Zavřít reklamu

Samsung logoSamsung tento rok predstavil nové zariadenia, ktoré sú výzorovo naozaj nádherné a ukazujú, čo je v silách juhokórejského výrobcu. Galaxy S6 edge a edge+ sú jasnou definíciou toho, kam bude smerovať dizajn budúcich prémiových smartfónov a hodinky Gear S2 sú pre zmenou ukážkou, že kruhové inteligentné hodinky sa dajú ovládať intuitívnejšie, než len ťukaním do displeja. Každopádne ani kopa inovácií v uplynulom roku nepomohla Samsungu zvrátiť trend klesajúcich predajov jeho produktov, aj keď je spoločnosť ešte stále vo vrcholnom postavení.

Má však konkurentov, s ktorými sme pred pár rokmi ani my nepočítali. Výnimkou je snáď len sféra high-endu, kde na Galaxy číha konkurencia od Applu. V kategórii low-end zariadení sú to ale čínski výrobcovia, ktorí nie sú populárni len v najľudnatejšej krajine sveta, ale svojich fanúšikov získavajú aj u nás v Európe, pretože ich prístroje dokážu ponúknuť veľa muziky za málo peňazí. Ak by som to tak mal nazvať, tak napríklad OnePlus One je v Európe mimoriadne populárny vzhľadom a to sa začal predávať len minulý rok. Samsung je však výnimkou. Je to firma, ktorá operuje na burze a má svojich investorov a musí im vychádzať v ústrety. Bohužiaľ to veľakrát býva tak, že investori potláčajú inovácie a dávajú prednosť zisku a potom sa divia, že sa tej firme nedarí tak, ako by si predstavovali.

Galaxy J5

Jedným z dôležitých aspektov je teda aj marža, ktorú musí mať Samsung na svojich produktoch, aby neklesol v očiach investorov. No aj keď sú jeho telefóny drahšie, než konkurenčné, spoločnosť aj u nich začala robiť inovácie a už nechŕli model za modelom. Napríklad ten Galaxy J5, čo teraz recenzujem, je síce low-endovým zariadením, ale za 200€ tu dostanete veci, ktoré u žiadneho iného low-endu. Obzvlášť ma tu upútala mimoriadne vysoká výdrž batérie, plynulosť a kvalitný HD displej. U telefónov strednej triedy pre zmenu začal Samsung používať hliník namiesto plastu, ktorý prikryl farebnou vrstvou, aby sa zariadenia odlišovali od iných hliníkových mobilov. Napokon je tu sklo+hliník u high-endu, kde môžeme vidieť podobné dizajnové črty u všetkého, čo už Samsung stihol predstaviť – S6, S6 edge, S6 edge+ a Note 5.

Ale ani to zjavne nepomáha Samsungu zvýšiť jeho podiel na trhu. Na druhú stranu, spoločnosť by už nemusela byť v strate, keďže teraz rozposlala investorom svoje očakávania za uplynulý kvartál a vraj to vyzerá, že Samsung prvýkrát po dvoch rokoch v strate vykáže zisk. Zisky z telefónov by však mali naďalej klesať a spolu s nimi aj ich podiel na trhu. Samsung sa teraz snaží získať zákazníkov dizajnom a funkciami ako je Samsung Pay, čo je vec, ktorú konkurenti nemôžu len tak okopírovať, pretože to vyžaduje jednanie s bankami a hlavne vstavanú bezpečnosť, akou je Samsung KNOX. Divízia telefónov mala vraj znížiť svoj zisk o 7,7%, za čo vraj môže zlacnenie Galaxy S6 a silnejšie predaje lacnejších mobilov. Zisky však podrží nad vodou výroba pamätí a procesorov pre ostatných výrobcov, napríklad pre Apple.

Galaxy S6 edge+ and Galaxy Note 5

 

*Zdroj: Reuters

Dnes nejčtenější

.