Zavřít reklamu

Samsung Galaxy S5 RecenziaLetné mesiace sú tu a spolu s nimi je tu aj naša vlastná recenzia telefónu Samsung Galaxy S5. Už krátko po vydaní telefónu ste si u nás mohli prečítať naše prvé dojmy z jeho používania, lenže tie vám nemuseli odpovedať na všetky otázky. A práve teraz je ten správny čas na to, aby sme sa pokúsili priniesť odpoveď na čo najviac otázok. Na rad totiž prichádza naša vlastná kompletná recenzia, ktorá zachádza do detailov a ponúka poriadny prehľad o tom, čo treba od nového telefónu očakávať; čo sa vám na ňom bude páčiť a naopak, čo vám na ňom bude vadiť.

Dizajn

Samsung už pred predstavením Galaxy S5 naznačil, že produkt bude predstavovať akýsi návrat ku základom. To sa z vonkajšieho hľadiska ukázalo ako celkom pravdivé, keďže telefón už nie je taký oblý ako jeho predchodcovia, ale opäť sa jedná o obdĺžnik so zaoblenými rohmi, aký sme mohli vidieť už v čase Samsung Galaxy S. Dizajnéri v rozhovoroch zároveň povedali, že chceli spraviť telefón, ktorý bude v ruke pôsobiť príjemne. A to sa im aspoň podľa môjho názoru podarilo, ak neberieme do úvahy jeho veľkosť. Samsung sa rozhodol, že telefón nebude až tak úplne rovný a na jeho zadnej strane nájdeme perforovaný kryt, na ktorého povrchu vidíme koženku. Práve dierkovanie má na svedomí, že máte pri držaní tohto telefónu inakší pocit, než pri držaní Galaxy Note 3, ktorý má taktiež na zadnom kryte koženku. Tentoraz je materiál o niečo „gumovejší“ a tak sa v konečnom dôsledku nekĺže tak, ako sa mi v rukách kĺzal Samsung Galaxy Tab 3 Lite či spomínaný Note.

Samsung Galaxy S5

Na vnútornej strane krytu nájdete tesniacu pásku, ktorá má za účel chrániť batériu a SIM kartu pred vodou. Telefón má byť totiž odolný voči vode, čo je v letných mesiacoch potešujúce. Samsung Galaxy S5 vydrží vo vode „ležať“ určitú dobu a vodotesnosť môžete využiť aj v prípade, že náhodou telefón zašpiníte a potrebujete sa efektívne zbaviť špiny. Stále je to však niečo, čo vás poteší v prípade, že vám telefón padne do vody, ale nie je to niečo, čo by ste používali úmyselne každý deň. Na to tu sú iné zariadenia a samozrejme aj dodatočné príslušenstvo. Paradoxom navyše je, že pod batériou nájdete nálepku, ktorá poukazuje na to, že na telefóne, ktorý držíte v rukách, nebola certifikácia IP67 testovaná. Kryt telefónu je plastový a z osobnej skúsenosti môžem povedať, že je dobré zvážiť farbu telefónu predtým, než si ho kúpite. Čierna priťahuje teplo a vo výsledku môže byť čierny telefón z času na čas horúci, obzvlášť pri teplotách, ktoré sme v posledných dňoch prežívali. Možno práve tu sa zíde možnosť „schladiť“ horúci telefón studenou vodou.

Samsung Galaxy S5

Pri pozorovaní telefónu a jeho držaní v ruke si všimnete ďalší detail. Boky telefónu nie sú rovné, ale sú rozdelené do troch častí, vďaka čomu sú tak trochu hrbaté. Toto môže vyznávačom jednoduchého dizajnu vadiť, no má sa jednať o estetický doplnok pre lepšie a príjemnejšie držanie telefónu v ruke. Či to je však pravda, nemôžem povedať za vás, keďže ako sa vraví – 100 ľudí, 100 chutí. Osobne som napríklad väčšie rozdiely v držaní oproti Galaxy S4 príliš nepocítil, aj keď som si hrbole uvedomoval. Na bokoch telefónu nachádzame tlačidlá, ktoré sa nachádzajú v polohe, ktorá je únosná pre ovládanie jednou rukou. Na spodku telefónu pre zmenu nachádzame krytku, pod ktorou sa ukrýva USB port určený na nabíjanie a prenos dát. Nenájdeme tu tradičný micro-USB port, na ktorý sme boli doteraz zvyknutí, ale nachádza sa tu port micro-USB 3.0, ktorý je spätne kompatibilný so staršími verziami USB. Nové rozhranie slúži predovšetkým pre rýchlejší prenos dát medzi telefónom a počítačom alebo inými zariadeniami. Krytka, pod ktorou sa nachádza port, sa otvára celkom ťažko, ak máte krátke nechty. Možno práve to je dôvod, prečo sa Samsung rozhodol upustiť od „chráneného“ USB portu u Samsung Galaxy S5 mini, ktorý spoločnosť pripravuje.

Zvuk

Nakoniec vo vrchnej časti zariadenia sa nachádza 3,5mm audio jack, ktorý je povinnosťou u snáď každého telefónu v dnešnej dobe. Osobne však mám s portom zmiešané skúsenosti. Zatiaľ čo niektoré slúchadlá som sem pripojil absolútne bezproblémovo a mohol som pomocou nich počúvať hudbu, u ostatných sa mi pre zmenu stalo, že som počul iba kvílenie a nič viac. Je možné, že sa jednalo iba o ojedinelý problém u testovacieho kusu, no aj tak sa jedná o vec, ktorá človeka nepoteší, zvlášť keď zvažuje kúpu zariadenia. Čo presne stojí za týmto problémom, nám nie je známe. V ostatných aspektoch bol zvuk na dobrej úrovni, až na pár výnimiek. Pokiaľ máte k telefónu pripojené hodinky Gear, niekto vám začne telefonovať a vy zdvihnete hovor cez telefón, niekedy sa môže stať, že pri pohybovaní ruky s hodinkami budete v slúchadle počuť zvýšený šum. Je teda možné, že tu istým spôsobom došlo k prekrytiu vĺn, ktoré okolo vás v tej dobe zrovna poletovali. Zvuk pri telefonovaní je ale väčšinou dobrý, no najmä hlasný a tak počujete hovor vždy a všade. Z osobnej skúsenosti však viem, že je niekedy lepšie si stíšiť zvuk pri hovore, keďže slúchadlo môže byť až také hlasné, že by ho počuli aj okoloidúci. Pokiaľ využívate zadný reproduktor k počúvaniu hudby alebo pri sledovaní filmu, jeho hlasitosť vás určite poteší, aj keď sa nejedná o taký hlasný reproduktor, aký má konkurenčné HTC One.

Samsung Galaxy S5

TouchWiz Essence: Znovuzrodenie?

Keď už som spomínal telefonovanie, môžeme sa dostať k nemu. Samsung Galaxy S5 sa pri telefonovaní snaží využiť veľký displej a tak v prípade, že zrovna telefonujete a máte telefón pred sebou, na jeho obrazovke môžete okrem klasických možností vidieť aj stručný prepis posledných komunikácií s osobou, s ktorou práve telefonujete. Toto je napojené nielen na SMS správy a na telefón, ale tiež tu môžete vidieť e-maily, ktoré ste od osoby obdržali. Na e-maily vám môžu poslúžiť hneď dve systémové aplikácie. Prvá je od Google a jedná sa o Gmail, zatiaľ čo druhá je od Samsungu a umožňuje vám nastaviť si viacero e-mailov. No napriek tomu, že sa Samsung oháňal „reštartovaným“ prostredím TouchWiz, ešte stále tu je možné nájsť aplikácie, ktoré Android užívateľovi prídu tak nejak duplicitné. Nie je to vždy pravda, avšak keď využívate Google Play a máte v ňom nahodenú hudbu z počítaču, len ťažko budete mať niekedy potrebu otvoriť hudobný prehrávač od Samsungu. A podobne je to aj v prípade internetu. Tam sa však môže stať, že budete využívať oba prehliadače, keďže Chrome je synchronizovaný s vašim počítačom a pre zmenu Samsung Internet je defaultný. Osobne som však vo väčšine prípadov využíval len internetový prehliadač od Samsungu, ktorý postačí užívateľom na práci s internetom.

V súvislosti s prostredím TouchWiz sa spomínalo, že prostredie seká aj na telefóne, ktorý má procesor Snapdragon 801 a 2 GB RAM. Pravdupovediac sa však nejedná o sekanie, ale skôr o dlhšie načítavanie obsahu, čo môžem potvrdiť. Všimnúť si to môže človek napríklad pri otvorení fotoaparátu, ktorý sa načíta zhruba za 1 sekundu, zatiaľ čo na iných zariadeniach je otvorenie fotoaparátu bleskové. Podobne je tomu aj v prípade pár ďalších aplikácií. Je pravda, že telefón poskytuje super výkon, no prostredie TouchWiz ho čiastočne spomaľuje. To rozhodne nepoteší ľudí, ktorí od svojho telefónu požadujú, aby bol plynulý, avšak u ľudí, ktorým nekladú dôraz na každú stotinu sekundy, to až taký problém nebude robiť. A v prípade, že upgradujete zo staršieho zariadenia, vám to nebude prekážať skoro vôbec. Z celkového hľadiska teraz TouchWiz obsahuje o niečo menej funkcií, než obsahovala Galaxy S4, no jednalo sa skôr o tie funkcie, ktoré ste využili dvakrát alebo trikrát do roka. Jednou z mojich najobľúbenejších bola však možnosť zmenšiť displej, ktorú Samsung nazval ako „Ovládanie jednou rukou“. To vám umožní zmenšiť displej a rozlíšenie tak, aby sa dal telefón bezproblémovo používať v jednej ruke, čo vás poteší v prípade, že máte problém s ovládaním veľkých telefónov alebo ste jednoducho doteraz pracovali s malým displejom a prechod na väčšiu uhlopriečku vám prišiel „drastický“.

Samsung Galaxy S5

Displej a rozmery

Samsung Galaxy S5 dodržuje nepísanú tradíciu a aj on je o niečo väčší oproti svojmu predchodcovi. Rozdiely vo veľkosti displeja však už nie sú také dramatické, keďže ten sa teraz zväčšil iba o 0,1 palca oproti Galaxy S4, vďaka čomu sa jeho uhlopriečka ustálila na 5,1 palcoch. Väčší displej si zachoval to isté rozlíšenie čo jeho predchodca, čo niektorých užívateľov sklamalo, na druhú stranu si ale nemyslím, že by to malo vážny dopad na kvalitu displeja. Práve naopak, kvalita displeja a spôsob, akým telefón podáva jednotlivé farby, sú na veľmi vysokej úrovni a to aj keď má displej o trochu nižšie ppi než Galaxy S4. Čitateľnosť displeja na slnku je skvelá, ale len do momentu, než vám telefón zahlási, že do jeho vybitia ostávajú len posledné percentá batérie. Vtedy je displej automaticky tmavý a veľmi ťažko sa číta – na priamom svetle je v takomto prípade nečitateľný. Spomínaná zmena rozmerov displeja je minimálna, ale telefón je výrazne väčší oproti svojmu predchodcovi, čo iba podporuje pocit, že sú telefóny každým rokom väčšie a väčšie.

Samsung Galaxy S5 má totiž rozmery 142 × 72,5 × 8,1 milimetra, zatiaľ čo jeho predchodca mal rozmery 136,6 × 69,8 × 7,9 milimetra. Ako je teda vidieť, telefón ide tak trochu proti dnešnému trendu a je hrubší, než minuloročná vlajková loď Samsungu, Galaxy S4. Hrúbka umožnila Samsungu zväčšiť kapacitu batérie o rovných 200 mAh, vďaka čomu sa jej hodnota ustálila na 2 800 mAh. Toto beriem ako plus, čo pocítite pri každodennom používaní. Odrazilo sa to aj na váhe zariadenia, ktoré je ťažšie o 15 gramov a má tak váhu 145 gramov. Je však dôležité riešiť, aký ľahký a tenký smartfón máte vo vrecku? Osobne si myslím, že nie, aj keď je to vecí, ktorá z estetického hľadiska poteší. Zastávam však názor, že telefóny by nemali byť nasilu tenké a mali by sa sústrediť na iné, dôležitejšie vlastnosti. Napríklad na výdrž batérie, ktorá je u mňa prioritou.

Samsung Galaxy S5

Batéria:

Výdrž batérie je pri novom Samsungu Galaxy S5 veľmi dobrá, ak vezmeme do úvahy hardvér, ktorým disponuje. Výrobcovia telefónov si začínajú konečne po rokoch uvedomovať, že by telefóny mali vydržať aspoň o pár hodín dlhšie, než teraz a tak rozhodne poteší, že Samsung Galaxy S5 budete nabíjať po dvoch dňoch používania a nie po štyroch hodinách, ako je tomu pri konkurenčnej značke. O aké dva dni používania sa ale jedná? Behom dní, počas ktorých som novú vlajkovú loď testoval, som mal na telefóne prakticky stále aktívny Facebook Messenger, pravidelne som používal fotoaparát, telefonoval, posielal SMS správy, sem-tam používal S Health, mal pripojené hodinky Gear 2 a nakoniec prehliadal internet. Je pravda, že som mal zapnutých viac aplikácií, avšak v ich prípade sa jednalo skôr o krátkodobú záležitosť, než aby som ich využíval tak aktívne ako vyššie spomínané. V prípade, že budete používať Galaxy S5 podobným štýlom ako ja, potom môžete rátať s tým, že telefón môžete využívať bez toho, aby ste sa museli obávať o to, že sa vám vybije uprostred natáčania cesty vo vlaku.

Samsung Galaxy S5

Fotoaparát:

Tým sa zároveň dostávame k ďalšiemu bodu, ktorým je kamera a fotoaparát. Fotoaparát a kamera sú vec, ktorou disponuje každý jeden smartfón na svete, no pri Galaxy S5 je taká špecifická, že ju môžeme pokojne nazvať užívateľským zážitkom. Fotoaparát u Samsung Galaxy S5 totiž ponúka ohromné množstvo možností. Schválne nespomínam režimy a už o chvíľu zistíte, prečo. Samsung vyvinul svoj vlastný 16-megapixelový fotoaparát, no vďaka bohatým možnostiam užívatelia majú na výber aj ďalšie rozlíšenia. V prípade potreby si tak môžete nastaviť iba 8-megapixelový alebo 2-megapixelový obraz, čo v konečnom dôsledku spôsobí, že fotky budú ostrejšie, zato ale menšie. V drvivej väčšine prípadov som využíval len natívne rozlíšenie fotoaparátu, čiže plných 16 megapixelov, ktoré majú rozlíšenie 5312 × 2988 bodov. Toto rozlíšenie určite poteší a aj keď pri plnom priblížení môžete vidieť stratu kvality, ešte vždy je tu možné rozpoznať detaily. Ako som si dokonca všimol, po priblížení je možné prečítať názov ulice na dome bez väčších problémov a to aj v prípade, že sa od vás spomínaný dom nachádza 30 metrov.

Samsung Galaxy S5 camera test

Ako som spomínal, fotoaparát ponúka veľké množstvo funkcií. Možnosti fotoaparátu sú rozdelené hneď do dvoch ponúk. Prvá z nich ponúka možnosť výberu režimu. Táto ponuka, ktorá sa ukrýva v tlačítku „Režim“, ponúka okrem štandardného režimu fotografovania aj ďalšie režimy, ku ktorým patrí akčná fotografia známa z Galaxy S4, populárny panoramatický záber, režim „zmazania“ objektov, režim Prehliadka a ďalšie. Akčná fotografia funguje na princípe, že telefón zaznamená niekoľko fotografií a následne užívateľovi umožní zostaviť z nich jednu fotografiu. Panoramatický záber zrejme netreba nikomu bližšie opisovať. Čo však poteší, je to, že panoramatické zábery sú v prípade Galaxy S5 360-stupňové, zatiaľ čo u niektorých telefónov je možné zachytávať fotky len v 90-stupňovom, 180-stupňovom alebo 270-stupňovom uhle.

Samsung Galaxy S5 Panorama

Ďalej je tu starý známy režim mazania, ktorý spraví niekoľko fotiek v pravidelných intervaloch a pritom sleduje zmeny na pozadí. Zmeny následne zvýrazní a v editore umožní zmazať nadbytočné objekty, ako napríklad ľudí, ktorí vám vošli do záberu. Pre niekoho to môže byť užitočná vec, no osobne som funkciu použil iba raz, keďže už štandardný fotoaparát je pomerne rýchly a dokáže zaznamenať fotku včas tak, aby nebola znehodnotená. Spomínal som tiež režim Prehliadka. Ten vám umožní spraviť virtuálnu prehliadku určitého miesta, ktorá vo výsledku zaznamená niečo, čo svojim spôsobom pripomína virtuálnu prehliadku lokalít cez webovú verziu Google Maps. V konečnom dôsledku sa jedná o video, aj keď užívateľské rozhranie napovedá, že získate virtuálnu prehliadku využívajúcu akcelerometer alebo tlačítka.

Samsung Galaxy S5 camera night

Na obrazovke fotoaparátu sa však nachádza aj ďalšie tlačítko, ktoré má tvar ozubeného kolesa, aké je v dnešnej dobe typické pre ikonu nastavení. Samozrejme, po kliknutí na toto tlačítko sa vám vysunie ponuka nastavení fotoaparátu, ktorá je taká obsiahla, že zaberá väčšinu obrazovky. Na tom sa však podieľa skutočnosť, že sa tu nenachádzajú len nastavenia fotoaparátu, ale aj nastavenia videokamery. V prípade fotoaparátu si tu môžu ľudia nastaviť veľkosť fotografie, zapnúť stabilizáciu obrazu, detekciu tvárí, blesk, efekty, HDR, časovač pre prípad, že chcete byť na fotografii aj Vy, a nakoniec isté zaujímavosti. K ním patrí funkcia „Tap to Take“ a ako už z názvu vyplýva, funkcia umožní robiť fotografie ťuknutím kamkoľvek na obrazovku. Tap To Take môže byť užitočnou funkciou pre ľudí, ktorí majú problém s držaním telefónu v jednej ruke. Na druhú stranu je ale treba rátať s tým, že sa užívateľom môže podariť vytvoriť niekoľko nechcených fotografií.

Samsung Galaxy S5 camera testSamsung Galaxy S5 camera test

Je tu však aj možnosť, ktorá ma zo všetkých doteraz spomínaných upútala najviac. Jedná sa o režim selektívneho zaostrenia, pri ktorom sa fotoaparát pokúsi zamerať objekt, ktorý je od vás vzdialený približne 50 centimetrov a keď sa tak stane, vytvorí dve až tri rôzne zaostrené fotografie. Že sa jedná o 2-3 fotografie, si všimnete až pri prehliadaní súborov napríklad cez počítač. Ak si však pozeráte fotky v telefóne, uvidíte len jednu fotku a na nej ikonku, ktorá spustí rýchly editor a umožní vám zvoliť ako „defaultnú“ jednu z troch, ktoré sú dostupné. Režim je skutočne zaujímavý, keďže z praktického hľadiska vám umožní najprv zachytiť fotografiu a až potom ju zaostriť tam, kde to potrebujete. Čo je už ale menej potešujúce, je fakt, že režim nemusí fungovať vždy tak, ako si to predstavujete a niekoľkokrát sa mi stalo, že sa mi na telefóne objavilo upozornenie, že fotografia nemohla byť nasnímaná.

Samsung Galaxy S5 camera testSamsung Galaxy S5 camera test

Videokamera:

Aby sme však nepostávali len pri fotografiách, pozrime sa aj na kvalitu videa. Samsung Galaxy S5 dokáže snímať video vo viacerých veľkostiach a viacerých režimoch. Bežne je telefón nastavený tak, aby nahrával videá v rozlíšení Full HD. Výkon zariadenia však umožňuje užívateľom nahrávať aj v 4K rozlíšení pri 30 snímkoch za sekundu, čo je síce o polovicu menej, než u Full HD a menších rozlíšení, ale zas vám umožní vychutnať si video v aktuálne najvyššej dostupnej kvalite, čo rozhodne oceníte v prípade, že už kupujete 4K televízor. Ak ste však ešte stále majiteľmi televízorov či počítačov s nižším rozlíšením, potom je celkom pravdepodobné že budete kamerovať videá vo Full HD alebo nižšom rozlíšení. Nielen, že nebudete mať problémy s prípadným sekaním videa na takýchto zariadeniach, ale najmä ušetríte na mieste. Ako som totiž zistil, 30-sekundový klip v 4K rozlíšení nahraný s pomocou Samsung Galaxy S5 má veľkosť zhruba 180 MB. Rozhodne teda neodporúčam nahrávať video v tomto rozlíšení v prípade, že máte k dispozícii málo miesta a máte v pláne urobiť veľké množstvo záberov. Možno práve veľkosť 4K videí sa postarala o to, že Samsung Galaxy S5 podporuje pamäťové karty s kapacitou až 128 GB.

Čo nájdeme v ponuke videokamery ďalej? Samsung Galaxy S5 poteší tým, že ponúka zopár režimov videa, ktoré prekvapia a potešia. Z osobnej skúsenosti viem, že som sa veľakrát hral práve s položkou „Režim nahrávania“, v ktorej sa ukrývajú možnosti súvisiace s rýchlosťou nahrávania. Okrem klasickej rýchlosti tu nájdete hneď dva veľmi populárne režimy nahrávania. Prvým je Slow Motion, čiže spomalený pohyb, u ktorého si môžete nastaviť spomalenie na 1/2, 1/4 alebo 1/8 rýchlosti. Ak máte radi slow motion a máte v pláne kúpiť si Galaxy S5, potom budete najčastejšie využívať spomalenia na 1/4 a 1/8. Druhou alternatívou je pre zmenu režim zrýchleného videa. Ten je inak známy ako Timelapse, keďže zrýchli video tak, že za 1 sekundu uvidíte všetko, čo v reálnom čase trvalo 2, 4 alebo 8 sekúnd. V oboch prípadoch sú videá nahrávané v rozlíšení HD alebo Full HD, pričom podpora 4K pribudne zrejme až u budúcich zariadení s pokročilejším hardvérom.

Nakoniec je tu ešte tretí zaujímavý režim nahrávania, ktorý stojí za zmienku. Samsung ho pomenoval ako „Priblíženie zvuku“, pričom jeho názov dokonale vystihuje, ako tento režim funguje. V skutočnosti sa mikrofón zameria len na zvuk, ktorý je v diaľke a snaží sa silou mocou potlačiť zvuky, ktoré je počuť v blízkosti užívateľa. Ak sa teda rozhodnete nahrávať letiace lietadlo, podobne ako ja, po dokončení nahrávania získate video so zvukom, ktorý znie asi tak, ako keby ste sa nachádzali v blízkosti spomínaného lietadla. Ukážku takéhoto klipu môžete vidieť nižšie. Pozitívnou správou je, že tento režim funguje aj pri 4K videách.

Resumé

2 900 slov. Tak to je presný počet slov, ktorý vás delil od posledného bodu recenzie, ktorým je resumé. Samsung Galaxy S5 ako vlajková loď pokračuje v tradícii priniesť najvýkonnejší hardvér, fotoaparát, nové funkcie a väčší displej pre masy. Presne tak ako u predchodcov, aj Samsung Galaxy S5 narástol, na čom sa však už tentoraz nepodieľal tak displej, ako zvyšok hardvéru. Displej má uhlopriečku 5.1″, čo predstavuje nárast iba o 0,1″. Displej si však zachoval rovnaké rozlíšenie, ako jeho predchodca, čo sa síce stalo kritizovaným bodom, na druhú stranu to ale nemá veľký vplyv na kvalitu obrazu, ktorá je už teraz na veľmi dobrej úrovni. Podobne je na tom displej aj z hľadiska čitateľnosti, keďže displej je veľmi dobre čitateľný aj na slnečnom svetle. Telefón sa mal podľa slov Samsungu vrátiť ku svojim začiatkom a to sa mu zčasti podarilo.

Samsung Galaxy S5

Samsung očistil prostredie TouchWiz od prebytočných funkcií, ktoré boli v predchádzajúcich verziách len málokedy využívané a skôr ich nahradil novými funkciami, ktoré majú ako-také využitie. Neplatí to ale u všetkých a napríklad taký snímač odtlačkov prstov je v podaní Galaxy S5 vec, ktorú som na telefóne zapol a po niekoľkých minútach vypol kvôli nepohodlnému ovládaniu. Pribudli sem však nové možnosti pre fotoaparát, ktoré zaiste potešia a napríklad v čase nástupu 4K televízorov ľudí môže potešiť možnosť nahrávať video v 4K rozlíšení. Ak sa mám osobne priznať, potom práve fotografovanie je niečo, čo u Galaxy S5 môžeme pokladať za samostatný užívateľský zážitok. Návrat ku koreňom sa prejavil aj pri dizajne, keďže telefón je teraz hranatejší a keby bol menší, veľmi by pripomínal pôvodný Samsung Galaxy S z roku 2010. Vidíme tu však aj moderné prvky, keďže Samsung po dlhej dobe nahradil čistý plast perforovanou koženkou, ktorá pôsobí v rukách veľmi príjemne, no v závislosti od farby je treba počítať s teplotou telefónu.

Plastový kryt na čiernej verzii sa totiž pri letných horúčavách rýchlo zahreje a možno práve to je dôvod, prečo sa Samsung z neho rozhodol spraviť vodeodolný telefón. Ale pozor! Nesmiete si mýliť vodeodolnosť a vodotesnosť. Ešte stále je totiž kryt u Galaxy S5 odnímateľný a telefón tak nie je úplne vodotesný, ako konkurenčná Sony Xperia Z2. Práve preto je vodotesnosť skôr iba niečo, čo má za cieľ váš telefón chrániť a nie je to niečo, čo by ste mali využívať pre zábavu. Vlajková loď Samsungu mala v mojom prípade čiastočné problémy s funkčnosťou 3.5-mm jacku, ktorý v mojom prípade podporoval iba niektoré slúchadlá. Telefónne slúchadlo a zadný reproduktor sú hlasné, no v prípade telefónneho slúchadla zistíte, že slúchadlo býva pri maximálnych hlasitostiach také hlasné, že je ho počuť aj zvonku. Zadný reproduktor nie je síce taký hlasný ako u konkurencie, no aj napriek tomu je jeho hlasitosť vysoká a nehrozí, že by ste ho nepočuli. Výdrž batérie je tiež niečo, čo vás poteší. Pri bežnom používaní, ktoré som uvádzal vyššie, by ste telefón nabíjali každé dva dni, ak si však aktivujete režim extrémneho šetrenia batérie (Ultra Power Saving Mode), výdrž sa ešte viac zvýši. To je spôsobené predovšetkým tým, že softvér vyšle signál hardvéru a nariadi, aby driver displeju vypol farby a nechá znížiť frekvenciu procesoru. To je poznať aj na načítavaní, keďže načítavanie tohto profilu a následné načítavanie klasického režimu trvá 15 sekúnd.

Samsung Gear 2

Dnes nejčtenější

.