iStores.sk

Jak velký je Samsung? Tento dokument vám to ukáže

Není žádným tajemstvím, že Samsung je gigantická společnost. V dnešní společnosti je známá především díky výrobě smartphonů a jiné elektroniky, ale jen málokdo si vzpomene na to, že Samsung stojí i za různými chladicími systémy a už jen málokdo ví, že postavil gigantickou plovoucí rafinérii, 500-metrovou loď Prelude pro Shell. Víte však, jak to celé vzniklo a kolik toho vlastně Samsung vlastní nebo kolik toho udělal? Zůstanete rozhodně překvapení – věděli jste, že právě Samsung postavil nejvyšší budovu světa, Burj Khalifa nebo věže Petronas Towers v Malajsii?

Společnost vznikla v roce 1938, tedy v době, kdy v Evropě pomalu začínala 2. světová válka. Jednalo se o obchodní firmu, která spolupracovala s lokálními potravinami a měla 40 zaměstnanců. Společnost tehdy obchodovala s těstovinami, vlnou a cukrem. V 50-tých letech minulého století se Samsung vrhl i do dalších odvětví a otevřel své vlastní obchody, začal se zabývat obchodováním s cennými papíry a také se z něho stala pojišťovna. Koncem 60-tých let se společnost vrhla na výrobu elektroniky. Prvním elektronickým produktem byla 12-palcová černobílá TV. Více do budoucna se Samsung podíval, když v 1983 představil svůj úplně první stolní počítač.

samsung-fb

V 90-tých letech, po pádu komunismu ve východním bloku, začal Samsung získávat silné postavení i v zámoří a začal prodávat svůj první notebook NoteMaster s možností jednoduché výměny procesoru, který se nacházel nad klávesnicí. Odvětví spotřební elektroniky se postupně rozvíjelo do dnešní podoby a za ten čas začal Samsung vyrábět telefony a první inteligentní hodinky ještě předtím, než svět ovládly tlačítkové telefony s barevným displejem a později se začaly vyrábět smartphony, tablety, MP3 přehrávače a VR zařízení.

Od roku 1993 je Samsung největším výrobcem paměťových modulů na světě a toto postavení si udržuje již 22 let. Procesory od Samsungu jsou dnes používány i v telefonech iPhone a v tabletech iPad. V roce 2010 se pak Samsung stal největším výrobcem smartphonů na světě. Od roku 2006 je největším výrobcem televizorů, LCD panelů. Síla Samsungu je natolik obrovská, že až 98% trhu s AMOLED displeji patří právě jemu.

Za tím vším pochopitelně velké výdaje – jen v roce 2014 společnost investovala 14 miliard dolarů do výzkumu a vývoje. V tomto roce také měla tržby ve výši 305 miliard dolarů – pro srovnání, Apple měl 183 miliard a Google “jen” 66 miliard. Gigant má také velké výdaje na své zaměstnance – zaměstnává jejich 490 000! To je více, než má Apple, Google a Microsoft dohromady. A jako bonus, v 90-tých letech investovala do módní značky FUBU, která do dnešního dne vydělala 6 miliard dolarů.

Konglomerát Samsung tvoří 80 různých jednotek. Fungují nezávisle od sebe a tak si mohou investoři sami vybrat, do kterého sektoru se rozhodnou investovat. Všechny mají společnou filozofii – otevřenost. Pro zajímavost, ve stavebnictví figuruje Samsung Engineering & Construction, která postavila i některé majestátní stavby včetně nejvyššího mrakodrapu na světě, Burj Khalifa v Dubaji.

Diskuze

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Další články

Některé modely Galaxy Note8 již obdržely oficiální aktualizaci softwaru na Android 8.0 Oreo
Samsung záměrně nezpomaluje telefony se starší baterií tak jako Apple
Samsung Galaxy S9 ještě nebyl ani oficiálně představen a už má svou první kopii
Podle úniku benchmarku bude Galaxy S9+ nejvýkonnější smartphone od Samsungu, na iPhone X ale stačit nebude
Samsung představil Galaxy A8. Infinity displej a duální fotoaparát tak zamířily do střední třídy
Galaxy S9 Infinity display icon
Samsung Galaxy S9 by mohl nabídnout v porovnání s loňským modelem zase o něco větší baterii
Galaxy S9 přichází. Samsung jeho premiéru naplánoval na konec února
Galaxy S9 Infinity display icon
Samsung jde proti proudu. U Galaxy S9 se nezaměří odemykání obličejem, ale zdokonalí skener oční duhovky
Samsung Galaxy A8+ (2018) se ukazuje v plné parádě na prvním videu
Samsung zveřejnil manuál k chystaným Galaxy A8 i A8+ a prozradil tak o nich všechny novinky
Samsung Galaxy S9 se nakonec nepředstaví tak brzo, jak spekulace původně naznačovaly
Po poslední aktualizaci systému přestalo u některých modelů Galaxy S8 a S8+ fungovat rychlé nabíjení
Black Friday v Mobil Pohotovost aneb nevídané slevy na více jak stovku smartphonů
Galaxy S9 Infinity display icon
Fotografie obalu pro Samsung Galaxy S9 ukazují jeho finální podobu
Samsung Galaxy S8 teď díky Black Friday seženete jen za 14 590 Kč
Android Pay je konečně v Česku. Platit mobilem můžete už od dneška
Samsung Galaxy S8 se dočká nové barevné varianty, která je jako ušitá pro nadcházející měsíce
Jak se ve světě těží bitcoiny? Stačí vám na to i 40 starých telefonů od Samsungu