Zavřít reklamu

Ešte pred predstavením Samsung Galaxy S5 sme mohli od rôznych zdrojov počuť, že tento telefón bude predstavovať návrat ku koreňom celej série. Keď to spoločnosť povedala, človek by pôvodne čakal, že sa táto zmena bude týkať len vonkajšieho vzhľadu. To sa konieckoncov ukázalo ako pravda. Predná časť Samsung Galaxy S5 je veľmi podobná pôvodnému modelu Samsung Galaxy S, no Jeeyeun Wang, dizajnérka spoločnosti Samsung prezradila, že návrat ku koreňom série nespočíva len vo vonkajšom dizajne.

Samsung spolu s Galaxy S5 predstavil aj úplne nové operačné prostredie, TouchWiz Essence, ktoré je skvele prispôsobené pre Android KitKat. Lenže spolu s grafikou sa zmenil aj spôsob, akým celé prostredie funguje. A práve to má predstavovať návrat ku základom: „Nie je to o jednej konkrétnej funkcii. Je to o celej užívateľskej skúsenosti. V minulosti sme sa rozhodli klásť dôraz na fantastické, okaté funkcie… Veci, ktoré by ste v skutočnosti použili len raz alebo dvakrát ročne. Ale pri vývoji Galaxy S5 sme sa zamerali na kľúčové funkcie (fotoaparát, internetový prehliadač, …) a rozhodli sme sa zabezpečiť, aby fungovali lepšie. Práve v tom spočíva návrat k základom,“ tvrdí dizajnérka. Samozrejme, princípom správneho dizajnu softvéru je, aby ladil k hardvéru. Lenže to predstavovalo v počiatočných fázach vývoja problém, keďže bezpečnostné pravidlá umožnili vidieť prototypy zariadenia len vybraným osobám, a aj tých bolo málo. Práve preto sa niektorí členovia softvérového tímu pokúsili stať špiónmi. Predošlé modely Galaxy S boli typické tým, že boli dostupné len v jednej či dvoch farbách a od toho sa odvíjalo aj ich prostredie, ktoré s nimi ladilo: „Pri Galaxy S5 ste si však vedeli predstaviť tri až päť rôznych farebných prevedení. A práve na to sme sa zamerali pri vývoji užívateľského prostredia. Aby bolo hravé a aby ladilo s vonkajškom. Už to nie je len obyčajný prístroj.“

Prostredie nového Samsung Galaxy S5 sa líši ale aj inými vlastnosťami. Predovšetkým to sú softvérové funkcie. Spolu s novým prostredím totiž z telefónu zmizlo niekoľko funkcií, ktoré mali byť hlavným reklamným ťahákom pre Galaxy S4. Dôvod spočíva v tom, že Samsung Galaxy S5 by mal v základe ponúkať len to, čo ľudia naozaj využívajú. Samsung na to došiel pri Galaxy S4, kde v spolupráci s niekoľkými zákazníkmi vykonal prieskum a sledoval ich činnosť na zariadeniach niekoľko dní bez prestávky a zistil, že veľa funkcií, ktoré mali byť lákadlom pre kúpu, ľudia vlastne ani nevyužívajú. Mimo iného to bol aj fotoaparát, ktorý predtým ponúkal 15 režimov. S príchodom Galaxy S5 sa to ale zmenilo a Samsung už ponúka menej režimov a dodáva, že užívatelia si budú môcť stiahnuť dodatočné režimy z internetu. Príkladom môže byť aj režim Photosphere Mode, ktorý sa dá stiahnuť z internetu a umožňuje užívateľom vytvoriť 3D panoramatické zábery, aké môžu ľudia poznať z Google Street View.

 

„Našim cieľom bolo priniesť použiteľnosť, prívetivosť a ľudskejší dizajn. Chceli sme niečo, čo vyvolá príjemný pocit a bude sa lepšie držať v ruke. Ak by sme použili kov, dizajn by bol chladný a ťažký. Ale vďaka plastu je textúra príjemnejšia. Veríme, že Galaxy S5 príde jeho užívateľom príjemnejší a priateľskejší. Plastový materiál zároveň oveľa lepšie poukazuje na to, že ide o masovo vyrábané zariadenie,“ odhalil šéfdizajnér spoločnosti Dong Hun Kim. Filozofia dizajnu, na ktorú Samsung poukázal, spočíva v tom, že telefón má byť moderný a efektný. Čo sa rozhodne podarilo pri modrej verzii telefónu. Smartfón totiž podľa neho už nie je len chladným technologickým produktom: „Je to módny doplnok.“ No aj keď sa Samsung nakoniec rozhodol pre plastový materiál, pôvodne boli dizajnéri otvorení všetkým možnostiam a materiálom, ktoré im zišli na um. To zároveň bohate vysvetľuje, prečo sa už minulý rok špekulovalo o kovovej verzii Galaxy S5, no k jej oznámeniu doteraz nedošlo. Informácie o kovovej verzii doplnil aj vrchný dizajnér pre farby a materiály, Hyejin Bang. Tím síce zvažoval kovovú verziu, no záležalo mu na teplote farieb. Pretože s kovom nie je možné dosiahnuť určité stupne farieb, jediným východiskom ostal plast, ktorý bol nakoniec použitý.

*Zdroj: Engadget

Dnes nejčtenější

.