Zavřít reklamu

Není žádným tajemstvím, že Samsung je gigantická společnost. V dnešní společnosti je známá především díky výrobě smartphonů a jiné elektroniky, ale jen málokdo si vzpomene na to, že Samsung stojí i za různými chladicími systémy a už jen málokdo ví, že postavil gigantickou plovoucí rafinérii, 500-metrovou loď Prelude pro Shell. Víte však, jak to celé vzniklo a kolik toho vlastně Samsung vlastní nebo kolik toho udělal? Zůstanete rozhodně překvapení – věděli jste, že právě Samsung postavil nejvyšší budovu světa, Burj Khalifa nebo věže Petronas Towers v Malajsii?

Společnost vznikla v roce 1938, tedy v době, kdy v Evropě pomalu začínala 2. světová válka. Jednalo se o obchodní firmu, která spolupracovala s lokálními potravinami a měla 40 zaměstnanců. Společnost tehdy obchodovala s těstovinami, vlnou a cukrem. V 50-tých letech minulého století se Samsung vrhl i do dalších odvětví a otevřel své vlastní obchody, začal se zabývat obchodováním s cennými papíry a také se z něho stala pojišťovna. Koncem 60-tých let se společnost vrhla na výrobu elektroniky. Prvním elektronickým produktem byla 12-palcová černobílá TV. Více do budoucna se Samsung podíval, když v 1983 představil svůj úplně první stolní počítač.

samsung-fb

V 90-tých letech, po pádu komunismu ve východním bloku, začal Samsung získávat silné postavení i v zámoří a začal prodávat svůj první notebook NoteMaster s možností jednoduché výměny procesoru, který se nacházel nad klávesnicí. Odvětví spotřební elektroniky se postupně rozvíjelo do dnešní podoby a za ten čas začal Samsung vyrábět telefony a první inteligentní hodinky ještě předtím, než svět ovládly tlačítkové telefony s barevným displejem a později se začaly vyrábět smartphony, tablety, MP3 přehrávače a VR zařízení.

Od roku 1993 je Samsung největším výrobcem paměťových modulů na světě a toto postavení si udržuje již 22 let. Procesory od Samsungu jsou dnes používány i v telefonech iPhone a v tabletech iPad. V roce 2010 se pak Samsung stal největším výrobcem smartphonů na světě. Od roku 2006 je největším výrobcem televizorů, LCD panelů. Síla Samsungu je natolik obrovská, že až 98% trhu s AMOLED displeji patří právě jemu.

Za tím vším pochopitelně velké výdaje – jen v roce 2014 společnost investovala 14 miliard dolarů do výzkumu a vývoje. V tomto roce také měla tržby ve výši 305 miliard dolarů – pro srovnání, Apple měl 183 miliard a Google „jen“ 66 miliard. Gigant má také velké výdaje na své zaměstnance – zaměstnává jejich 490 000! To je více, než má Apple, Google a Microsoft dohromady. A jako bonus, v 90-tých letech investovala do módní značky FUBU, která do dnešního dne vydělala 6 miliard dolarů.

Konglomerát Samsung tvoří 80 různých jednotek. Fungují nezávisle od sebe a tak si mohou investoři sami vybrat, do kterého sektoru se rozhodnou investovat. Všechny mají společnou filozofii – otevřenost. Pro zajímavost, ve stavebnictví figuruje Samsung Engineering & Construction, která postavila i některé majestátní stavby včetně nejvyššího mrakodrapu na světě, Burj Khalifa v Dubaji.

Související články

Dnes nejčtenější

.