Zavřít reklamu

Samsung Galaxy Tab SOd oficiálního představení to ještě není ani celý týden a už společnost Samsung vydala dvě videa týkající se prvního masově vyráběného AMOLED tabletu Samsung Galaxy Tab S. A jak si jistě mnozí všimli, vždy je alespoň polovina z obou videí právě věnována použitému AMOLED displayi a jeho funkcím, vymoženostem a výhodám oproti dříve používaným LCD displayům. A všechny tyto aspekty se Samsung rozhodl vypsat do jednoho delšího článku, jenž by měl zodpovědět všechny otázky týkající se tohoto tématu.

V samotném úvodním textu společnost uznává, že Samsung Galaxy Tab S je jejich zatím nejpovedenější tablet, a my, už jen při pohledu na hardwarové specifikace, nemůžeme nesouhlasit. Osmijádrový procesor Exynos 5 v kombinaci se Super AMOLED displayem a minimalistickým, avšak moderním designem tabletu totiž vytváří nejdokonalejší Samsung Galaxy Tab, jenž byl kdy vyroben. No, ale jak je na tom AMOLED display v porovnání s LCD displayi ohledně reprodukce barev? Oba dva typy obrazovek se s reprodukcí barev vypořádávají úplně jinak, zatímco u LCD je třeba využívat různých fitrů, difuzorů a hromady dalších součástek pouze ke zobrazení barvy, AMOLED technologie na to jde úplně jednoduše, světlo projde organickým materiálem a je hotovo. A i díky absenci zmiňované hromady součástek je Samsung Galaxy Tab S lehčí a tenčí, konkrétně se stal druhým nejtenčím tabletem na světě, stejně tak spotřebovává i méně energie, což mimo jiné umožňuje také používat vychvalovaný superúsporný režim zvaný Ultra Power Saving Mode.

Samsung Galaxy Tab S

Samsung Galaxy Tab S je také zřejmě jediným tabletem na světě, na němž jsou vidět barvy srovnatelné s reálnými barvami, které vnímá lidské oko. To umožňuje velmi široké spektrum barev, kterými AMOLED disponuje a v porovnání s LCD technologií si vede opět o mnoho lépe. Pro představu v číslech: LCD pokrývá pouze 70 % spektra barev AdobeRGB, zatímco AMOLED se může pyšnit více než 90% pokrytím tohoto spektra, lidské oko tak na AMOLED tabletu může vidět o zhruba 20 % více barev, než na LCD tabletu.

Samsung Galaxy Tab S

S často zmiňovaným lepším kontrastem potom přicházejí i černější černé a bělejší bílé. V případě černých je na AMOLED displayi možné dosáhnout až stokrát černější černé než na LCD displayi, a tak dokáže AMOLED display zobrazit i tzv. absolutní černou a zároveň bez problému zobrazovat i vysoce vydetailované obrázky. S vyšší úrovní kontrastu je možné na tablet koukat i z 180° úhlu, no display se dokáže i přizpůsobit okolnímu prostředí, a tak v případě, že je na něj vrháno přímé světlo, změní nastavení gammy, jasu, kontrastu a ostrosti a display tak bude stále čitelným. Navíc ještě odráží světlo o 40 % méně než LCD displaye, takže je s ním možné vyjít ven a bez obtíží číst e-book nebo prohlížet internet. A jako bonus si Samsung pro uživatele připravil tři různé režimy displaye, jmenovitě tedy AMOLED Cinema mode určený pro prohlížení videí ve vysoké kvalitě, AMOLED Photo mode pro reprodukci AdobeRGB barev a základní režim s sRGB.
Samsung Galaxy Tab S
*Zdroj: Samsung

Dnes nejčtenější

.