Zavřít reklamu

Samsung, podobne ako každá iná spoločnosť na svete, z času na čas spraví chybné rozhodnutie. Presne to sa jej stalo v roku 2005, keď vývojár Andy Rubin pracoval na svojom operačnom systéme pre digitálne fotoaparáty. Jeho systém niesol pomenovanie Android a v tej dobe zrejme ani jeho autor netušil, že sa o 10 rokov jeho výtvor stane najpoužívanejším mobilným systémom na svete. Myšlienka, že by sa mohol systém presunúť na telefóny, prišla o niečo neskôr.

Rubin začal realizovať svoju víziu pomerne dávno. Jeho staršie projekty, startup Danger, Inc. a spolupráca na telefóne T-Mobile Sidekick mu priniesli poznatky, ktoré chcel zužitkovať práve pri novom systéme Android. V októbri / říjnu 2003 preto založil spoločnosť Android, lenže už po roku začal byť projekt stratový. Rubin preto v snahe o zachovanie projektu požiadal veľké spoločnosti, aby do projektu investovali, respektíve ho odkúpili. A len málokto zrejme vedel, že k potenciálnym majiteľom Androidu mohol patriť Samsung. Na stretnutie s vedením spoločnosti Samsung priletelo do Soulu všetkých 8 pracovníkov firmy Android.

Tohto stretnutia sa zúčastnilo 20 vedúcich manažérov Samsungu. Napriek tomu, že Rubin propagoval jeho víziu, propagoval ju márne. Ako dokonca Rubin spomína, reakcia juhokórejskej spoločnosti sa dala prirovnať k tomuto: „Aká armáda ľudí s vami bude pracovať na tomto projekte? Máte pod sebou šesť ľudí. Nedali ste si niečo?“. Inými slovami, Samsung jednoducho nemal záujem o jeho projekt. Karta sa ale obrátila a sklamanie ustúpilo za dva týždne. Už o dva týždne neskôr sa totiž Android stal plnohodnotnou súčasťou spoločnosti Google. Larry Page sa začiatkom roku 2005 stretol s Andym Rubinom a namiesto toho, aby mu ponúkol investíciu, mu navrhol, že jeho spoločnosť rovno odkúpi. Vedenie Google chcelo zmeniť trh mobilných telefónov a uznalo, že práve Android by mu v tom dokázal pomôcť.

*Zdroj: PhoneArena

Dnes nejčtenější

.