Zavřít reklamu

Galaxy S6 Edge_Combination2_Black SapphireHneď po lákavom intre sa objavili prvé kľúčové informácie o novinkách, ktoré večer Samsung predstavil. Spoločnosť totiž predstavila oba modely, Galaxy S6 a aj Galaxy S6 edge, ktorý sa od klasického modelu líši prítomnosťou trojstranného dotykového displeja. Prekvapivo, narozdiel od Note, tentoraz Samsung venoval prevažnú väčšinu konferencie práve modelu Edge. Mimochodom, ako už povedal samotný Samsung, model Galaxy S6 edge (ani S6!) sa narozdiel od istého konkurenta neohýbajú, sú totiž zložené z pevných materiálov, ku ktorým patrí sklíčko Gorilla Glass 4 na oboch stranách.

Osobne sa tejto zmene teším, no zároveň mám trochu obavy o to, ako sa použitie prémiového materiálu odrazí pri pádoch. Nie, že by som bol pesimista, ale pády mobilov sú prakticky na dennom poriadku a tak sa mnohí obávajú, čo z toho vzíde. Samsung však tvrdí, že sklíčko je o 50% odolnejšie oproti Gorilla Glass 3 a ako sme mohli vidieť na fotkách, jeho okraje sú zakrivené a zapustené do hliníkovej konštrukcie na boku. Takže, existuje tu šanca, že mobil vydrží, ale môj osobný názor je taký, že by som si naň radšej dokúpil obal. V prípade modelu Edge potom niektorí vyjadrili obavy o to, ako skončí predné sklíčko v prípade, že by mobil padol na bok alebo na prednú stranu. Tu by som zrejme zvýšil opatrnosť, no môžem sa mýliť a Gorilla Glass 4 môže byť predsa len vysoko odolný. Ako zaujímavosť tiež Samsung spomenul, že predné sklíčko bolo vyrábané pri 800°C, čím sa zabezpečila kombinácia potrebného zakrivenia a tvrdosti skla.

Galaxy S6

Novinka si zachovala rovnako veľký displej ako Galaxy S5, čo beriem ako dobrú vec, keďže už ten som ovládal len tak-tak, takže ďalšie zväčšenie by mi sťažilo jeho ovládanie. Zvýšilo sa však rozlíšenie a dokonca máme displej s najvyššou hustotou pixelov na trhu. Rozlíšenie je 2560 x 1440 pri 577 ppi. Toto však nie je dôvod oslavovať. Hlavný dôvod pre vyššie (dá sa povedať, že podľa papiera zbytočné) rozlíšenie spočíva v kvalite farieb, keďže pixely sú tu nahustené natoľko, aby displej dokázal vyvolať pocit dokonalej presnosti farieb. Na prvý pohľad si to nevšimnete, no už keď si porovnáte fotku na GS6 a GS5, rozdiel vo farbách si naozaj všimnete.

Rovnakú uhlopriečku si zachoval aj S6 Edge, keďže boky displeja sú tu zakrivené inak, než pri Note. Výhodou je podľa mňa to, že displej je zakrivený na oboch stranách. Teraz už totiž nemusíte byť pravák, ani si nemusíte mobil otočiť o 180°, aby ste mohli používať bočné panely. Namiesto toho je celkom pravdepodobné že si nastavíte, z ktorej strany chcete pristupovať ku svojim najobľúbenejším kontaktom (max. 5). Čo mi ale prišlo trochu nerozumné je, že narozdiel od Note Edge, pri S6 je zakrivený samotný hlavný displej, takže sa môžeme viacmenej rozlúčiť s tým, že by sa niekto niekedy namáhal s vytváraním špecifických funkcií a zároveň to môže znamenať, že vývojári prestanú vyvíjať špeciálne Note Edge aplikácie.

Galaxy S6 Edge

var sklikData = { elm: „sklikReklama_47926“, zoneId: 47926, w: 600, h: 190 };

Špeciálny model novej vlajkovej lode má tiež možnosť poslať automatickú správu a položiť hovor v prípade, že ho máte otočený displejom nadol. Stačí priložiť prst k snímaču krvného tepu. Nad tým by som sa chcel pozastaviť. Neviem, či Samsung zlepšil snímač oproti minulému modelu ale predpokladám, že funguje na prvý pokus, tak ako pri Note 4. Pri modeli Galaxy S5 sa mi totiž stávalo, že snímač jednoducho nezaregistroval môj prst, prípadne upozornil, že mám prst priložiť inak. Rovnako mi nedá neupozorniť na zmenu, že sa snímač spolu s bleskom presunul napravo od fotoaparátu. Keď máte menšie prsty, môže vám to skomplikovať používanie S Health a jeho funkciu merania tepu. Na druhú stranu môže ísť o zanedbateľný rozdiel, keďže výška sa tu zmenila asi o pol centimetra.

To, že Samsung ponechal 16-megapixelové rozlíšenie fotoaparátu a pridal niekoľko noviniek, je príjemnou zmenou. Zlepšená clona je teraz f/1.9, čo znamená opäť kvalitnejšie fotky. Otázkou ale ostáva, ako budú vyzerať fotky po priblížení, keďže je tak nejak zvykom, že na fotografiách v najvyššom rozlíšení môžete po priblížení vidieť rôzne nepresnosti. Ale to uvidíme už v recenzii. Čo ma ale prekvapilo viac než je predný fotoaparát. Samsung tu totiž použil rovnakú clonu ako na zadnom fotoaparáte a zároveň ho obohatil o 5-megapixelové rozlíšenie, čomu sa potešia hlavne tie slečny, ktoré si pravidelne robia Selfie. Teraz už aj v tme, pretože Samsung zlepšil kvalitu pri slabom svetle. Mobil spraví niekoľko fotiek pri rôznych nastaveniach a následne ich skombinuje do jedného kvalitného snímku. Skúsenosť s Galaxy K zoom mi však vraví, že pri snahe o absorbovanie čo najväčšieho množstva svetla, môže telefón chvíľami sekať. Ale to môže byť hravo poriešené výkonnejším HW a ten sa v S6 skutočne nachádza.

Galaxy S6Galaxy S6 Edge

Kľúčové zmeny pod kapotou sú tie, že Samsung použil naozaj tie najnovšie technológie. Preto vidíme prvý procesor vyrobený 14-nm FinFET technológiou a LPDDR4 RAM. Technológia použitá pri výrobe nového procesoru je tá, s ktorou budú vyrábané procesory pre Apple a aj pre Qualcomm. Paradoxne, Qualcomm sa stal zákazníkom Samsungu skoro v rovnakom momente, kedy Samsung skončil s používaním čipov od Qualcommu. Veľkou výhodou je tiež podpora 64-bit, čo znamená že máme na trhu jeden z najrýchlejších mobilov súčasnosti a podľa prvých benchmarkov sa dokonca zdá, že máme ten najrýchlejší. K tomu si treba prirátať operačnú pamäť, ktorá je o 80% rýchlejšia oproti LPDDR3. Rovnako kľúčovou zmenou je, že Samsung použil UFS 2.0 úložisko. Ale aby sme nehovorili v skratkách, vysvetlím to. Nové úložisko je tak rýchle ako SSD v počítačoch, no zároveň je rovnako úsporné ako úložiská v mobiloch. Samozrejme ho vyrobil Samsung, takže sa zdá, že v novom mobile od Samsungu je naozaj všetko od Samsungu.

Osobne mám tak trochu obavy o výdrž batérie. Samsung síce vraví, že batéria vydrží 12 hodín používania na WiFi a 11 hodín na LTE, ale vzhľadom k tomu, že mobil má ultra-tenké telo (6,8mm) a vysoký výkon, sú tu obavy, či mobil skutočne dosiahne spomínaný čas. Navyše sa ľudia mohli stretnúť s tým, že batéria sa opotrebovala o niečo rýchlejšie než obvykle a teraz už nestačí ísť do obchodu a kúpiť si novú. Už musíte ísť do servisu a žiadať o jej výmenu, čo je drahšie a zdĺhavejšie. To, že sa Samsung otočil o 180° som spočiatku nechápal, ale beriem to ako daň za dizajn. Samsung sa tiež vôbec nezmieňoval o režime Ultra Power Saving Mode, takže je otázne, či sa v mobile nachádza. Zvlášť keď Samsung očistil TouchWiz asi o 3/4 vecí.

Galaxy S6

//

Dnes nejčtenější

.