Zavřít reklamu

Malé telo a veľké srdce. Aj takto môžem opísať mirrorless fotoaparát Samsung NX100. Veľa ľudí pri prvom pohľade zaradí tento fotoaparát medzi triedu turistických digitálnych fotoaparátov. Ale opak je pravdou. Samsung sa pri tomto fotoaparáte posnažil a priniesol nám úžasný fotoaparát za nízku cenu. Veľa odborníkov sa zhoduje, že lacnejšie zrkadlovky sú veľakrát zlé v pomere cena/výkon. A majú pravdu, pretože tento „foťák“ je hlboko pod cenu lacnejších zrkadloviek a fotí oveľa lepšie.

Po vybalení vás ako prvé napadne: „Naozaj toto drobné zariadenie fotí kvalitou zrkadlovky?“ S malým 20-50mm objektívom tvorí pomerne kompaktnú dvojku a nemal som žiadny problém nosiť fotoaparát vo vrecku hocijakej bundy, zmestil by sa aj do väčších vreciek. Dokonca i v tenkých rukaviciach sa fotoaparát ovláda celkom dobre, ale pri vyťahovaní si musíte dávať pozor; povrch je klzkejší plast a nenájdete tu žiadny grip. Niektorých možno sklame neprítomnosť hľadáčiku a blesku, dá sa však dokúpiť.

Na prednej strane nenájdete nič okrem loga Samsung, LED diódy a tlačítka na odistenie objektívu. Tu sa dostávame k ďalšej veľkej výhode. Objektív. Veľkou výhodou každej zrkadlovky oproti kompaktom je možná výmena objektívov. A práve to je to, čo poteší začínajúceho fotografa. Môže mať fotoaparát za nízku cenu s dobrou kvalitou fotky a keď bude mať pocit, že je načase rozšíriť príslušenstvo o nejaký ten objektív, bude to môcť spraviť. Dokonca si bude môcť vybrať objektívy od Canonu alebo Nikonu. V obchode sa dá kúpiť redukcia, ktorá stojí okolo 25€ a zaručí vám kompaktnosť s objektívmi inej značky.

V balení nájdete objektív, samozrejme od Samsungu. Na začiatok a na príležitostné fotografie je výborný. Disponuje aj fukciou „i-Function“, ktorá vám zjednoduší a urýchli prístup k dôležitým nastaveniam. Z nastavení stojí za zmienku sekvenčný režim snímania. Pri používaní SDHC s rýchlosťou 30Mb/s dokáže nasnímať 6 fotiek za sebou. Potom si 1 sekundu nechá na spracovanie. Potom spraví dve fotky s menším rozostupom a následne sa cyklus opakuje, odfotí 6 ďalších fotiek.

Čo ma však mrzí, je skoro sa objavujúci šum. A to už pri ISO 800, čo znamená, že bez stojana alebo blesku v šeru neodfotíte nič pekné a ostré. Našťastie som došiel na to, ako sa dá odfotiť fotka bez šumu aj v šere a nemám pri sebe stojan. Dá sa jednoducho nastaviť sekvenčné fotenie, ISO na 400 a rýchlosť uzávierky na potrebnú hodnotu. A potom už len stačí držať spúšť. Jedna z fotiek bude určite odfotená práve vtedy, keď ste sa nehýbali. Čo sa videa týka, obraz je pekný, podanie farieb je (tak ako pri fotkách) ohromujúce a maximálna dĺžka 25 minút je postačujúca. Čo ma mrzí, je neprítomnosť nastavení videa. Jediné, čo si môžete nastaviť, je svetlosť videa a veľkosť clony. Uzávierka sa nastavuje sama, čo nie je pre pokročilých vôbec dobré. A aj to, čo sa dá nastaviť je možné „naštelovať“ iba pred začatím záznamu, potom už nejde vôbec nič.

Čo by ešte stálo za zmienku, je batéria. Má kapacitu 1 300 mAh, čo predstavuje polovicu oproti dnešným smartfónom. Avšak tu je to niečo iné. Fotoaparáty nemajú extra výkonný procesor, nemajú obrovský displej a neobsahujú žiadny softvér, ktorý by stihol vybiť batériu behom chvíle. Úprimne sa ale priznám, že som zvyknutý na výdrž dnešných mobilov a preto zo zvyku fotoaparát po každej fotke vypínam. A tu sa dostávame k ďalšiemu plus. Nielen, že pri zapínaní/vypínaní mi vydrží batéria aj niekoľko dní, možno aj týždeň, ale neustále vypínanie a zapínanie je príjemné, lebo štart trvá asi 2 sekundy a vypínanie okolo 3 sekúnd, čo z tohto typu šetrenia baterky robí návykový zvyk.

Záver

Samsung NX100 stojí naozaj za zmienku. Nie je to špičková zrkadlovka za 3 000€, ale je to vydarený fotoaparát, ktorý fotí profesionálne fotografie aj za nízku cenu. Osobne tento fotoaparát vlastním už druhý rok a som spokojný. Je veľmi tenký, ľahký, batéria mi vydrží aj týždeň a môžem sa na neho spoľahnúť aj pri nepriaznivých podmienkach, ktoré sú za hranicou podmienok pre používanie.

+ Pomer kvalita obrazu / cena
+ Kompaktné rozmery
+ Snímanie do RAW
+ Pohodlné uchopenie
+ Dve programovateľné tlačidlá
+ Čistiaci systém Ultrazvukového senzoru
+ Upevnenie objektívu
+ Logické rozdelenie záložiek
+ Rýchlosť AF v dobrých podmienkach
+ Reprodukcia farieb
+ Rýchlosť zapnutia/vypnutia

– AF v horších podmienkach
– Skoro sa objavujúci šum(už pri ISO 800)
– Ergonómia
– Málo kontrastný a sivý štandardný JPEG

Všeobecné parametre:

 • Baterka: 1 300 mAh
 • Pamäť: 1 GB vnútorná pamäť
 • SDHC: do 64 GB (odporúčam kúpiť čo najrýchlejšiu)
 • LED dióda: áno (zelená)
 • Display: 3″ AMOLED
 • Rozlíšenie: VGA (640×480 pixelov)
 • Uhol viditeľnosti: 100%
 • Rozmery: 120,5 mm × 71 mm × 34,5 mm
 • Váha: 282 gramov (340 gramov s batériou a SD kartou)

FOTO:

 • Počet pixelov: 14 megapixelov
 • ISO: 100 – 6400
 • Formát: JPEG, SRW (RAW formát)
 • Rýchlosť uzávierky: 30 s až 1/4000s (Bulb maximum je 8min.)

VIDEO:

 • Formát: MP4 (H.264)
 • Zvuk: mono AAC
 • Max. dĺžka: 25 min.
 • Rozlíšenie: 1280 × 720, 640 × 480 alebo 320 × 240 (30 fps)

Za recenziu ďakujeme nášmu čitateľovi Matejovi Ondrejkovi!

Dnes nejčtenější

.