Zavřít reklamu

Gear-VR-Internet-BrowserSamsung a KT Corporation, dříve Korea Telecom, oznámily, že dokončily přípravy přípojení 5G technologie. Obě společnosti se tak s největší pravděpodobností stanou vůbec prvními, kteří novou mobilní přenosovou technologii spustí. Podle našich informací dojde ke spuštění již v roce 2018, kdy se v Pchjongjangu budou konat Zimní Olympijské Hry.

Znamená to tedy, že se na tomto místě bude nacházet vzdušná a veřejná 5G konektivita, a to dříve než se původně plánovalo. Samsung a KT Corporation totiž měly v plánu novou technologii spustit až v roce 2020, kdy se 5G síť dostat mezi veřejnost. Každopádně, ve velké míře vše bude záviset na samotných výrobcích chytrých telefonů či tabletů, čipů, a v neposlední řadě dopravců, kteří technologii dostanou mezi ostatní.

Zákazníci se mohou těšit na rychlost až několika gigabitů za sekundu, nikoliv megabitů. Příkladem může být taková televizní show, kterou bude možné stáhnout za necelé tři sekundy. Zákazníci se také dočkají mnohem nižší latence. Znamená to tedy, že přehrávání videí na YouTube a dalších službách bude mnohem rychlejší. Očekáváme, že latence 5G technologie bude v rozmezí od 1–5 milisekund.

Základy však už jsou téměř připravené. Qualcomm, výrobce mobilních čipů, rozšířil mobilní modemy a nosiče X50 5G, tak jako společnost Verzion, T-Mobile, a US Cellular, které začaly s testováním již dříve. Verzion je mimo jiné spoluzakladatelem 5G Open Trial Specification Alliance, kvůli společným norem sítě.

Mezitím, firma Sprint prohlašuje, že má již připravenou dostatečnou kapacitu a dokáže přenést třikrát větší množství dat. Mobilní technologie 5G má nabídnout přenosovou rychlost až 10 Gbps. Okolo roku 2020 se očekává daleko vyšší spotřeba dat, přesněji 30krát více než doposud.

Jak jsou na tom tuzemské bezdrátové sítě?

Před necelými dvěma lety zveřejnilo ČTÚ (Český telekomunikační úřad) zcela novou mapu pokrytí, a to na základě technických parametrů základových stanic tuzemských operátorů. Díky tomu si můžeme zjistit, jak na tom čeští operátoři jsou. Tuzemští společnosti mají totiž ve zvyku si nějaké to procento pokrytí přidat, ovšem díky ČTÚ známe reálná čísla.

Současná mapa nabízí hned několik pásem pokrytí – 800 MHz, 900 MHz, 1 800 MHz, 2 100 MHz a 2 600 MHz. Mimo jiné zde najdeme také sítě UMTS, které jsou provozované v pásmu 2 100 MHz.

Nejvíce pokryté území vysokorychlostním připojením má O2. Na druhém místě se statečně drží T-Mobile díky vzájemnému sdílení dat mezi O2 a T-Mobilem. Na třetím místě se umístil Vodafone, který na tom není moc dobře. Ovšem najdou se i slepá místa, kde signál nemá ani jeden z tuzemských operátorů. Může se jednat o místa, která společnosti nezajímají. Další z možností jsou vysoká pohoří, která mohou taktéž zabraňovat k pohodlnému používání 4G-LTE.

Kdy se dočkáme technologie 5G v ČR?

Příchod nové technologie je opravdu ve hvězdách. Prvního testu na území České republiky se můžeme dočkat klidně až za pět let. Zda se dočkáme 5G sítí, je nejen na tuzemských operátorech, ale také na financování od EU, které zas tak často nepřispívá.

*Zdroj: PhoneArena

Dnes nejčtenější

.