Zavřít reklamu
Nový Samsung Galaxy A

Recenzia Samsung Gear S2: Odsúdené na úspech?

Samsung Gear S2 RecenziaSamsung prešiel veľkou zmenou a vymenil svojho šéfdizajnéra za mladú a aj peknú šéfdizajnérku. A vybrať si na dizajnovanie produktov dámu bolo dobré rozhodnutie, pretože väčšina tohtoročných produktov Samsungu sú dnes naozaj nádherné, svieže a plné inovácií. Vidíme to napríklad u zakriveného skla na Galaxy S6 edge a Note 5, zaujímavo tvarovaného hliníku u Galaxy A8 a teraz to vidíme aj na hodinkách Gear S2, ktoré majú veľmi blízko k tradičným hodinkám. Ale zároveň k ním majú veľmi ďaleko. Komplikácie vymenili za dotykový displej, luneta dostala úplne nový význam a namiesto winderu budete používať bezdrôtový dock, aký môže konkurencia závidieť.

Unboxing

Hodinky same o sebe by ste podľa unboxingov čakali v kruhovej krabičke, ktorá by tak nejak zdôrazňovala prémiovosť produktu. Zdá sa ale, že takáto krabička bude len záležitosťou modelu Gear S2 classic, keďže my v redakcii sme dostali modrastú, štvorcovú krabicu. V nej sa ale nachádzalo všetko potrebné a bolo tu umiestnené tak, ako by ste to čakali od hodiniek. Teda že na samom vrchu sú hodinky a pod nimi je ukryté všetko príslušenstvo, čo zahŕňa príručku, nabíjačku a dodatočný remienok vo veľkosti S. Hodinky sú totiž už vopred pripravené na použitie s remienkom veľkosti L, ktorý je pre nás, pánov, vhodnejší kvôli väčšiemu zápästiu (nie som si istý u hipsterov a swagerov). Pretože recenzujeme športovú verziu, dalo sa čakať, že súčasťou balenia je gumený remienok, ktorý je na fyzickú aktivitu oveľa vhodnejší než kožený, ktorý nájdete v balení Gear S2 classic, ktoré sú určené skôr do spoločnosti.

Samsung Gear S2

Dizajn

Ako som spomínal, je tu nabíjačka. Narozdiel od minuloročných modelov je vidieť, že to dizajnoval niekto s citom pre dizajn. A tak sa stretnete s dockom, ktorý by sa dal pokojne nazvať kolískou. Narozdiel od bezdrôtovej nabíjačky pre Galaxy S6 je totiž kolíska pre Gear S2 navrhnutá tak, aby boli hodinky otočené smerom nabok a vy ste tak mohli vidieť čas aj v noci. Čo je sekundárna funkcia hodiniek, ktorá zaiste poteší, keďže hodinky si môžete elegantne umiestniť na svoj nočný stolík a môžete vždy vidieť, koľko je hodín. Pretože sú hodinky položené naklonené, vo vnútri docku sa nachádza magnetka, ktorá uchytí hodinky a zároveň ich tak chráni pred pádom. Celkovo je to premyslené veľmi dobre a sám som ostal prekvapený tým, ako rýchlo sa nabíjajú, aj keď sa bavíme o technológii bezdrôtového nabíjania. Máte ich totiž nabité už za dve hodiny. A koľko hodín používania vydržia na jedno nabitie? To rozoberám nižšie, v sekcii Batéria.

Samsung Gear S2 pocit 3D

Teraz by som sa ešte pozrel na dizajn hodiniek ako takých. Po dizajnovej stránke sú podľa môjho názoru naozaj pekné. Ich telo pozostáva z 316L nehrdzavejúcej ocele, z ktorej sa vyrábajú tradičné hodinky a používajú ju aj niektorí konkurenti, napríklad Huawei Watch, ktoré sú mojim snom (vďaka dizajnu). Prednej časti hodiniek dominuje dostatočne veľký, kruhový dotykový displej a musím pochváliť Samsung za jeho vysokú kvalitu. Pixely tu totiž vôbec nevidíte a farby sú živé a nádherné. Platí to aj o ciferníkoch, ktorým sa ale venujem v samostatnej kapitole. Osobitou kategóriou je točivá luneta, pre ktorú našiel Samsung úplne nový význam. S jej pomocou sa totiž môžete pohybovať po systéme oveľa rýchlejšie, pri čítaní e-mailov a správ si vôbec nezamažete displej a ak máte svoj mobil pripojený k bezdrôtovému reproduktoru, s hodinkami viete pretáčať skladby. Meniť hlasitosť však nie. Respektíve sa to dá, ale musíte najprv ťuknúť na ikonu hlasitosti a potom ju už len pretočíte na požadovanú úroveň. Luneta má veľmi dôležitú rolu, takže nie je len dizajnovým doplnkom, ktorý občas použijete. Budete ju totiž používať pravidelne a vďaka svojim rozmerom sa vám bude ovládať oveľa pohodlnejšie, než keby ste mali vkuse pohybovať prstom po displeji alebo točili korunkou. Teda musím dať hodinkám bod navyše za pohodlnosť pri ovládaní. Mimochodom, prítomnosť lunety ocenia ľudia, ktorí majú záujem o elegantne vyzerajúci model Gear S2 classic. Pri točení tiež vydáva mechanický, “ťukací” zvuk.

Softvér

Ako som spomenul, lunetu budete používať pravidelne. Platí to pri čítaní obsiahlejších e-mailov, pri pohybovaní sa v ponuke aplikácií alebo dokonca aj na, nazval by som to, zamknutej obrazovke. Naľavo od ciferníka sa nachádzajú posledné upozornenia, ktoré si viete prečítať, reagovať na ne (otvorením príslušnej aplikácie) alebo v prípade potreby môžete otvoriť e-mailovú aplikáciu priamo na svojom mobile. V aplikácii Budík si točením lunety viete nastaviť presný čas, v Počasí sa s jej pomocou viete pohybovať medzi jednotlivými mestami. Ak máte zrovna na hodinkách zapnuté Mapy Here, tak sa s pomocou lunety viete oddialiť alebo priblížiť. Skrátka, luneta je hlboko prepojená so softvérom a preto som o nej písal aj tu.

Samsung Gear S2 CNN

Systém na hodinkách je prekvapivo plynulý a svojou plynulosťou sa rovná často ospevovaným zariadeniam od Applu. Všetko je svižné, animácie nesekajú a aplikácie máte otvorené behom okamihu. Platí to aj o aplikáciách z Tizen Storu, kde si môžete nakupovať alebo sťahovať dodatočné aplikácie a ciferníky. Už v základe majú potom hodinky 15 ciferníkov, vrátane ciferníkov od partnerov Nike+, CNN Digital a Bloomberg. Každý z nich má svoje využitie a špeciálne funkcie. Napríklad CNN slúži ako RSS čítačka a po ťuknutí na titulku otvoríte celý článok. Ciferník Bloomberg vám dáva prehľad o aktuálnom dianí na Burze a napríklad Nike+ sleduje vašu pohybovú aktivitu. Okrem toho ponúka väčšina ciferníkov rôzne typy komplikácií. Ja osobne som si obľúbil Moderný ciferník s čiernym pozadím, ktorý mi pasuje k hodinkám najlepšie. Spolu s ním tu mám aktívne tri komplikácie. Prvá zobrazuje stav batérie, druhá dátum a tretia slúži ako krokomer.

Samsung Gear S2

Na domovskej obrazovke tiež viete z vrchnej časti obrazovky vysunúť ponuku možností, kde si nastavíte jas, aktivujete režim nerušiť alebo spustíte ovládanie hudobného prehrávaču na vašom mobile. Z tejto ponuky sa viete dostať späť pomocou horného tlačidla (jedno z dvoch na pravom boku hodiniek). Druhé tlačidlo vám potom umožní vypnúť hodinky. Držaním oboch viete hodinky uviesť do režimu Párovania, aby ste ich spárili so svojim Android telefónom. Aby párovanie prebehlo v poriadku, na svojom mobile musíte mať stiahnutú aplikáciu Gear Manager alebo ak máte Samsung, tak potom aktualizujte aplikáciu na najnovšiu verziu, inak vám proces párovania nebude prebiehať podľa predstáv. Na obrazovke mobilu si potom môžete meniť rôzne nastavenia svojich hodiniek (čo ale môžete aj na hodinkách samotných) a môžete si na ne sťahovať nové aplikácie či ciferníky. Priznám sa však, že za celý čas som mal Gear Manager zapnutý len dvakrát a to keď som pároval zariadenia a keď som sťahoval nové aplikácie. Mimochodom, aplikácií pre kruhový displej nie je tak veľa ako na staršie modely, ale príde mi, že tu prevládajú užitočné aplikácie a ciferníky nad zbytočnosťami ako je napríklad Flappy Bird.

Samsung Gear S2 Reading

Batéria

A ako dlho vydržia hodinky na jedno nabitie? Výdrž batérie sa tu pohybuje na úrovni predošlých modelov a aj keď majú iný tvar a slušný hardvér, na jedno nabitie vám hodinky vydržia 3 dni spontánneho používania. To znamená, že máte na hodinkách zapnutý krokomer, ktorý sleduje vaše kroky neustále, prijímate a reagujete na upozornenia z vášho telefónu a občas kontrolujete čas. Je to teda veľmi slušná výdrž, ak vezmeme do úvahy, že väčšinu konkurentov je treba nabíjať každý deň. Okrem toho je na hodinkách Gear S2 možné aktivovať úsporný režim, ktorý zablokuje niektoré funkcie len aby vydržali dlhšie. a tu nie je problém dostať sa aj na výdrž celého pracovného týždňa. Hodinkám v tom veľmi napomáha optimalizácia systému, AMOLED displej (úspornejší než LCD) a taktiež aj skutočnosť, že displej na nich nie je zapnutý vždy. Zapína sa totiž len vtedy, keď sa na hodinky pozriete.

Gear S2 Charging

Resumé

Trvalo to pár generácií, ale výsledok je tu a môžeme povedať, že nové Samsung Gear S2 sú doposiaľ najlepšie hodinky z dielne Samsungu. Spoločnosť totiž ukázala, že vie, ako sa inovuje a robí dizajn. Narozdiel od predošlých modelov sú hodinky Gear S2 kruhové a používajú úplne nový ovládací prvok, lunetu. Tú môžete poznať už z tradičných hodiniek, lenže Samsung jej dal nové využitie, ktoré má nielen veľký potenciál, ale zrejme sa v dohľadnej dobe stane ovládacím prvkom aj u konkurenčných hodiniek. Luneta vám totiž urýchli používanie inak drobnej obrazovky inteligentných hodiniek. Samsung totiž prispôsobil celé prostredie pre použitie s ňou a jej prítomnosť tak oceníte, keďže ňou môžete scrollovať nastaveniami, listovať e-mailami alebo nastavovať budík. Na kvalitnom AMOLED displeji sú ciferníky krásne a aj tie najzákladnejšie vyzerajú profesionálne. Mimochodom, pri niektorých uhloch to vyzerá, akoby boli niektoré ciferníky 3D, avšak pri bežnom používaní si túto skutočnosť nevšimnete. Podvedomo však tieto aspekty vnímate a viackrát máte pocit, že máte na ruke bežné hodinky namiesto elektroniky. Systém je veľmi svižný a dokonca ako som mal možnosť skúsiť, tak je dokonca jednoduchší, než Apple Watch. Ak by som to zhrnul, tak po stránke dizajnu a ergonómie to sú najlepšie hodinky pre Android. Ak vám ale ide viac o bohatú ponuku aplikácií, potom by ste sa skôr mali obhliadnuť po hodinkách s Android Wear. Aby som však nehovoril len v dobrom, je tu aj pár nedostatkov – napríklad ten nedostatok aplikácií alebo aj softvérová klávesnica, ktorá mohla byť spravená lepšie a mohla brať do úvahy aj digitálnu korunku. Na druhú stranu, odpisovať na poštu na drobnom displeji je niečo, čo by ste robili len v nevyhnutnom prípade a existuje ďaleko vyššia šanca, že na to radšej použijete svoj mobil. Celková skúsenosť s hodinkami je ale veľmi dobrá.

Samsung Gear S2

Diskuze

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Další články

gear s4 fb
Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch dostanou podporu Bixby
gear s4 03
Žádné Gear S4. Chytré hodinky Samsungu dostanou nové jméno
samsung-gear-s4-fb
Představení chytrých hodinek Gear S4 je za dveřmi
gear-s4-01
Samsung svým nedávným krokem potvrdil brzký příchod hodinek Gear S4
samsung galaxy s9 fb
Samsung dnes nabízí mimořádnou 20% slevu na Galaxy S9/S9+, všechny televize a soundbary
gear s3 fb
Rychle a efektivně. Jak hodinky Samsung Gear S3 nastolují revoluci v hotelovém průmyslu
gear s4 03
Na tablet Galaxy Tab S4 a hodinky Gear S4 si budeme muset počkat, Samsung je představí o něco později
gear-s4-01
Chystané smartwatch Gear S4 budou mít mnohem větší baterii než jejich předchůdce
gear s4 fb
Samsung představí hodinky Gear S4 dřív, než byste čekali
Gear VR controller ovladac FB
Headset Gear VR dostane nové jméno. Zapadne tak lépe do portfolia Samsungu
samsung-gear-vr-fb
Neuvěřitelných 1200 PPI. Samsung vyvinul ultrajemný AMOLED displej pro virtuální realitu
samsung-gear-s4-fb
Dostanou hodinky Galaxy S4 systém Google Wear OS? Zaměstnanci Samsungu se s takovými ukázali
OnaDnes Samsung FB
S akcí OnaDnes teď koupíte Galaxy A3, A5, A8 a Gear Sport výrazně levněji
samsung-gear-s4-fb
Žádné Gear S4. Samsung se chystá přejmenovat své chytré hodinky
Mobil Pohotovost srotovne Samsun hodinky
Přineste jakékoli staré hodinky a při koupi Gear S3, Sport a Fit2 Pro dostanete slevu až 2 000 Kč
gear-S3_FB
Samsung připravuje hodinky Gear S4. Nová generace nabídne jednu zásadní novinku
Samsung PRO Endurance card FB
Samsung představil ultraodolné microSD karty, na které uložíte až 43 800 hodin dlouhé video
Samsung Gear VR FB
Samsung představil exkluzivní seriály ve virtuální realitě. Sledovat je můžete skrze Gear VR