Zavřít reklamu

stresslocator proŽe srdeční tep není nutno měřit pouze za pomoci různorodých přístrojů a integrovaných senzorů dokazuje aplikace Stress Locator, ta vám totiž díky efektivnímu, avšak jednoduchému měření dokáže zjistit jak tep, tak i úroveň stresu, psychické kondice, koncentrace, či jak jste uvolněni. Aplikace je dostupná pouze pro platformu Android a její expanzi na iOS a Windows Phone zatím český výrobce zřejmě neplánuje. V obchodu Google Play jsou k nalezení celkem čtyři verze tohoto programu, z nichž jsou dvě zdarma (Stress Locator Demo a Stress Locator Free) a dvě placené (Stress Locator Pro a Antistress BerryMed).

Přestože má každá varianta některé speciální funkce, minimálně jeden aspekt však všechny sdílejí. Tím aspektem je samozřejmě myšleno hlavní menu, které je jednoduše udělané a především přehledné. Jako první je v menu uvedena hlavní funkce aplikace – „Začátek měření“, která, nepřekvapivě, začíná samotné měření. Hned pod ní lze otevřít „Demo“, jež sice nic neměří, ale názorně ukazuje, jak měření probíhá. V další kolonce jménem „Nastavení“ si lze zvolit věk, jméno, zobrazování tutoriálu a některé další volby. Nadále oplývá menu kolonkami zobrazujícími informace, historii měření (pouze PRO verze) a světový žebříček, na němž se umisťují jedinci s nejlepším skóre a velmi často jsou mezi nimi i uživatelé z České republiky.

 

Jelikož toho demoverze aplikace moc nenabízí, podíváme se rovnou na Stress Locator Free. Po ťuknutí na „Začátek měření“ se uživateli zobrazí tabulka, ve které je nutno si zvolit jeden ze dvou způsobů měření. Jako první možnost lze vybrat měření pomocí Bluetooth oxymetru, který sice nabízí značně přesnější a detailnější výsledky, je ale nutné si ho zakoupit jako samostatné příslušenství z webu happy-electronics.eu. Nám ale bohatě postačí druhá možnost – měření fotoaparátem, po vybrání nabídne aplikace jednoduchý tutoriál, ukazující co dělat a co nedělat. Je tedy třeba přiložit libovolný prst přímo na zadní fotoaparát a začít měření tlačítkem „Měření“. Rozsvítí se blesk a aplikace začne díky prosvícenému prstu měřit puls, no v případě, že telefon bleskem nedisponuje, musí si uživatel zajistit dostatek světla. Prst bude prosvěcován po dobu dvou minut, což může někdy dělat problémy, každopádně budou po uplynulých 120 sekundách výsledky mnohem přesnější, než kdybychom měřili kratší dobu.

Po dokončení měření je uživateli položena otázka, jak se momentálně cítí – na výběr má ze tří „smajlíků“ a poté se zobrazí výsledky, jenž jsou rozděleny do tří jednotlivých kategorií. První kategorií je Index fyzického stresu, který sděluje, jak jste na tom právě se stresem. Druhou kategorií je „Koncentrační Index“, ukazující, jak moc jste právě schopni se soustředit. A poslední kategorií je „Relaxační Index“, díky němuž zjistíte, jak uvolnění jste. S výsledky lze naložit hned několika způsoby, buď se dají sdílet na sociálních sítích, anonymně odeslat do databáze nebo uložit na cloud. Pokud si chcete zlepšit skóre, nabízí Free verze také dýchací cvičení, jež by mělo pomoci vylepšit Relaxační a Koncentrační Index. To se provádí opět pomocí prstu na fotoaparátu a uživatel má za úkol dýchat podle postupně zvětšujícího a zmenšujícího se kruhu.

 

Za 120 Kč je možné si z Google Play zakoupit Stress Locator Pro, který na rozdíl od Free verze disponuje několika funkcemi navíc. Už v hlavním menu se po zakoupení zpřístupní položka „Historie“, do které se ukládají výsledky. Nejvíce novinek se ovšem nachází v možnosti měření, kde je majitel nově oprávněn k přístupu ke všem šesti dosud nedostupným kolonkám, díky kterým můžeme začít měření v situacích jako po spánku, před stresem, po stresu, před fyzickou aktivitou a po fyzické aktivitě. Zadaná situace potom ovlivní měření a jeho výsledek.

Nejobsáhlejší verzi zvanou Antistress BerryMed lze pořídit za necelých 604 Kč a je určena především pro profesionální využití. Nabízí mnohem více možností než PRO a Free verze, včetně nespočtu způsobů na snížení stresu, zlepšení koncentrace, uklidnění a podobně.

Resumé

Ve finále se Stress Locator jeví jako vskutku zajímavá komplexní aplikace využitelná hned v několika směrech. O tom, že měří i za pomoci fotoaparátu překvapivě přesně, jsem se osobně přesvědčil v posledních dvou minutách čtvrtfinálového zápasu v ledním hokeji mezi Českou republikou a USA, kdy jsem si pro zajímavost vyzkoušel měření a oproti ostatním měřením, jenž jsem podstoupil, byl můj „Relaxační index“ na výrazně nižší úrovni, a tak nemám o výsledcích jediný důvod pochybovat. Problémem však byla (ne)přehlednost v některých pasážích měření, občas se totiž vyskytl problém s tím, co je vlastně třeba zmáčknout, aby se něco stalo. Jinak však aplikace svůj účel splňuje a krom pár malých nedostatků je jak designově, tak i z hlediska funkcí výborně zpracována.

  • Odkaz na stažení Stress Locator Demo: zde
  • Odkaz na stažení Stress Locator Free: zde
  • Odkaz na zakoupení Stress Locator Pro: zde
  • Odkaz na zakoupení Antistress BerryMed: zde

 

Dnes nejčtenější

.