Zavřít reklamu

Samsung Gear S recenziaZhruba pol roka po uvedení hodiniek Gear 2 prišiel Samsung s treťou generáciou hodiniek a pretože táto generácia je viac než len novou, zdôraznil to aj v názve. Hodinky Samsung Gear S totiž priniesli niekoľko noviniek, pričom medzi tie najdôležitejšie patrí zakrivený displej a podpora SIM karty, vďaka čomu by mohli byť používané samostatne bez nutnosti nosiť so sebou všade telefón. Novinka sa navyše začala na Slovensku a v Českej Republike predávať len v týchto dňoch, no redakčná vzorka dorazila už o niekoľko dní skôr, aby sme si ju mohli dopodrobna vyskúšať ako jeden z prvých serverov v našich krajinách. Ale dosť bolo úvodnej reči, poďme sa pozrieť na to, či SIM karta definovala budúcnosť alebo či sú hodinky stále závislé na telefóne.

Dizajn:

Samsung Gear S priniesli zásadný prelom v dizajne a kým predošlá generácia disponovala kovovým telom, novú generáciu už tvorí výhradne sklenený predok. Dizajn je teraz o niečo čistejší a vďaka Home/Power Buttonu pod displejom vám mnohí ľudia povedia, že Gear S vyzerajú ako telefón na zápästí. A nie je sa čomu čudovať. Hodinky vyzerajú skoro ako zakrivená Galaxy S5, ktorá bola ale odľahčená o niekoľko zásadných vecí. V prvom rade tretia generácia Gear vôbec neponúka fotoaparát. Ak ste teda mali vo zvyku fotografovať veci cez Gear 2 alebo Gear, potom o túto možnosť pri Gear S prídete. Dominantou produktu je hlavne zakrivený displej na jeho prednej strane a spolu s ním aj zakrivené telo hodiniek. To je taktiež zakrivené a lepšie priľahne na ruku, keďže to už nie je typický rovný povrch, ktorý by človeka na ruke tlačil. No aj keď je telo Samsung Gear S ohnuté, stále vám bude robiť problémy pri určitej práci a tak keď máte na svojom notebooku rozpísaný dokument, hodinky si veľmi rýchlo dáte dole.

Krása sa ukrýva ale len z prednej strany a ako je potom vidieť, zvyšné „neviditeľné“ časti už tvorí plast. To podľa mňa degraduje prémiovosť produktu, zvlášť keď si ho porovnáme napríklad s Motorola Moto 360 alebo s pripravovanými Apple Watch. Prémiovejší materiál, taká nehrdzavejúca oceľ, by určite potešila a rozhodne by sa nestalo, že by váš pot ostal na produkte – a dal by sa rýchlejšie utrieť. Na spodnej strane potom nájdete tri dôležité prvky. V prvom rade to je senzor krvného tepu. Ten je teraz o niečo šťastnejší – vzhľadom k dobre zakrivenému povrchu teraz senzor sedí priamo na ruke a šanca, že vám hodinky zmerajú tep úspešne, je tu oveľa vyššia ako pri Samsung Gear 2, ktoré boli rovné. Druhá dôležitá vlastnosť je tradičný konektor pre nabíjačku, ktorý si popíšeme o chvíľu. No a nakoniec je tu otvor pre SIM kartu, ktorý je zložený z celého telieska, ktoré musíte vybrať z tela produktu. V prípade, že nemáte nástroj na vybratie tohto telieska, je vyberanie SIM karty celkom obtiažne. Ale má to svoj dôvod, je to kvôli zachovaniu vodeodolnosti produktu.

Samsung Gear S bok

SIM karta – najväčšia revolúcia vo svete inteligentných hodiniek?

No a keď som spomenul SIM kartu, zároveň sa dostávam k najdôležitejšej novinke celého produktu. Hodinky Samsung Gear S sú totiž prvými hodinkami, ktoré disponujú vlastným SIM slotom a tým pádom majú potenciál nahradiť telefón. Majú. Aj keď sa totiž hodinky dostali na úroveň, kedy by nám na komunikáciu stačilo len jedno zariadenie miesto dvoch, ešte stále sú na telefóne závislé a to tak, že už pri prvom zapnutí ich musíte spárovať s kompatibilným telefónom, napríklad s Galaxy Note 4. Po úvodnej konfigurácii, ktorá prebieha cez aplikáciu Gear Manager, vám už stačí používať iba samotné hodinky na funkcie ako je telefonovanie alebo posielanie SMS správ. Okrem toho vám sem budú chodiť upozornenia z e-mailu alebo sociálnych sietí, ale to je už funkcia, ktorá je závislá na vašom telefóne a funguje len v prípade, že ste k nemu pripojení. Závislosť na smartfóne sa prejaví aj v prípade, že budete chcieť do hodiniek nainštalovať nové aplikácie. Obchod s aplikáciami je totiž prístupný len na telefóne a aj úvodné nastavenie nových aplikácií (napríklad Opera Mini), potrvá nejaký čas.

Samsung Gear S obrazovka

var sklikData = { elm: „sklikReklama_47926“, zoneId: 47926, w: 600, h: 190 };

Nahradia hodinky smartfóny? Telefonovanie a SMS:

Telefonovanie pomocou hodiniek funguje podobne ako na predošlých modeloch. Opäť sa na hodinkách nachádza reproduktor (na boku) a tak k nim nepotrebujete ďalšie príslušenstvo. No vzhľadom k tomu, že celý hovor ide nahlas, vaše telefonáty môžu počuť aj ďalší ľudia a tak je vám už po chvíli jasné, že týmto v MHD telefonovať nebudete. S hodinkami budete teda telefonovať hlavne v súkromí alebo napríklad v automobile, kedy hodinky poslúžia ako hands-free. Teda až na to zdvíhanie hovorov, vtedy musíte na drobnej obrazovke hodiniek spraviť to isté gesto, ktoré robíte na vašom Samsungu. SIM karta v hodinkách ale zásadne mení spôsob, akým komunikujete cez hodinky – Samsung Gear S totiž s Galaxy Note 4 (alebo iným telefónom) komunikujú primárne cez Bluetooth, ale akonáhle sa od telefónu odpojíte, na telefóne sa automaticky aktivuje presmerovanie hovorov na SIM kartu, ktorú máte v hodinkách a tak sa už nikdy nestane, že keby ste telefón nechali na víkend doma, že by ste na ňom našli 40 zmeškaných hovorov! To iste poteší aj športovcov, ktorí si budú chcieť cez leto zabehať a je jasné, že so sebou nebudú brať von „tehlu“, ktorá by predstavovala len ďalšiu zbytočnú záťaž.

Samsung Gear S magazine

Vďaka väčšiemu displeju je teraz možné na hodinkách písať SMS správy a keď otvoríte aplikáciu Správy a dáte vytvoriť novú správu, vybehne na vás zadanie telefónneho čísla alebo kontaktu, ktorému posielate správu a možnosť písať text správy. Po ťuknutí na nižšiu časť obrazovky sa na nej objaví drobná obrazovka, ktorú môžete vidieť vyššie. Ako sa ale používa? Kupodivu, písať SMS správy na hodinkách sa naozaj dá, ale je to zložitejšie, než keby ste ich písali cez mobil. Musíte sa totiž trafiť na písmenká, ktoré sú teraz prispôsobené pre obrazovku so šírkou asi 2 cm a len napísanie názvu nášho portálu mi zabralo zhruba minútu – pritom to je len 15 znakov. Viete si teda predstaviť, koľko bude trvať písanie dlhšej SMS správy. Funkciu teda budete používať len v núdzi ale inak je to jedna z posledných vecí, ktorú by ste na nich robili pravidelne. Podobne ako prehliadanie internetu. Nie je na škodu, ale 2,5-palcová obrazovka rozhodne nie je to, na čom by ste chceli internet prehliadať. Aby ste mohli prečítať text, potom musíte obraz niekoľkonásobne priblížiť. Jednoducho – čím väčší displej, tým lepšie a smartfón je na tento druh činností lepší.

Samsung Gear S

Batéria

Na druhú stranu, displej a to, že na hodinkách zrejme nebudete surfovať po internete, má pozitívny vplyv na výdrž batérie. Výdrž batérie sa napriek prítomnosti mobilnej antény príliš nezmenila a tak budete hodinky opäť nabíjať každé dva dni – v niektorých prípadoch dokonca každého 2,5 dňa. Na to, že sa rozprávame o drobnej elektronike s displejom a anténou, je to prekvapujúca výdrž a hodinky tak majú opäť lepšiu výdrž, než väčšina konkurentov. Hodinky s Android Wear majú avizovanú výdrž 24 hodín a o podobnej výdrži hovorí aj Apple u svojich Apple Watch, ktoré sa majú začať predávať až budúci rok. Akonáhle z hodiniek vyberiete SIM kartu a premeníte hodinky len na klasickejší „závislý“ model, výdrž sa čiastočne zvýši a hodinky vám vtedy vydržia 3 dni. Všetko samozrejme závisí aj od toho, ako intenzívne hodinky používate a keď ste bežcom a na hodinkách máte zapnutú Nike+ Running aplikáciu, ovplyvní to, kedy hodinky dáte na nabíjačku.

Keď už rozprávame o batérii, poďme sa pozrieť na ďalší dôležitý komponent a to na nabíjanie. K hodinkám dostanete celkom hrubý adaptér, ktorý pripojíte do hodiniek a do neho pripojíte napájací kábel. Pripojenie adaptéru mi (zrejme kvôli ohnutému telu) prišlo o niečo zložitejšie, než u Gear 2. Ale po tom, ako ho pripojíte k hodinkám, sa udejú dve veci. V prvom rade sa začnú nabíjať hodinky. Samozrejme. No a ako bonus sa začne nabíjať aj batéria ukrytá v tomto hrubom adaptéri, vďaka čomu vám vlastne Samsung dal druhú batériu! Ak totiž niekedy začnete pociťovať, že vám dochádza výdrž v hodinkách a pritom ich nutne potrebujete (povedzme, že ste vyrazili na chatu na víkend, nechali telefón doma, zobrali so sebou len hodinky a tie sa vám vybijú), stačí pripojiť už len adaptér a ten vám začne dobíjať batériu v hodinkách úplne sám. V mojom teste dobili 58% batérie, čo zabralo asi 20-30 minút.

Samsung Gear S

Senzory a ciferníky

No a keď budete cez leto vonku v prírode alebo pôjdete na dovolenku k moru, hodinky vám tu pomôžu chrániť sa pred UV žiarením. Na prednej strane, hneď vedľa Home Buttonu, sa totiž nachádza senzor UV senzoru, ktorý, podobne ako u Galaxy Note 4, treba namieriť k slnku a hodinky vám vypočítajú, aký je momentálny stav UV žiarenia. To vám pomôže určiť, akým krémom by ste sa mali natrieť a či by ste vlastne mali ísť von, ak sa nechcete spáliť. V polovici novembra/listopadu ale túto funkciu zrejme skúšať nebudete. Predná strana tiež obsahuje senzor osvetlenia kvôli automatickému osvetleniu a vo vnútri hodiniek sa tiež akcelerometer postará o to, že keď hodinky otočíte smerom k vám, obrazovka sa automaticky rozsvieti, aby ste videli aký je čas, deň, stav batérie, váš počet krokov alebo počet notifikácií.

Čo všetko sa na displeji zobrazí, závisí od ciferníku, ktorý si vyberiete a tiež od toho, ako si ho upravíte. Na výber je asi desiatka ciferníkov vrátane dvoch, ktoré sú propagované najviac a nechýbajú tu ani digitálne ciferníky, ktoré jednoducho ukazujú aktuálny čas na čistom pozadí. Ale v takom prípade už hodinky začínajú strácať svoje čaro. U ciferníkov si môžete nastaviť, aké údaje majú zobrazovať okrem času a niektoré ciferníky sa prispôsobujú aktuálnemu času – uprostred dňa sú silno modré a so zapadajúcim slnkom začína pozadie oranžovieť. No a keby vám nestačili ciferníky, ktoré máte na hodinkách predinštalované, potom si môžete z Gear Apps stiahnuť ďalšie ciferníky alebo aplikácie na tvorbu ciferníkov, ktorú môžete používať na vašom telefóne. Tie zosynchronizujete cez Gear Manager.

Samsung Gear S

Resumé

Hodinky Samsung Gear S sú podľa môjho názoru spúšťačom revolúcie, ktorá nás má pripraviť na budúcnosť – na dni, kedy už budeme miesto mobilov používať hodinky alebo podobné zariadenia na to, aby sme mohli komunikovať so svetom. Priniesli totiž novinku v podobe podpory SIM karty (nano-SIM), vďaka čomu už hodinky môžete používať bez toho, aby ste so sebou museli všade nosiť svoj smartfón. Ten môžete pokojne nechať doma a vďaka schopnosti automatického presmerovania sa v prípade odpojenia hodiniek od telefónu nestane, že by ste mali zmeškané hovory, tie budú totiž presmerované na zariadenie, ktoré máte práve na svojej ruke – čo predstavuje výhodu najmä pre bežcov, ktorí potrebujú mať pri sebe čo najmenej elektroniky s čo najnižšou váhou. Nie je to ale len výhoda pre bežcov ale celkovo pre outdoorovú aktivitu, kde nechcete riešiť, že by ste si tam mohli náhodou zabudnúť/stratiť svoj mobil. Ten môžete pokojne nechať doma a pritom ostanú tie najdôležitejšie funkcie telefónu vždy s vami.

Má to ale aj svoje nevýhody a displej hodiniek je ešte stále malý na to, aby ste na ňom mohli pohodlne písať správy či surfovať po internete v prípade, že si na ne stiahnete prehliadač. Obe možnosti mi prídu skôr ako núdzové riešenie, ktoré tu je len pre prípad, že musíte naozaj poslať SMS správu v momente, kedy nemáte po ruke svoj telefón a viete, že ho pri sebe ešte nejaký čas nebudete mať. Hodinky sú však ešte stále doplnkom k telefónu, nenahrádzajú ho a to pocítite už pri prvom zapnutí, kedy sa budú hodinky dožadovať toho, aby ste ich spárovali s kompatibilným smartfónom a k telefónu budete musieť byť pripojení aj vtedy, keď budete chcieť nainštalovať nové aplikácie. Pokiaľ teda hľadáte hodinky, ktoré sú samostatnejšie, určite si vyberte Samsung Gear S. Pokiaľ je vám to ale jedno a nepotrebujete cez hodinky telefonovať aj vtedy, keď si mobil necháte doma, postačíte si so staršou generáciou, ktorá okrem menšieho displeja ponúka aj fotoaparát.

Samsung Gear S

var sklikData = { elm: „sklikReklama_47925“, zoneId: 47925, w: 600, h: 190 };

Autor fotografií: Milan Pulc

Dnes nejčtenější

.