Zavřít reklamu

Android baterieSamsung se na únorovém/februárovém veletrhu MWC 2014 rozhodl představit svůj nový, do puntíku propracovaný úsporný režim ULTRA, díky kterému dokáže smartphone vydržet s pouze deseti procenty baterie ještě více než celých 24 hodin! Takové úspory dosáhne z největší části hlavně pomocí změny schématu obrazu z barevného na černobílý a vypnutím některých přebytečných aplikací. Co ale dokáže tento speciální režim dále, jaké faktory je třeba ovlivnit pro úsporu engergie a jak moc se liší od toho, se kterým jsme se na smartphonech setkávali až dosud?

Předešlý režim užívaný při skoro vybité baterii pracoval na bázi částečného snížení výkonu celého smartphonu, především tedy jeho CPU a značnému snížení jasu displaye, i přesto však vybíjení nijak závratně zpomaleno nebylo a zbytečně běžící aplikace zůstaly neukončeny. Na druhou stranu, neukončení některých aplikací a připojení k různým sítím mohlo vyústit ve výhodu, tedy v případě, že by si uživatel manuálně povypínal nevhodné spuštěné funkce, neboť ultra úsporný režim automaticky vypíná připojení GPS, Wi-Fi, Bluetooth a aplikace jiné, než ty základní nutné pro fungování telefonu jako takového. Ve finále je vlastně telefon použitelný jen pro základní úkony, konkrétně je tím myšleno telefonování, odesílání textových zpráv, internet (v případě, že je k dispozici mobilní připojení) a další 3 uživatelem zvolené aplikace, jejichž výběr je ale značně omezen, avšak i přes takové limity vzbudil tento režim na Unpacked eventu pozitivní ohlas.

Další způsob, kterým se na Galaxy S5 šetří energie, je využívání jiného launcheru (prostředí) ihned po spuštění ultra úsporného režimu. Telefon se přepne do černobílého schématu a uživateli se vytvoří nová hlavní plocha, na které je vedle šesti aplikací také zobrazen stav baterie v procentech a doba, po kterou by měl smartphone ještě vydržet bez nabíječky. Nadále je baterie v tomto režimu šetřena vypnutím mobilních dat pokaždé, když se uživatel rozhodne vypnout display, a tak v případě, že by při vypnutém displayi měla přijít pomocí internetu nějaká zpráva či email, telefon to oznámí až po zapnutí obrazovky. Zároveň je také lehce snížen výkon procesoru, to však není během používání skoro vůbec poznat.

S už měsíc starým smartphonem Samsung Galaxy S5 se tedy rozhodně nemusíte bát, že se Vám v nějaké opravdu důležité situaci vybije a vypne telefon, neboť jak již bylo psáno dříve,  i s 10 procenty baterie je stále možnost volat, SMSkovat či prohlížet web ještě následujících 24 hodin, pakliže je tedy zapnutý ultra úsporný režim. Právě s ním se na Vás totiž alespoň částečně nevztahují nechvalně známé Murphyho zákony.

Samsung Galaxy S5

Samsung Galaxy S5
*Zdroj: Samsung (ENG)

Související články

Dnes nejčtenější

.