Zavřít reklamu

Windows 9 logoWindows 9 je novým operačným systémom z dielne Microsoftu, ktorý ako sa zdá, ponúkne niekoľko noviniek, ktoré presvedčia majiteľov Windows 7, aby upgradovali na vyššiu verziu systému. Ako je už totiž známe, množstvo užívateľov skritizovalo Windows 8 kvôli drasticky zmenenému prostrediu, čo sa odrazilo aj na trhovom podieli systému. Na druhú stranu však tí, ktorí prešli na tento systém, si ho pochvaľujú, teda ak nenarazia na problémy s aktualizáciami, na aké som narazil aj ja keď som prešiel na Windows 8.1 Update 1 zo systému Windows 8.

Windows 9 by však mal predstavovať to najlepšie pre obe strany a zdá sa, že Microsoft umožní užívateľom používať hneď dve rôzne prostredia. V prvom prípade budú mať užívatelia možnosť využívať obrazovku Štart známu z Windows 8 a Windows 8.1. V druhom prípade sa stretneme s návratom tradičného Štart Menu známeho ešte z Windows 95, ktoré sa teraz bude niesť aj v podobnom duchu – bude totiž štvorcové, čím bude ladiť so súčasným dizajnom Metro UI. Okrem štandardnej ponuky aplikácií bude ale Štart Menu obohatené o dlaždice, ktoré sa budú nachádzať napravo od ponuky.

var sklikData = { elm: „sklikReklama_47926“, zoneId: 47926, w: 600, h: 190 };

Do systému však prichádzajú aj ďalšie funkcie. Na spodnú lištu, hneď vedľa tlačidla Štart, teraz pribudlo tlačidlo symbolizujúce dva obdĺžniky, ktoré po stlačení spustí možnosť spravovania virtuálnych obrazoviek. Systém odteraz umožňuje vytvoriť niekoľko rôznych pracovných plôch, na ktorých môžu užívatelia spúšťať rôzne aplikácie, ktoré sa neprekrývajú s aplikáciami z iných plôch. Tieto je navyše možné spravovať už priamo v režime náhľadu virtuálnych plôch a tam môže užívateľ u každej plochy vypnúť aplikácie, ktoré už nepotrebuje mať zapnuté, napríklad kalkulačku alebo e-mailový klient. Prepínanie medzi obrazovkami má prebiehať pomocou klávesovej skratky Alt+Tab.

Nakoniec sa nám ukazuje novinka v podobe nového Notifikačného centra. Táto funkcia môže byť známa obzvlášť užívateľom iOS, Androidu a OS X. Užívatelia Windows mali doteraz k dispozícii len menšie centrum upozornení, ktoré informovalo užívateľa o udalostiach len z času na čas a ktoré neponúkalo prehľad o novinkách napríklad z e-mailu či Xbox SmartGlass. Nové notifikačné centrum to však zvládne a užívatelia budú môcť teraz spravovať notifikácie, ktoré sa zobrazujú v pravej hornej časti obrazovky.

var sklikData = { elm: „sklikReklama_47925“, zoneId: 47925, w: 600, h: 190 };

Dnes nejčtenější

.