rizikový pro společnost – nemusel být zadržen do vazby.

Zdroj: SamMobile

Témata:

Dnes nejčtenější

.