Zavřít reklamu

Galaxy S7Číslo sedem je všeobecne uznávané ako magické číslo. Ako číslo, ktoré prináša zázraky. Niekedy však za týmto číslom netreba hľadať žiaden hlbší význam a jednoducho ho treba brať ako ďalšie číslo, ktoré viete ukázať na prstoch. Jestvujú teda dva pohľady na toto číslo, skoro tak ako existujú dva modely nového Galaxy S7. Dôležitejšou otázkou však je, ku ktorému z tých dvoch významov sa nový vlajkový model Samsungu radí viac. Je to len ďalší mobil v ponuke juhokórejského giganta alebo je to konečne mobil, ktorý dokáže zázraky? Na to sme hľadali odpoveď pri jeho testovaní a výsledok vám prinášame práve teraz.

Design

Ak by ste chceli hľadať nejaké prelomové zmeny v dizajne, asi by ste ich našli veľmi málo. Galaxy S7 sa celkom nápadne podobá na svojho predchodcu. Opäť sa stretávame so skleneným zadným krytom a nechýba ani hliníkový rámček. Po bokoch je však hmatateľne tenší a už nemá ten zaujímavý tvar, aký sme videli u S6. Môže za to hlavne zaoblený zadný kryt z Galaxy Note 5. Po ergonomickej stránke je to rozhodne dobré riešenie, keďže telefón sa drží ešte lepšie než Galaxy S6, aj keď rozmerovo je o nejaký milimeter širší. Pocitovo by som to vedel prirovnať ku Galaxy S6 edge.

Galaxy S7

No pretože ide o zakrivené sklo, ide o pomerne šmykľavý povrch a človek má nutkanie držať mobil pevnejšie. Čo som si tiež všimol, je nižšia odolnosť skla voči škrabancom. Na zadnom kryte som si totiž behom používania všimol ryhu, ktorá nevyzerala veľmi pekne a utvrdila ma v tom, že na zadnú stranu určite patrí ochranné sklo alebo obal.

Čo sa mi osobne tiež veľmi páči, je fotoaparát, ktorý teraz drží prakticky zarovno s telom telefónu. Za to môžu hlavne dva faktory. Jednak je to skutočnosť, že je mobil o niečo hrubší než jeho predchodca, kvôli hrubšej batérii a novému systému chladenia procesoru. No najmä za to môže technologický pokrok v oblasti fotografie, skombinovaný s nižším rozlíšením.

Galaxy S7

Fotoaparát

Kým Galaxy S6 sa mohol pochváliť 16-megapixelovým fotoaparátom, ktorý ponúkal rovnako kvalitné a miestami kvalitnejšie fotografie než iPhone 6 pri dvojnásobnom rozlíšení, u Galaxy S7 je to inak. Teda hlavne v oblasti rozlíšenia. To sa ustálilo na 12 megapixeloch a je teda rovnaké ako u iPhone 6S a iPhone SE. Nižšie rozlíšenie však aj napriek našim obavám neprinieslo degradáciu kvality. Naopak fotky vyfotené za bieleho dňa z Galaxy S7 sú rovnako kvalitné ako u predchodcu.

20160313_11335820160314_131313

To najväčšie čaro však prišlo v oblasti nočnej fotografie. Tam, kde Galaxy S6 odfotila tmu, tak tam Galaxy S7 prináša výsledky, o ktorých sme mohli doposiaľ u mobilov snívať. Keď poviem, že ide o najlepší nočný mobilný fotoaparát, neklamem! Galaxy S7 totiž dokáže automaticky nastaviť svetelné podmienky tak, aby boli veci na fotke viditeľné a to aj v priestore, ktorý je tmavý a dochádzajú doň len kúsky svetla. Pre porovnanie, fotka z Galaxy S6 vľavo, z Galaxy S7 vpravo.

Galaxy S6 Night Sky PhotoGalaxy S7 Night Sky Photo

No a tiež tu je Pro Mode, v ktorom si viete nastaviť dĺžku uzávierky a priepustnosť svetla. Výsledok? Na fotke s 0,5-sekundovou uzávierkou vidíte Orion a na fotke s 10-sekundovou uzávierkou uvidíte desiatky hviezd a možno, možno aj nejaké tie planéty. Teda aspoň to vyzerá, že vľavo dole je Saturn. Prítomnosť 10-sekundovej uzávierky určite ocenia fotografi, ktorí chcú odfotiť nejaké tie fotky nočných ciest. A ak chcete mať istotu, že bude fotka ostrá, nastavíte manuálne zaostrovanie. To ma prekvapilo najmä spracovaním. V momente, kedy vyberáte úroveň zaostrenia, vidíte na displeji výrez snímku, ako na zrkadlovkách. A keď už hovoríme o zrkadlovkách, je tu možnosť ukladať fotky v RAW formáte. Spomínaný režim Pro Mode funguje aj pri nahrávaní videa, takže viete perfektne nastaviť vlastnosti vášho videa.

Galaxy S7 Orion At NightGalaxy S7 Night Sky Long Exposure

Galaxy S7 Is It Saturn Left Bottom

Výkon

Špičkový fotoaparát potrebuje aj vysoký výkon, pokiaľ má zvládať pracovať s operačným systémom a niekoľkými ďalšími aplikáciami naraz. Samsung tentoraz vydal dve hardvérové revízie Galaxy S7 s tým, že každá je dostupná na inom trhu. U nás vyšla verzia s procesorom Exynos 8890, čo je momentálne najvýkonnejší procesor vo svete Androidov. Ide o čip, ktorý z časti vyvinul priamo Samsung. Ak by som to mal upresniť, tak ide opäť o kombináciu dvoch 4-jadrových čipov, ibaže ten výkonnejší navrhol priamo Samsung. Vo výsledku sa tak odomykajú úplne nové možnosti, čo sa týka výkonu a poznať to bolo aj v benchmarku.

Tento procesor, v kombinácii so 4GB RAM a grafickým čipom Mali-T880 dosiahol v redakčnom AnTuTu benchmarku hodnotenie 126 787 bodov, takmer dvojnásobok oproti Galaxy S6, ktorý sme tu mali pred rokom. Skóre vtedy bolo 69 569 bodov. Tento výkon však môžete poznať len pri rýchlejšom načítavaní hier a iného obsahu.

Galaxy S7 AnTuTu BenchmarkSamsung Galaxy S7 AnTuTu Specs

TouchWiz

O plynulosť softvéru sa v tomto prípade postaral skôr Samsung a Google. Ako bolo povedané, tak na optimalizácii TouchWizu pre vlajkový model sa postarali inžinieri priamo z divízie, ktorá vyvíja Android. Dôvod? Google jednoducho nechcel, aby vlajková loď Androidu sekala. A že si na optimalizácii dali záležať, je vidieť pri bežnom používaní. Ani raz sa mi nestalo, že by mi tu niečo seklo alebo padlo. Načítavanie predinštalovaných aplikácií je takmer okamžité a keď som potreboval otvoriť napríklad Telefón, stalo sa tak v momente. Žiadne čakanie, žiadne loadingy. Viditeľne lepšie oproti Galaxy S6, ktorá bola už tak celkom rýchla. Otázkou však ostáva softvérová podpora. Predsa len by si tu mohol Samsung dať viac záležať na rýchlosti vydávania updatov – čo bol terč kritiky.

Po vizuálnej stránke sa toho na TouchWizi veľa nezmenilo. Vlastne je celkom podobný tomu, ktorý sme mohli vidieť na Galaxy Note 5 alebo Galaxy S6 edge+. Jednou, naozaj výraznou zmenou, je biela farba notifikačnej lišty a lišty s rýchlymi nastaveniami.

Galaxy S7 TouchWiz

No a tiež tu pribudla vylepšená, celodenná podoba Always-On displeja. Vlastne ide o to, že ak je displej zamknutý, ukazuje sa na ňom čas. Ak ale nosíte inteligentné hodinky, bude vás to miasť. Uvidíte displej s pár zapnutými pixelmi a už ho chcete odomknúť ťuknutím na displej. To sa však nekoná. Musíte ho zapnúť Home Buttonom. Možno sa to u Galaxy S8 zmení a tam už displej budeme odomykať poklepaním naň.

Mimochodom, keď spomínam displej – po kvalitatívnej stránke je prakticky totožný s tým u Galaxy S6. Po stránke uhlopriečky, rozlíšenia, hustoty pixelov aj farebnej škály ide vlastne o to isté, čo tu bolo pred rokom. Napriek špekuláciám tu nenájdeme 3D Touch, čo nevadí, keďže u užívateľov iOS nešlo o veľmi populárnu funkciu. Zato však fotoaparát ukrýva možnosť natáčať Live Photos podobné tým z iPhone 6s, pomenované ako „Fotografia pohybu“. Na druhú stranu, táto funkcia bola dostupná na vlajkových modeloch Galaxy už v minulosti.

Fotografia pohybu

Batéria 

Ako som spomínal, tak Galaxy S7 má aj objemnejšiu batériu. Nejde však o nejaký zásadný rozdiel. Treba vziať do úvahy to, že mobil je skoro dvakrát výkonnejší a vysoký výkon prináša svoju daň. Napriek vyššej kapacite je teda výdrž batérie takmer rovnaká ako u predošlého modelu – celodenná s pár minútami naviac.

Resumé 

Osobne mám pocit, že Galaxy S7 je skôr vylepšením minuloročného modelu, podobne ako to bolo pred pár rokmi v prípade modelu Galaxy S4. Došlo k aktualizovaniu dizajnu, ktorý je teraz o niečo viac sexy ako pred rokom a dočkali sme sa nárastu výkonu, ale to nie je hlavný dôvod na upgrade. Ten hlavný dôvod na upgrade spočíva predovšetkým vo fotoaparáte, ktorý prešiel razantnou zmenou a možno ho označiť za najlepší mobilný fotoaparát v súčasnosti. Určite, ak ide o nočné fotografie. U denných poteší automatické HDR-ko, kvalitatívne však netreba čakať zázraky oproti Galaxy S6. A rozhodujúcim faktorom je tiež nepochybne návrat microSD kariet, ktoré sa do S6 nedali vložiť.

Tak pre koho teda je? Svojich majiteľov si určite nájde medzi majiteľmi starších modelov (Galaxy S5 a staršie) a rozhodne by som ho vedel doporučiť ľuďom, ktorí požadujú od telefónu špičkový fotoaparát. A tiež je možné, že doň pôjdu switcheri z iPhonu.

Galaxy S7

Dnes nejčtenější

.