Zavřít reklamu

GmailNa internetu se objevily přístupové údaje od celkem 5 milionů účtů od služeb Gmail a Google+ společnosti Google! Stalo se tak teprve dva dny po úniku údajů od čtyř a půl milionu Mail.ru účtů a ani ne 2 týdny po tom, co byly hackery zveřejněny intimní fotografie několika desítek celebrit. Konkrétně se hesla i uživatelská jména objevila na ruském Bitcoin fóru, kam je nahrál uživatel „tvskit“, který zároveň potvrdil, že více než 60 % ze zmíněných 5 milionů hesel bez problému funguje. Únik se podle dostupných informací týká převážně anglicky, rusky a španělsky mluvících uživatelů, respektive těch, kteří mají jeden z těchto jazyků nastavený jako hlavní.

Podle vyjádření společnosti Google se ovšem jedná hlavně o již nepoužívané či blokované účty a že nedošlo k žádnému prolomení bezpečnostního systému, údaje byly prý získávány delší dobu přímo od jednotlivých uživatelů pomocí phisingu a útoků hackerů. Přesto však doporučujeme si heslo od vašeho Google účtu bezprostředně změnit a na stránce IsLeaked.com si zadáním emailu do příslušné kolonky ověřit, zda nebylo zveřejněno i to vaše. Leak údajů se potom v o něco menší míře týká i uživatelů Yandexu, nejpoužívanějšího vyhledávače v Rusku.

AKTUALIZÁCIA 12.9.2014 11:23:
Samsung Magazine získal exkluzívne vyjadrenie generálneho riaditeľa spoločnosti Safetica Technologies, pána Jakuba Mahdala, k úniku hesiel užívateľov služby Gmail: V uniklých datech se objevily maily a hesla českých uživatelů, plyne to mimo jiné i z monitoringu sociálních sítí, kde sami lidé překvapeně konstatují, že je tam jejich e-mail. A jak už jsme zmiňovali, tak víceméně potvrzují, že použité heslo je některé z těch, které používali v minulosti.

Čísla zjistit nejde, maily nemají českou doménu a není to podle čeho zjišťovat, stejně jako to, jestli byly (a jsou) používány pro firemní účely. Obecně je gMail spíše „free-mail“ pro privátní užití, ale řada lidí ho používá i pro podnikání nebo jej má nějak provázaný s firmou.

Rozhodně ale platí, a to bychom rádi zdůraznili, že jakékoliv úniky hesel znamenají, že uživatelé jejich heslo vázané ke konkrétnímu e-mailu bylo prozrazeno mohou být ohrožení – jednak pokud ho stále používají. A již jsme upozorňovali, že může jít o únik hesel pro jinou službu ne Gmail, tady je nutné nezapomenout, že naše e-maily se používají jako přihlašovací „jména“ pro jiné služby – třeba Facebook, ať zmíníme nějakou hodně používanou a rozšířenou službu. A lidé opravdu hodně používají tatáž hesla opakovaně na řadě služeb.

//

Gmail

//

Zdroj: Russia Today

Dnes nejčtenější

.