Zavřít reklamu

Samsung logoPraha 26. listopadu 2014 – Samsung Electronics, Co., Ltd., představuje počítačovou myš druhé generace s názvem EYECAN+. Lidem se zdravotním postižením umožní vytvářet a upravovat dokumenty, stejně jako prohlížet webové stránky jednoduchým pohybem očí. EYECAN+ je prvním zařízením svého druhu, které od uživatelů nevyžaduje žádné dodatečné nástroje včetně brýlí. Je totiž samostatnou jednotkou v podobě přenosného modulu, který je umístěn pod monitorem a funguje na bázi bezdrátové kalibrace s okem uživatele.

EYECAN+ se nestane předmětem komerční výroby. Samsung bude vyrábět omezené množství, které daruje charitativním organizacím. Technologie i design EYECAN+ však budou brzy volně zpřístupněny společnostem a sdružením, které plánují na trh uvést počítačové myši ovládané očima. „EYECAN+ je výsledkem dobrovolného projektu, který iniciovali naši inženýři. Odráží to jejich empatie a snahu pomoci lidem s hendikepem,“ řekl SiJeong Cho, vicepresident Community Relations ve společnosti Samsung Electronics.

Pro ovládání kurzoru myši EYECAN+ je potřeba, aby se uživatel nacházel mezi 60 a 70 cm od monitoru. Nevyžaduje, aby byl v konkrétní pozici, protože lze ovládat vsedě i vleže. Kalibrace je potřeba pouze při prvním použití každého uživatele. EYECAN+ si pak již sám zapamatuje jejich chování a pohyb očí. Umožňuje nastavit citlivost senzoru jak pro kalibraci, tak pro následné používání. Po kalibraci se uživatelské rozhraní EYECAN+ zobrazí jako pop-up menu v jednom ze dvou různých režimů: obdélníkové menu nebo pohyblivá kruhová nabídka. Oba mohou být nakonfigurovány tak, aby setrvávaly v popředí obrazovky.

EYECAN+

var sklikData = { elm: „sklikReklama_47926“, zoneId: 47926, w: 600, h: 190 };

Menu obsahuje 18 různých příkazů, které se volí pouze pohybem očí a mrkáním. Provedení příkazu probíhá pohledem přímo na příslušnou ikonu a jedním mrknutím – jsou mezi nimi „kopírovat“, „vložit“ a „vybrat vše“, stejně jako „přetahování“, „scrollování“ a „přiblížení“. EYECAN+ umožňuje vytvoření vlastních doplňkových příkazů odpovídajících stávajícím klávesovým zkratkám, jako jsou například „zavřít program“ (Alt + F4) a „tisk“ (Ctrl + P).

V porovnání se svým předchůdcem, oční myší EYECAN, kterou Samsung představil v březnu 2012, jsou nyní u EYECAN+ významně vylepšeny citlivost kalibrace a celková uživatelská zkušenost (UX). Z části také díky postgraduálnímu studentovi informatiky Yonsei University v Soulu jménem Hyung-Jin Shin. Přestože se narodil ochrnutý, spolupracoval v letech 2011–2012 se společností Samsung na vývoji EYECAN a převzal klíčovou roli v rozvoji EYECAN+ UX řízením myši očima. Během 17 měsíců intenzivní práce s inženýry Samsungu docílili společně toho, že rozšíření nabídlo celou řadu dalších praktických funkcí a příkazů, které jsou snadno přístupné a ovladatelné pro lidi s hendikepem.

EYECAN+

var sklikData = { elm: „sklikReklama_47925“, zoneId: 47925, w: 600, h: 190 };

Dnes nejčtenější

.