Zavřít reklamu

Recenzia Samsung Gear VR: Otvorte oči a stanete sa závislými!

Samsung Gear VRVirtuálna realita je pojem, s ktorým sa stretávame čoraz častejšie. Vlastne za to môže aj iniciatíva veľkých firiem ako je Samsung alebo Sony, ktoré už predstavili svoje VR zariadenia a dávajú nám možnosť vstúpiť do inej dimenzie. My na Samsung Magazine sme dostali možnosť vyskúšať si virtuálnu realitu, na ktorej spolupracoval juhokórejský gigant s Oculus. S ním má nová virtuálna realita veľa spoločného, nespočíva to len v technológii, ktorú Samsung Gear VR využíva, ale aj v obsahu, pretože je postavená priamo na systéme Oculus VR. Mal by som pokračovať v úvode ďalej? Asi nie, poďme rovno vstúpiť do nového sveta.

Dizajn

Virtuálna realita má svojský dizajn, ktorý pripomína niečo medzi helmou a ďalekohľadom. Vpredu sa nachádza veľký dok pre vloženie telefónu. Ten sa pripája dovnútra s pomocou USB konektoru na pravej strane. Pre upevnenie sa tu nachádza ešte úchytka na ľavej strane, ktorú viete odklopiť, čím odpojíte mobil od virtuálnej reality. USB konektor tu zohráva dôležitú rolu. Nie je to totiž len o tom, aby mobil vedel, že ste ho pripojili k okuliarom, ale uvediete s ním do prevádzky celé VR-ko. Prístroj totiž po svojej pravej strane disponuje touchpadom, ktorý používate jednak pre potvrdzovanie možnosti a jednak pre ovládanie niektorých hier, ako je napríklad Temple Run. Rovnako tak sa tu nachádza tlačidlo Back pre návrat do predošlej ponuky alebo na návrat na základnú obrazovku. A samozrejme tu sú tlačidlá na zmenu hlasitosti, aj keď osobne som mal problém ich nahmatať a tak som Gear VR používal viacmenej na jednej úrovni hlasitosti. Vo vrchnej strane sa potom nachádza kolečko, ktorým upravujete vzdialenosť šošoviek od svojich očí, čo je veľmi užitočné a viete si tým zabezpečiť najlepší zážitok z virtuálneho “života”. Na spodku je ukrytý microUSB port, ktorý slúži na pripojenie dodatočného ovládaču pre hry. Vo vnútri VR-ka sa potom nachádza senzor, ktorý sleduje, či ste si nasadili prístroj na hlavu a keď sa tak stane, automaticky rozsvieti obrazovku. Slúži vlastne na to, aby šetril batériu v mobile.

Samsung Gear VR

Batéria

Keď už som načal tú batériu, poďme sa pozrieť na to. Všetko je napájané priamo z mobilu, ktorým je buď Galaxy S6 alebo S6 edge. Telefón tiež musí všetko renderovať dvakrát a to mu dá tiež zabrať. Vo výsledku to znamená, že na jedno nabitie strávite vo virtuálnej realite zhruba 2 hodiny pri 70% jase, čo je štandard. Nie je to veľmi dlho, ale na druhú stranu je dobré, keď si budete dávať pauzy, pokiaľ chcete šetriť svoj zrak. Navyše, niektoré hry a obsah vedia vyťažiť mobil natoľko, že po chvíli, zhruba po pol hodine, sa VR pozastaví s upozornením, že telefón je prehriaty a potrebuje schladiť. Ale nie je sa čomu čudovať, mne osobne sa to stalo len pri hraní Temple Run. Ktoré sa mimochodom s pomocou touchpadu ovláda hrozne. Ale to je preto, že táto hra bola vytvorená navrhnutá pre ovládač.

Kvalita obrazu

Čo ale nie je ani zďaleka také hrozné, je kvalita obrazu. Človek by sa mohol báť, že prvé VR zariadenia nemusia byť veľmi kvalitné, ale to nie je tak celkom pravda. Je veľmi vysoká, aj keď tu ešte stále viete rozpoznať pixely. To je však spôsobené tým, že sa pozeráte lupou na displej s rozlíšením 2560 x 1440 pixelov. Pokiaľ ale nepatríte medzi ľudí, ktorí hľadajú každý jeden pixel, tak si to neuvedomujete. Všimnete si to skôr pri niektorých menej kvalitne spracovaných videách alebo keď sa pozeráte na okolitý svet pomocou kamery. Dosť na tom robí aj nastavenie vzdialenosti mobilu od očí. Pri správnom nastavení je všetko nádherne ostré, pri zlom nastavení je to… no viete, rozmazané. To by sme mali nejaké tie technické aspekty a teraz poďme vstúpiť priamo do virtuálnej reality.

Gear VR Innovator Edition

Prostredie, obsah

Po nasadení Gear VR sa ocitnete v naozaj luxusnom dome a cítite sa veľmi pohodlne. Cítiť sa ako Robert Geiss je skutočne príjemné a minimálne prvých 10 minút sa budete kochať priestranným interiérom s preskleným stropom, cez ktorý vidíte hviezdy. Pred vami poletuje menu, ktoré sa nápadne podobá na menu Xbox 360 len s tým, že je celé modré. Tvoria ho tri hlavné kategórie – Domov, Obchod, Knižnica. V prvej sekcii vidíte naposledy používané a najnovšie stiahnuté aplikácie, takže k nim máte rýchly prístup. Rovnako tak tu máte skratky do obchodu. V ňom nájdete prekvapivo obsiahlu ponuku softvéru. Odhadoval by som to na nejakých 150 až 200 aplikácií s tým, že väčšina z nich je bezplatná, ale môžete si tu sitahnuť aj nejaký spoplatnený obsah, ako je napríklad Slender Man, pokiaľ máte radi horory a chcete ich zažiť na vlastné oči (doslova).

Samsung Gear VR screenshot

Foto: TechWalls.com
Myslím, že dopĺňanie nového obsahu je u Gear VR veľmi dôležité a to z dôvodu, že sami budete časom hľadať nový obsah. Virtuálna realita je totiž skoro ako televízor – pravidelne sa môžete stretnúť s novými vecami, ale keď dávajú reprízu vášho obľúbeného filmu/seriálu, nepohrdnete ňou. Ibaže vo virtuálnom svete vyhľadávate nové aplikácie, ale máte zopár takých, ktoré používate vždy a radi. Osobne som si neskutočne obľúbil BluVR a Ocean Rift, čo sú dva podmorské programy. Zatiaľ čo BluVR je dokument, ktorý vás naučí niečo o arktických vodách a o veľrybách, Ocean Rift je akousi hrou, v ktorej ste buď v klietke a sledujete žraloky z bezpečia, alebo plávete s delfínmi alebo inými rybami. Do toho patrí aj kvalitný stereo zvuk, ktorý je veľkým plusom. Samozrejmosťou je potom 3D obraz, vďaka ktorému máte chuť dotknúť sa vecí, ktoré pred vami vidíte a neraz to skúsite. Ďalej som si tu pozrel dokumentárny seriál z prírody, nachvíľu sa priblížil k dinosaurom v Jurskom Svete a nakoniec som vstúpil do virtuálnej reality v Divergencii. Áno, je to taký Inception – vstupujete z reality do virtuálnej reality, aby ste vstúpili do virtuálnej reality. Aj tá vyzerá docela realisticky a keď to dáte prvýkrát vyskúšať niekomu inému, celkom vás pobaví, ako daná osoba pľuje alebo ukazuje hanlivé gestá do tváre Jeanine.

Obsahovo si myslím, že veľký potenciál sa ukáže v dokumentárnych filmoch a cykloch, ktoré získajú úplne nový rozmer a umožnia vám prevteliť sa priamo do oblasti, ktorú tieto dokumenty sledujú. Rovnako tak sa tu stretnete s istou formou reklamy a to v podobe niektorých VR aplikácií, ktoré vám umožnia dostať sa na chvíľu do filmu, ktorý je práve v kinách – čo platí o Divergencii a Avengers. No a nakoniec tu sú hry. Zatiaľ čo niektoré by sa hrali lepšie s herným ovládačom, iné si vystačia aj s touchpadom napravo od vášho spánku s tým, že vyžadujú aj nejakú tú obratnosť. Čo som zažil pri tech deme jednej strielačky a pri vesmírnej hre, kde som lietal vo vesmíre so svojou loďou a ničil mimozemšťanov medzi asteroidmi. V jej prípade sa človek musí hýbať ideálne celým telom, pretože tak ovládate smer, akým sa vydá vaša loď. Najproblémovejšie ovládanie bolo v prípade Temple Run. Hrať ho s touchpadom je prakticky nemožné, pretože musíte používať gestá, na ktoré nie ste zvyknutí a hlavne vôbec nevidíte, kam dávate ruky. Preto sa jednoducho stane, že svoj útek z chrámu reštartujete 7-krát predtým, než sa vám z neho konečne podarí vyjsť. A keď sa vám to už podarí, najbližšiu priepasť s vysokou pravdepodobnosťou nepreskočíte.

Zvuk

Zvuk je dôležitým aspektom a je veľmi kvalitný. Gear VR používa na reprodukciu svoj vlastný reproduktor, ale užívatelia majú možnosť pripojiť si slúchadlá, čo podľa niektorých aplikácií vzbudzuje dôvernejší zážitok. Slúchadlá môžete pripojiť do mobilu, pretože 3,5mm jack je prístupný a mechanizmus na pripevnenie mobilu ho nijak neprekrýva. Naďalej je tu prítomné stereo, ktoré však vo vnútri virtuálnej reality vyvoláva pocit, že je priestorový. Hlasitosť je vysoká, ale z hľadiska kvality reprodukcie nečakajte silné basy. Kvalitu by zvuku by som vedel v tomto prípade prirovnať k MacBooku alebo iným notebookom s kvalitnými reproduktormi.

Resumé

Ak mám byť úprimný, tak toto bola jedna z najrýchlejšie napísaných recenzií, aké som kedy napísal. Nie je to tým, že by som sa ponáhľal, je to tým, že mám nový zážitok a chcem oň s vami podeliť. Virtuálna realita Samsung Gear VR je úplne nový svet, do ktorého keď raz vstúpite, tak v ňom chcete tráviť čas a tešíte sa, až zase nabijete svoj mobil a vstúpite do hlbín oceánu, na horskú dráhu alebo si pozriete videá na veľkom plátne na Mesiaci. Všetko tu má realistické rozmery a ste priamo v centre diania, takže je to úplne iný pocit, než keby ste sa na to pozerali len na televízore. Poteší vás to rozhodne u dokumentárnych filmov, ktoré si sem môžete stiahnuť a pozrieť a myslím, že virtuálna realita má naozaj veľkú budúcnosť. Priznám sa, že je veľmi nákazlivá a nielen, že si ju vychutnáte vy, ale tiež ju chcete ukázať svojim priateľom a rodinným príslušníkom, ktorí zhodou náhod zareagujú podobne ako vy – strávia tam poriadne dlhý čas a realizujú tu niektoré zo svojich najtajnejších túžob, ako je napríklad plávať s delfínmi v oceáne, stať sa Iron Manom alebo si pozrieť, ako vyzerá planéta Zem z Mesiaca. A je jedno, či to sú užívatelia Androidu alebo iPhonu, pozitívne reakcie získate všade. Len to má aj svoje obmedzenia a Samsung Gear VR je kompatibilné len s Galaxy S6 a Galaxy S6 edge.

Bonus: Telefóny majú aj svoj fotoaparát a pokiaľ chcete vidieť, čo sa deje okolo vás, prípadne sa chcete presunúť z vášho kresla, tak môžete prerušiť činnosť a môžete zapnúť fotoaparát, vďaka ktorému vidíte, čo je pred vami. Ale vyzerá to celkom divne a v noci vonku s ním neuvidíte prakticky nič, iba lampy a aj tie vyzerajú, akoby ste požili obľúbený holandský export. Práve preto som túto možnosť používal len občas a skôr ako takú srandu, ktorou som chcel dokázať, že aj cez virtuálnu realitu môžete stále vidieť to, čo je v realite.

Samsung Gear VR (SM-R320)

Diskuze

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Další články

gear s4 fb
Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch dostanou podporu Bixby
gear s4 03
Žádné Gear S4. Chytré hodinky Samsungu dostanou nové jméno
samsung-gear-s4-fb
Představení chytrých hodinek Gear S4 je za dveřmi
gear-s4-01
Samsung svým nedávným krokem potvrdil brzký příchod hodinek Gear S4
samsung galaxy s9 fb
Samsung dnes nabízí mimořádnou 20% slevu na Galaxy S9/S9+, všechny televize a soundbary
gear s3 fb
Rychle a efektivně. Jak hodinky Samsung Gear S3 nastolují revoluci v hotelovém průmyslu
gear s4 03
Na tablet Galaxy Tab S4 a hodinky Gear S4 si budeme muset počkat, Samsung je představí o něco později
gear-s4-01
Chystané smartwatch Gear S4 budou mít mnohem větší baterii než jejich předchůdce
gear s4 fb
Samsung představí hodinky Gear S4 dřív, než byste čekali
Gear VR controller ovladac FB
Headset Gear VR dostane nové jméno. Zapadne tak lépe do portfolia Samsungu
samsung-gear-vr-fb
Neuvěřitelných 1200 PPI. Samsung vyvinul ultrajemný AMOLED displej pro virtuální realitu
samsung-gear-s4-fb
Dostanou hodinky Galaxy S4 systém Google Wear OS? Zaměstnanci Samsungu se s takovými ukázali
OnaDnes Samsung FB
S akcí OnaDnes teď koupíte Galaxy A3, A5, A8 a Gear Sport výrazně levněji
samsung-gear-s4-fb
Žádné Gear S4. Samsung se chystá přejmenovat své chytré hodinky
Mobil Pohotovost srotovne Samsun hodinky
Přineste jakékoli staré hodinky a při koupi Gear S3, Sport a Fit2 Pro dostanete slevu až 2 000 Kč
gear-S3_FB
Samsung připravuje hodinky Gear S4. Nová generace nabídne jednu zásadní novinku
Samsung PRO Endurance card FB
Samsung představil ultraodolné microSD karty, na které uložíte až 43 800 hodin dlouhé video
Samsung Gear VR FB
Samsung představil exkluzivní seriály ve virtuální realitě. Sledovat je můžete skrze Gear VR