Zavřít reklamu

Tisková zpráva: Jak si Češi v porovnání s dalšími zeměmi Evropy stojí, pokud jde o ceny za neomezené tarify? Porovnali jsme, kolik za neomezené volání platí další evropské státy, a zjistili jsme, že na tom nejsme zrovna nejlépe. O polských, dánských nebo britských podmínkách si můžeme nechat jen zdát. Ale mohlo by být i hůř, jak potvrzují přemrštěné ceny, které musí do kapes operátorů nasypat Řekové.

Neomezené tarify byly v České republice hit. Jenže před třemi lety. Ve své době nalákaly tisíce zájemců, kterým se nekonečné volání do všech sítí a posílání SMS zdálo atraktivní. Jenže mobilní trh se proměňuje, a tak by zákazníci uvítali, kdyby operátoři přišli s novou přelomovou nabídkou – třeba tarify, které by za rozumnou cenu zahrnovaly pořádný balík dat, protože lidí, kteří mobil vnímají jako prostředek k tomu být online, stále přibývá.

Kolik za neomezené tarify platí naši sousedé a další obyvatelé evropských států? A jsou, pokud jde o data, jejich operátoři štědřejší, nebo musí stejně jako Češi vystačit s 1,5 GB měsíčně? Abychom to zjistili, podívali jsme se na neomezené tarify operátorů ze 17 západoevropských zemí.

Aby výsledek co nejvěrněji kopíroval realitu, využili jsme místní online srovnávač tarifů a také jsme zohlednili, jaká je v daném státě průměrná hrubá hodinová mzda. A co jsme ve vypátrali?

fb5fbf36-0c65-4685-9f43-187ba95ca9f7

Kterým sousedům můžeme závidět?

Ceny neomezeného volání se napříč evropskými zeměmi skutečně výrazně liší. Stejně tak jsou různé i datové balíčky, které k nim operátoři nabízejí. Zatímco v Dánsku, které patří mezi nejbohatší státy starého kontinentu, dostanou lidé v rámci neomezeného tarifu velkorysých 30 GB za 540 korun, Řekové s nižšími příjmy a nepříliš optimistickou ekonomickou situací se musí smířit s 0,5 GB za necelých 1 160 korun. Rozdíly jsou tedy v některých případech doslova šokující.

Češi za neomezené tarify bez ohledu na operátora zaplatí kolem 750 korun, což je řadí spíše na chvost pomyslného evropského žebříčku. Výrazně lépe jsou na tom někteří z našich sousedů. Vůbec nejméně za neomezený tarif zaplatí Poláci, kteří za 148 korun získají, a teď se podržte, celých 10 GB dat.

Zle se nemají ani v Rakousku –  za necelé 4 stovky mohou vesele prosurfovat 3,6 GB. A co Němci a Slováci? I když je jejich datový balíček co do objemu srovnatelný s tím českým, zaplatí za neomezený tarif o pár stovek méně.

0d3d3368-223a-4cfc-a734-dbc7757f0e78

Volání do zahraničí jako samozřejmost

Situace v Česku není příliš veselá, ani pokud jde o volání za hranice. To ve Finsku, Švédsku, Belgii, Dánsku, Německu, Francii, Rakousku a v některých případech také v Lucembursku a Nizozemsku je součástí neomezeného tarifu také bezplatné volání až do 46 zahraničních destinací. To je pro nás skutečná utopie. Ten, kdo častěji volá do ciziny, si v Česku musí připlatit.

Jak situaci změnit k lepšímu? Operátoři pravděpodobně tuší, jakým směrem se preference českých zákazníků ubírají, ale prozatím jejich volání po datových tarifech úspěšně ignorují. Čím hlasitější klienti ve svých požadavcích budou, tím větší je šance, že se operátoři po tříleté hibernaci odhodlají k akci.

Související články

Dnes nejčtenější