Zavřít reklamu

Operační systém od Googlu disponuje zabezpečením, které lze podle vlastního uvážení nastavit, a to v sekci „Ověření aplikace“. Díky tomuto druhu zabezpečení systém pravidelně kontroluje podezřele aktivní aplikace na vašem zařízení a prověřuje také nově nainstalované „appky“. Pokud se ve vašem telefonu či tabletu objeví potenciálně škodlivý software, bude vás o tom operační systém okamžitě informovat. 

Ovšem jsou mezi námi tací, kteří mají tzv. mrtvé nebo nezabezpečené zařízení (zkratka DOI). Tyto chytré telefony a tablety nemusí být součástí ověřovacího (bezpečnostního) systému hned z několika důvodů. Například takový přístroj nemůže být používán, ale stále může být napaden škodlivým softwarem, který pak brání v ověřování aplikací. Jakmile se zařízení stane součástí DOI, může dojít k identifikaci škodlivé aplikace, která byla nainstalována z nedůvěryhodného zdroje.

Jestliže například nainstalujete aplikace z neznámého zdroje a telefon i nadále pravidelně kontroluje bezpečnostní systém, pak je považováno za tzv. zadržené zařízení. Pokud se tak nestane, je z něj DOI. Google pak použije speciální vzorec, díky čemuž zjistí, zda je zařízení nakaženo. Tento výpočet vychází z ostatních DOI-ed telefonů či tabletů.

N = počet zařízení, které si stáhlo aplikaci

X = počet uchovávaných zařízení, které si aplikaci stáhli

P = pravděpodobnost zařízení se staženým softwarem, které si aplikaci ponechají

Aplikace s nízkou mírou uchovávaní aplikací a velkým počtem instalací jsou pak dále podrobněji zkoumány. Poté, co byl zjištěn potenciálně škodlivý software, přijde na řadu ověřovací systém, které jej vymaže. Nejlepší způsob, jak si zajistit nejlépe zabezpečené zařízení, je stahování aplikací z Obchodu Play.

android-malware-header

Zdroj: Phonearena

Související články

Dnes nejčtenější

.