Zavřít reklamu

Galaxy S6 MagazineSamsung Galaxy S6 je jedným z najočakávanejších telefónov tohto roka a ako prví v Čechách a na Slovensku vám prinášame recenziu telefónu, ktorý má naozaj na to zapísať sa do histórie ako jeden z najobľúbenejších Samsungov na trhu. Spoločnosť sa po menej úspešnom roku 2014 rozhodla staviť všetko na jeden telefón, ktorý prináša to najnovšie, najvýkonnejšie, najpokročilejšie a to všetko zabalené v luxusnom tele, ktoré sa zbavilo plastového krytu a na jeho miesto dosadilo tvrdené sklo. No a v neposlednom rade je tu aj tá kritizovaná spodná časť, kvôli ktorej mnoho ľudí vraví, že telefón kopíruje dizajn iPhone 6.

Dizajn

V skutočnosti je však história dizajnu trochu inakšia. V prvom rade je to iPhone 6, čo sa inšpiroval dizajnom HTC One a podriadil sa trendu zväčšujúcich sa displejov, za ktorým stojí Samsung. Dizajn Galaxy S6 je oveľa inakší a zaujme vás už pri prvom pohľade. Telefón disponuje hliníkovým rámčekom, ktorý však nie je dokonale zaoblený. Namiesto toho sa jedná akoby o dve polovice, ktoré sú spojené. Bok telefónu je veľmi špecifický. Kým doteraz boli zaužívané buď zaoblené alebo rovné boky, Samsung sa rozhodol skombinovať ich do nového tvaru, ktorý mi prišiel zaujímavý. Okrem toho, že obohacuje dizajn, môže tiež zlepšovať držanie telefónu v ruke. Pokiaľ ale nie ste zvyknutí na používanie veľkých telefónov, potom existuje stále šanca, že vám Galxay S6 môže vypadnúť z ruky pri používaní.

Tým by ste mohli nepekne poškodiť sklíčko Gorilla Glass 4, ktoré sa nachádza na prednej a aj na zadnej strane. Okraje tohto sklíčka sú skosené a vo vrchnej/spodnej časti vstupujú do hliníkového šasi, čím sa vytvára o trochu lepšia ochrana sklíčka. Neplatí to však o bokoch, ktoré sú vystavené riziku. Pokiaľ ide o vlastnosti použitého sklíčka, môžeme skonštatovať že je veľmi odolné voči škrabancom. Kým u Galaxy S5 sa mohlo už behom prvého týždňa používania stať, že sa na displeji objavili menšie (ne)viditeľné ryhy, Galaxy S6 je aj po týždni používania tak čistá ako po rozbalení a nenájdete na nej absolútne žiadny škrabanec. Nemusí to však platiť o fotoaparáte, ktorý údajne ponúka menej kvalitné sklíčko.

Samsung Galaxy S6

Samotná zadná strana je veľmi čistá. Nájdete tu len sklenený kryt, pod ktorým sa ukrýva strieborné logo Samsung a slabo viditeľné informácie o sériovom čísle, IMEI alebo o certifikátoch. Náš model má potom na zadnej strane ešte vyritý nápis „TRAINING UNIT“. Na priamom svetle je text viditeľný. Hlavným problémom zadnej strany telefónu bude hlavne čistenie, keďže na sklo sa veľmi rýchlo lepia odtlačky a už po pár minútach používania budete musieť svoj telefón vyčistiť handričkou, tričkom alebo čímkoľvek, pokiaľ chcete aby bol dokonalo čistý.

Na zadnej strane telefónu tiež nájdeme LED blesk a snímač krvného tepu, ktoré sú teraz v rovine s krytom a naľavo od nich vidíme pre zmenu fotoaparát. Ten vytŕča z tela mobilu, čo je podľa mňa celkom problémová vec, pretože pri upozorneniach to bude práve táto časť mobilu, ktorá sa bude šmýkať po povrchať a robiť pritom neznesiteľný zvuk. Zároveň si tu všimnete hlavnú zaujímavosť dizajnu telefónu, a to že každý model je „dvojfarebný“. Model Sapphire Black, je pri slabších svetelných podmienkach čierny, akonáhle sa ale podmienky zlepšia, zistíte že je tmavomodrý a má rovnakú farbu ako legendárna Galaxy S3.

Zadný kryt nie je možné odobrať. Tým pádom telefón stratil podporu pre microSD karty, ktoré si nemôžete pridať ani zboku telefónu. Cez bok si môžete pridať jedine SIM kartu, na ktorú sa vám zmestí pár kontaktov. Na všetko ostatné je tu lokálne úložisko s kapacitou 32, 64 alebo 128 GB. Príde mi, že ponúkať 32 GB ako základ je skvelá voľba, keďže 16 GB by bolo v dnešnej dobe naozaj málo. Kvôli tomu, že telefón má unibody telo, nemôžete si v ňom už ani vymeniť batériu, čo bol až do minulého roku jeden z hlavných dôvodov, prečo si kúpiť Galaxy. To však tento rok neplatí a batéria je vstavaná.

Samsung Galaxy S6

Batéria

Koľko vlastne vydrží tá batéria? Samsung Galaxy S6 je oveľa tenší než jeho predchodca a to sa nepriaznivo odrazilo na kapacite batérie. Tá má dnes 2 550 mAh, zatiaľ čo minuloročný model mal kapacitu 2 800 mAh. Koľko vydrží? Pri bežnom používaní vám môže telefón vydržať až do večera, kedy ho znovu dáte na nabíjačku. Samsung síce vravel, že Galaxy S6 vydrží rovnako dlho ako S5, ale z vlastnej skúsenosti vieme, že to nie je tak celkom pravda a fakt, že batéria živí najvýkonnejší mobilný hardvér a QHD displej, tomu len nasvedčuje. Ak ide o čistý čas zapnutej obrazovky, mobil vydržal 3 hodiny a 20 minút používania. Pritom sme spravili pár fotiek, niekoľkokrát telefonovali, používali Facebook Messenger, počúvali hudbu cez Google Play Music, nahrávali obsah na Dropbox a surfovali po internete. No napriek nízkemu číslu bol telefón mimo nabíjačky od 7:00 ráno a  naspäť sme ho dali až o 21:45. Nabíjanie potom prebieha dvojmo a ako som spomenul v samostatnom článku, nabíjanie káblom trvá hodinu a pol, zatiaľ čo nabitie pomocou bezdrôtovej podložky trvá 2,5-krát dlhšie. Ak si mám však vybrať spôsob pohodlnejší spôsobom nabíjania, potom by som si vybral práve bezdrôtové nabíjanie, aj keď trvá dlhšie.

Hardvér

Ako som už spomenul vyššie, Samsung Galaxy S6 ponúka to najnovšie, najlepšie a najrýchlejšie, čo môže. Nájdeme v ňom 64-bitový procesor Exynos 7420 Octa, 3 GB LPDDR4 RAM a nakoniec aj úložisko využívajúce technológiu UFS 2.0, vďaka ktorej je rovnako rýchle ako počítačové SSD a zároveň rovnako úsporné ako klasická mobilná pamäť. To všetko samozrejme poteší, no zároveň to má negatívny vplyv na výdrž batérie mobilu. Hardvér sa tiež musí starať o displej s rozlíšením 2560 x 1440 bodov, čo je dôvod, prečo v grafických benchmarkoch zaostáva za iPhonom 6 Plus, ktorý ponúka len Full HD displej.

Samsung Galaxy S6

Displej

Samotný displej si zachoval rovnakú uhlopriečku ako Galaxy S5, no zvýšilo sa rozlíšenie, ktoré narástlo dokopy o 1,6 milióna pixelov. Súčasne s tým Samsung priniesol extrémne vysokú hustotu pixelov, 577 ppi, kde už naozaj nerozoznáte jednotlivé pixely. Podľa niektorých býva nadmerne vysoké rozlíšenie zbytočnosťou a áno, je pravda, že sa negatívne odrazí na výdrži batérie. Na druhú stranu, viac pixelov prispieva k vyššej farebnosti celého displeja a je treba skonštatovať, že displej Galaxy S6 ponúka naozaj realistické farby a je dostatočne jasný. Platí to ale len keď ste v interiéri, v tieni, tme, daždi. Akonáhle ste na slnku, ucítite že displej je slabo čitateľný a vtedy nastupuje na rad adaptácia obrazu, kedy displej zvýši svoj kontrast, vďaka čomu bude lepšie čitateľný. Z vlastnej skúsenosti mám však pocit, že by sa ešte mohol nájsť priestor na zlepšenie. Na druhú stranu si myslím, že dokonalá čitateľnosť displeja na slnku bude záležitosťou budúcoročného modelu S7. Nateraz však displej poteší v spomínaných podmienkach.  Tiež musím pripomenúť, že pri pohľade z uhlu je vidieť modrastý nádych obrazovky, podobne ako to bolo pri predošlých modeloch. Keď však máte telefón priamo pred sebou, obraz na ňom vyzerá skvelo – fotografie, ktoré ste odfotili a videá, ktoré ste natočili, na ňom vyzerajú realisticky.

Samsung Galaxy S6 Display

Fotoaparát

Zadný fotoaparát nezmenil rozlíšenie a naďalej máme 16-megapixelový fotoaparát. Teraz však došlo k vylepšeniam, ktoré zvyšujú kvalitu fotiek a keď si ich priblížite, zistíte že na priblížených fotkách už nie sú divné oválne tvary. Namiesto nich má teraz zadný objektív clonu f/1.9, čím zároveň prekonal iPhone 6. Na porovnanie kvality fotiek medzi iPhonom a Galaxy sa pozrieme až v samostatnom článku, ktorý pripravujeme. Je vidieť, že fotografie vyfotené Galaxy S6-kou majú naozaj bravúrnu kvalitu a pozerajú sa dobre nielen na obrazovke telefónu, ale aj na obrazovke počítača. Čo sa týka farebnosti, fotografie nie sú preexponované a obraz odpovedá realite. Okrem toho podporuje viacero rozlíšení, ktoré sa odlišujú pomerom strán. Presnejšie ide o 16 MPX (16:9), 12 MPX (4:3), 8,9 MPX (1:1), 8 MPX (4:3), 6 MPX (16:9) a 2,4 MPX (16:9).

Raca Galaxy S6Raca2 Galaxy S6

Bratislava Galaxy S620150401_094513

Hodinky Galaxy S6GLaDOS Galaxy S6

Rôznorodosť rozlíšení sa prejavuje aj na videách, kde máte na výber režimy 4K UHD, QHD (2560 x 1440), Full HD 60 fps, Full HD, 720p HD a VGA. Telefón potom prináša niekoľko užitočných funkcií. V prvom rade je to optická stabilizácia obrazu, ktorá udržuje objektív na mieste a zabezpečí, že video sa nebude triasť. Ďalej je tu podpora HDR, vďaka čomu si má fotoaparát zachovať reálne farby. Problémom je však to, že funguje len pri nahrávaní videa v rozlíšení Full HD a nižšom. Ďalšou takou výhodou pri nahrávaní videí je, že môžete robiť fotky počas nahrávania videa, vďaka čomu môžete mať aj jedno aj druhé, ak to potrebujete. No a nakoniec je k dispozícii funkcia sledovacieho automatického zaostrovania, ktoré sleduje objekty, na ktoré ste zaostrili predtým a zaostrenie necháva na nich. U fotoaparátu tiež poteší skutočnosť, že môžete naďalej nahrávať zrýchlené a spomalené videá, teraz to však funguje spôsobom, že nahráte video a na ňom si zvolíte, ktoré časti chcete zrýchliť/spomaliť a o koľko. Ako som si však všimol po zhliadnutí, 4K videá točené počas chôdze vyzerajú pomerne zvláštne.

Čo sa týka predného fotoaparátu, aj ten je na vysokej úrovni a štandardne podporuje rozlíšenie 5 megapixelov pri pomere strán 4:3. Selfie kamera, ako by sme ju mohli nazvať, disponuje rovnakou clonou ako fotoaparát na zadnej strane a líši sa nižším rozlíšením, ako aj absenciou optickej stabilizácie, ktorá tu nie je potrebná. Tiež jej chýba blesk. Rozhodne poteší, že predná kamera je schopná nakrúcať v štyroch rozlíšeniach. Natívne je zapnutá možnosť Full HD, ale po ruke máte aj vyššie rozlíšenie QHD čiže 2560 x 1440 bodov. Môžete si tiež nastaviť, aby sa fotografie ukladali vodorovne prevrátené, čo je výhoda keďže sa uložia fotky z vášho pohľadu a nie z pohľadu mobilu. Jednou z funkcií, ktoré môžete využívať, ale v skutočnosti ich nepoužijete, vám umožní spraviť selfie tým, že vystrete dlaň a telefón o 2 sekundy spraví selfie. Ruku však musíte mať v dostatočnej vzdialenosti, ideálne hneď vedľa tváre, ktorú nesmiete prekryť.

Galaxy S6 Panorama

60,6-megapixelová panoráma vyfotená pomocou Galaxy S6. Celá fotografia sa zobrazí po kliknutí (34 MB)

Čo môže užívateľa veľmi príjemne prekvapiť, je aj kvalita fotografií v tme vyfotených pomocou Automatického režimu. Pravda, nevyrovná sa to fotografiám, ktoré by ste vyfotili zrkadlovkou, no poteší že fotoaparát v noci neseká a fotografie vyzerajú konečne k svetu. Problém je skôr s objektami v diaľke, ktoré sú tu predsa len rozmazané. To však môžete vidieť na fotografiách nižšie, ktoré sme vyfotili v uplynulých dňoch.

20150402_00515820150401_212504

Prostredie fotoaparátu prešlo zásadnou zmenou a zatiaľ čo na S5-ke ste vysunuli nastavenia fotoaparátu zboku, teraz stlačíte tlačidlo v ľavom hornom rohu obrazovky a otvorí sa vám samostatná ponuka možností, ktoré súvisia so zmenou rozlíšenia alebo napríklad optickú stabilizáciu. Ostatné prvky ako blesk, HDR a samospúšť a automatické vylepšenie sa nachádzajú vedľa tohto tlačidla. V spodnej časti obrazovky potom máte možnosť zmeniť režimy, ktoré sa dočkali nových kruhových ikon a výrazného prečistenia. Profesionálny režim fotoaparátu umožní meniť nastavenia fotografie v spodnej časti obrazovky, pričom si tu meníte ISO, expozíciu, vyváženie bielej, zaostrenie a farebné filtre. A tiež môžete nezáväzne od seba využívať AutoFocus a AutoExposure.

Screenshot_2015-04-04-17-31-51Screenshot_2015-04-04-17-32-16Screenshot_2015-04-04-17-32-30

Profesionálny Režim

Profesionálny režim fotoaparátu si jednoznačne zaslúži samostatnú kapitolu v tejto recenzii. Ako som už spomínal (a ako môžete vidieť na screenshote vyššie), v režime máte v spodnej časti obrazovky celkovo 5 aspektov fotografie, ktoré môžete nastaviť. V prvom rade je to úroveň expozície, ďalej je to úroveň ISO, vyváženie bielej, zaostrenie a farebné filtre, ktorými si môžete fotku obohatiť. V hornej časti obrazovky potom nájdete možnosť zmeny výberu typu zamerania, pričom na výber máte meranie s vyvážením na stred, maticové meranie alebo meranie bodové. Fotoaparát potom disponuje citlivosťou ISO 100, 200, 400 a 800 alebo tiež máte možnosť nastaviť automatické ISO. Fotografie, ktoré môžete vidieť nižšie, boli fotené prevažne na nastavení ISO 100 alebo 200, fotografia apartmánov Mannhatan potom s pomocou ISO 400.  Jas bol nastavený na 0, aj keď užívatelia majú možnosť nastaviť jeho úroveň od -2.0 po 2.0. Nakoniec boli používané rôzne typy vyváženia bielej. Na výber tu je Denné svetlo, zamračené, žiarovka, žiarivka a nakoniec automatické nastavenie. Preferovali sme najmä žiarovku. Pretože veľkosť jednotlivých fotografií predstavuje 4-5 MB, v plnom rozlíšení ich zobrazíte až po kliknutí.

20150404_214052 20150404_213954

20150404_223221 20150404_223258

20150404_213456 20150404_214309

20150404_22481220150404_224825

TouchWiz

Ono, prostredie nebolo zmenené len vo fotoaparáte, ale všeobecne naprieč celým systémom. Rozhranie bolo optimalizované pre Lollipop, očistené od množstva prebytočných funkcií a aplikácií. Celkovo tu nájdete len pár „prídavných“ aplikácií, medzi ktoré patrí napríklad S Health, na ktorý sa pozrieme v samostatnom článku, trojica aplikácií od Microsoftu (Skype, OneNote a OneDrive) a sociálne služby ako náhrada za zrušený ChatON. Presnejšie tu nájdete WhatsApp, Facebook Messenger a ako bonus Facebook a Instagram. Veľkou zmenou prešli aj efekty. Namiesto typických zvukových efektov sa stretneme so zvukom „bubliny“ pri odomykaní telefónu. A rovnako boli zmenené zvuky SMS-iek. Čo ma na zvukoch potešilo asi najviac, je odstránenie toho pískania ako zvuku SMS-ky, ktorý vám znechutil jazdu MHD kvôli ľuďom, ktorí majú tento zvuk nastavený zrejme na každú jednu pripomienku a tak počas 20-minútovej jazdy neustále počujete ten istý zvuk. (KONEČNE!)

Galaxy S6 TouchWizGalaxy S6 TouchWizGalaxy S6 TouchWiz

Prostredie ako také je veľmi rýchle. Je plynulé, aplikácie sa načítajú v momente a ako čerešničku na torte môžeme pokladať to, že pri používaní sa nestretnete so žiadnymi lagmi. Plynulosť sa rovná iPhone 6 so systémom iOS 8.2, s ktorým sme ho porovnávali. Rýchlosť platí aj pri zapínaní. S6 sa zapne po 17 sekundách od stlačenia Power Buttonu. Je však treba rátať s tým, že postupom času a zapĺňaním pamäte sa bude spúšťanie mobilu predlžovať, no rozhodne to nebude trvať 2 minúty. Je veľmi pravdepodobné, že okrem skvelej optimalizácie sa na tom podieľa aj vysoký výkon zariadenia. Na druhú stranu, ten pri praktickom používaní ako je surfovanie po internete alebo pri telefonovaní nevyužijete. Ak však plánujete mobil používať na hranie hier, potom si schopnosti hardvéru všimnete. Všimnete si to aj pri benchmarku, kde náš redakčný Galaxy S6 vykázal skóre 69 525 bodov, najviac zo všetkých zariadení v tabuľke. Zároveň je to takmer dvojnásobne viac v porovnaní s Galaxy S5.

Galaxy S6 TouchWizGalaxy S6 TouchWizGalaxy S6 TouchWiz

Galaxy S6 TouchWizGalaxy S6 TouchWizGalaxy S6 TouchWiz

Galaxy S6 TouchWizGalaxy S6 TouchWizGalaxy S6 TouchWiz

Snímač odtlačkov prstov – Novší nemusí vždy znamenať lepší

Telefón môžete odomykať snímačom odtlačkov prstov, avšak moja vlastná skúsenosť so snímačom nebola zrovna najlepšia. Zo zhruba 10 pokusov boli úspešné len asi 4, zvyšné bolo treba nakoniec odomknúť heslom, ktoré ste si nastavili pri nastavení snímaču. Samozrejme sa očakáva, že toto heslo nezabudnete. Osobne som preto po zvyšok času používal nezabezpečenú zamykaciu obrazovku. To nijak zásadne neprekážalo – v prvom rade mi prišlo toto odomykanie rýchlejšie a hlavne je bezchybné. Je tiež možnosť vytvoriť si 4-miestny PIN na odomknutie alebo ikonické spájanie kruhov.

Samsung Galaxy S6

Reproduktor

Samsung po rokoch presunul reproduktor zo zadnej strany mobilu na spodok. Toto riešenie má výhodu najmä v tom, že telefón vyfukuje zvuk do priestoru a nie do stola, ako tomu bývalo doteraz. Na druhú stranu pri sledovaní videa alebo hraní hier je celkom pravdepodobné, že budete reproduktor zakrývať dlaňou, takže zvuk bude slabší. Pokiaľ ide o kvalitu zvuku, porovnávali sme reproduktor s tým na iPhone 6. Pokiaľ ide o hlasitosť, povedal by som že iPhone 6 je o niečo hlasnejší, zároveň má však horší zvuk. Rockovú hudbu sa však ani len nesnažte počúvať, cez reproduktor na telefóne znejú gitary veľmi plechovo. Práve preto tu máme slúchadlá, ktoré majú pod telom ukrývať slúchadlá Sennheiser. Na tie sa však pozrieme v samostatnom článku, kde ich porovnáme s Apple EarPod. Hlavne teda kvôli podobnosti v designe.

Resumé

Keď si to zhrnieme, Samsung stavil all-in. Buď použije všetko a postaví sa znova na nohy alebo zapadne prachom času. Juhokórejský výrobca sa rozhodol pre tú prvú možnosť a preto priniesol zariadenie, ktoré prináša luxusný dizajn konkurujúci modelom ako iPhone 6 alebo HTC One (M9). Kombinuje pritom zaoblený hliníkový rámček so sklom na prednej aj zadnej strane, pričom toto sklíčko je v kritických oblastiach zapustené do bočného rámčeku. Čo však ostáva vonku, je vytŕčajúci 16-megapixelový fotoaparát s optickou stabilizáciou obrazu. Pretože Samsung použil tenké telo a prémiové materiály, fotoaparát vytŕča o niečo viac než v minulosti, čo môže prekážať. Kvalita fotiek poteší, je oveľa lepšia než na predošlých modeloch a po priblížení na fotky nevidíte zvláštne oválne tvary. Platí to aj o prednom „selfie“ fotoaparáte. Najväčšiu radosť z fotenia však budete mať pri používaní profesionálneho režimu, pomocou ktorého môžete v noci spraviť naozaj úžasné fotografie. Taktiež môžete očakávať drasticky zmenený TouchWiz, ktorý obsahuje niekoľko starých známych prvkov, ale zároveň bol očistený o množstvo prebytočných funkcií a tentoraz je skvelo optimalizovaný, vďaka čomu prostredie vôbec neseká a to ani pri vysokej záťaži. Nakoniec je tu však problémový snímač odtlačkov prstov a o niečo slabšia výdrž batérie. Telefón však pri bežnom používaní môže vydržať až do večera, kedy ho dáte zase na nabíjačku. Pre krízové prípady je tu ešte režim Ultra Power Saving Mode, ktorý deaktivuje množstvo funkcií a zjednoduší prostredie telefónu.

Samsung Galaxy S6

// < ![CDATA[ //

// < ![CDATA[ //

Dnes nejčtenější

.