Zavřít reklamu

Android 5.0Na konferencii nechýbali ani novinky zo sveta Android Wear, systému, ktorý sa bude nachádzať na inteligentných hodinkách. Google to navyše s hodinkami rozbehol vo veľkom a oznámil, že systém podporuje štvorcové aj kruhové displeje, vďaka čomu majú ľudia na výber z viacerých typov hodiniek. Pre vývojárov to síce znamená o trochu viac práce, na druhú stranu sú Android Wear postavené na jednoduchom rozhraní, ktoré môžeme poznať z asistenta Google Now.

Hodinky nebudú obmedzované na jeden štýl ciferníka a podržaním hlavnej obrazovky sa užívatelia dostanú do nastavení, kde nájdu niekoľko ďalších štýlov ciferníkov pre svoje hodinky. Že je prostredie hodiniek povedomé, nie je nič nové. Android Wear je totiž tak úzko prepojené s Google Now, že užívatelia budú môcť využívať hlasové ovládanie na to, aby si zapísali notifikácie na svoj Google Plus profil. Notifikácie sú okamžite synchronizované so smartfónom.

Nechýbajú tu ani gestá a okrem toho, že užívatelia budú môcť zdvíhať hovory, švihnutím prstu z jedného kraja obrazovky na druhý, posunutím prstu zhora vysunú ponuku s režimom Nerušiť, ktorý vypne akékoľvek notifikácie u hodiniek až do momentu, kým užívateľ nezopakuje gesto. Taktiež, keď má užívateľ nastavenú automatickú odpoveď a nechce zdvihnúť hovor, posunom prstu môže automaticky odoslať správu po tom, ako na hodinkách položí hovor.

Android Wear má v sebe pochopiteľne vstavanú podporu aplikácií, ktoré budú na hodinky posielať notifikácie na hodinky a umožnia využívať hlasové ovládanie. Príkladom môže byť napríklad služba Pinterest, ktorá upozorní užívateľov napríklad na to, že sa nachádzajú v blízkosti miesta, v ktorom sa práve nachádza niekto z ich priateľov na sieti. Notifikácia však nebude len notifikáciou a po upozornení má užívateľ možnosť nechať sa navigovať pomocou Google Maps na spomínané miesto.

wear_screenwear_music

Iné využitie nájdu ľudia v kuchyni, ktorí si môžu na hodinky presunúť recepty a nemusia tak mať telefón pri sebe. Recept je optimalizovaný pre hodinky a tak ho môžu užívatelia jednoducho čítať. Je prepojený s ďalšími aplikáciami a tak keď sa tu spomína čas, potom stačí kliknúť na spomínaný časový údaj a nastaviť pripomienku priamo na hodinkách bez nutnosti vrátiť sa k telefónu. Navyše sú hodinky vodotesné a tak môžu mať kuchári svoje hodinky stále na ruke.

Hneď na úvod má Android Wear debutovať na troch zariadeniach. Po boku LG G Watch a Motorola Moto 360, ktoré boli predstavené už pred pár mesiacmi, tu Google predstavil ďalšie zariadenie, ktorým sú hodinky Samsung Gear Live. Tie majú byť po boku LG G Watch dostupné vrámci predobjednávky už dnes, zatiaľ čo hodinky Motorola Moto 360 sa budú dať predobjednať až v priebehu leta.

Dnes nejčtenější

.