Zavřít reklamu

Samsung Galaxy S5, to je nová vlajková loď spoločnosti Samsung na rok 2014. Ako to už býva pri modeloch Galaxy S zvykom, aj tentoraz sa jedná o zariadenia s hi-end hardvérom a exkluzívnymi funkciami, ktoré predstavujú pridanú hodnotu k predajnej cene 670€. Čo však zaiste zaujíma každého čitateľa Samsung Magazine je to, ako sa táto novinka používa, ako pôsobí na dotyk a celkovo, aký má vlastne človek pocit z jej používania. Práve preto vám prinášame naše prvé dojmy z používania Samsung Galaxy S5, kde sa bližšie pozrieme na niektoré vlastnosti.

Na úvod by sme mohli začať dizajnom. Dizajn je to, čo dotvára telefón zvonku a mnohokrát ovplyvňuje jeho predaje. Galaxy S5 nie je kovový, ako sa pôvodne špekulovalo, ale plastový. V tomto prípade to platí takmer doslova. Zadný kryt vôbec neponúka luxusnejšiu koženku, akú sme mohli vidieť na tabletoch a Galaxy Note 3, ale akýsi pogumovanejší plast, ktorý navyše pôsobí veľmi tenko aj keď ste kryt nedali preč z telefónu. Vzhľadom k tomu, že sa nejedná o koženku, ako si mohol človek spočiatku myslieť, pôsobí Galaxy S5 o niečo lacnejšie. Osobne to považujem za veľkú škodu, zvlášť keď Samsung dal prémiovejšiu koženku na každý tohtoročný tablet, vrátane Samsung Galaxy Tab 3 Lite.

Za čo musím pochváliť Samsung aj tentokrát, je logické umiestnenie tlačítka Power na pravom boku. Pokiaľ máte problémy s používaním zariadení s veľkým displejom, potom vás určite poteší, že tlačítko sa nachádza priamo vo výške palca. Zamykanie telefónu preto nebude robiť žiadny problém. Pri pozeraní sa na telefón tu uvidíme aj ďalšiu feature. Pod zadným fotoaparátom sa nachádza snímač krvného tepu. Ten môžete vyskúšať kedykoľvek po otvorení aplikácie S Health, ktorá sa nachádza ako widget na domovskej obrazovke zariadenia. Po otvorení záložky Krvný tep v jej menu vám telefón povie, aby ste priložili prst k senzoru a prestali rozprávať alebo sa hýbať. Ak to vykonáte, potom vám Galaxy S5 do piatich sekúnd povie, aký je váš aktuálny krvný tep. Pokiaľ ste zvedavý, tak potom zistíte, že po priložení prstu sa rozsvieti červená LED-ka, po ktorej boku sa uvedie do prevádzky aj samotný snímač.

Pretože som už načal užívateľské prostredie a tým pádom displej, poďme sa pozrieť bližšie na ne. Užívateľské prostredie nového Samsung Galaxy S5 je skutočne Flat a ako uvádza samotný Samsung, toto prostredie má pomenovanie TouchWiz Essence. Je flat, plné farebných ikon a jednoduchších grafických efektov. Napomáha tomu aj sekcia My Magazine, vďaka čomu už teraz listovanie stranami domovskej obrazovky pôsobí, akoby ste listovali časopisom alebo knihou na telefóne. Inými slovami, ďalšie strany odkrývate. Čo môže najprv niekoho zmiasť ale potom prekvapiť, je nová ponuka nastavení. Nastavenia tu pôsobia doslova ako ďalšia obrazovka s aplikáciami, keďže jednotlivé sekcie sú to rozdelené do kruhových ikon, aké sme mohli vidieť na pozvánke na tohtoročný Unpacked 5 Event. Nájdete v nich však všetko to, čo potrebujete. Mimo iného je tu aj režim Ultra Power Saving Mode, ktorý šetrí batériu telefónu takým spôsobom, že obmedzí jeho funkcie na úplné minimum a aktivuje len čierne a biele farby. Pri 100% nabitej batérií a zapnutom Ultra Power Saving Mode vydrží telefón až 1,5 dňa aktívneho používania.

Samsung nakoniec vyriešil problém, ktorý trápi niektorých užívateľov. Technologická evolúcia spôsobila, že telefóny začínajú byť tenšie a tým pádom väčšie, aby sa do nich mohla zmestiť väčšia batéria. Samsung Galaxy S5 preto ponúka 5.1-palcový Full HD displej, čo prináša problémy pre ľudí, ktorí preferujú používanie telefónu jednou rukou. Do nastavení teda pribudol režim Ovládanie jednou rukou, a ako už názov napovedá, telefón prispôsobí obrazovku tak, aby ste ju vedeli používať jednou rukou. Režim funguje tak, že sa užívateľské prostredie doslova zmenší a tento výrez sa pripevní k spodnému boku obrazovky. Výrez si môžete následne sami zväčšovať alebo zmenšovať podľa toho, ako sa vám bude telefón čo najpohodlnejšie ovládať. Musím uznať, že sa jedná o režim, ktorý skutočne upútal moju pozornosť, na druhú stranu môže niekomu prísť zvláštne, že si človek kúpi veľký telefón preto, aby používal len časť jej displeja. V súvislosti s displejom som si tiež všimol, že sa vám môže veľmi ľahko stať, že pri zapnutom displeji a pozeraní sa na zadnú stranu telefónu začnete klikať na rôzne prvky po bokoch telefónu bez toho, aby ste chceli.

Dnes nejčtenější

.