Zavřít reklamu

Microsoft zmenil svoj časový harmonogram a zatiaľ čo v minulosti vydával nové verzie Windows zhruba každé tri roky, odteraz sa stretávame s každoročnými aktualizáciami. V roku 2012 sme sa stretli s novinkou v podobe Windows 8, ktorá priniesla na obrazovky počítačov kontroverzné nové prostredie Windows Modern. Práve kvôli chýbajúcim funkciám v tomto prostredí sa začalo neskôr šuškať o tzv. Windows Blue, teda o prinášaní veľkých systémových aktualizácií každý rok, a to buď za minimálny alebo žiadny poplatok. To je v konečnom dôsledku pravda a my sme sa už v októbri / říjnu mohli stretnúť s bezplatným update Windows 8.1.

Lenže ani tento update zrejme nepriniesol všetko, čo by ľudia požadovali a tak niet divu, že sa v Redmonde pripravuje ďalší update. Človek by čakal, že sa bude tento update volať Windows 8.2, no Microsoft ho z neznámeho dôvodu pomenoval ako „Windows 8.1 Update 1“. Osobne si myslím, že sa jedná o zbytočne dlhý názov a dúfam, že ho Microsoft do vydania finálnej verzie zmení na niečo jednoduchšie. Čo sa vlastne ukrýva pod kapotou tohto staro-nového systému?

Nový update prináša hlavne zmeny týkajúce sa prostredia a zatiaľ som si všimol len jednu zmenu, ktorá by sa týkala niečoho iného než UI. Microsoft k novému Windows pribalil novší Internet Explorer vo verzii 11.0.3, ktorý obsahuje iba opravy chýb a zrejme ho bude možné stiahnuť aj bez „Update 1“. Poďme sa teda pozrieť rovno na tie najzásadnejšie zmeny.

Ako sa špekulovalo už pred niekoľkými mesiacmi, Microsoft by mal v budúcnosti viac zjednotiť Desktop a dlaždice. Lenže zrejme nikto nečakal, že táto zmena príde už na jar 2014. Microsoft teda robí presný opak toho, čo mal pôvodne v pláne a pretože podiel „osmičiek“ na trhu dnes nepresahuje 10%, snaží sa to spraviť čo najlepšie. Najkritizovanejšiu vlastnosť, chýbajúce tlačítko Štart priniesol Microsoft naspäť vo verzii Windows 8.1, no vtedy slúžilo skôr ako prepínač medzi plochou a zoznamom aplikácií v Metre. Táto vlastnosť zostáva aj vo Windows 8.1 a ako sme počuli, tradičná ponuka Štart sa objaví až vo Windows 8.2 „Treshold“. Ak mám ale povedať pravdu, na notebooku mi tlačítko Štart vôbec nechýba a aj preto používam Windows 8.1 skôr cez VMWare než aby som naň upgradoval prvú Osmičku. Naučil som sa totiž používať klávesu [Win] a vyhľadávač, ktorý je v nových Windows skutočne rýchly.

Osobne som dúfal, že Microsoft do Update 1 pridá možnosť odstrániť Štart tlačítko, no nestalo sa tak a zrejme sa tak ani nestane. Čo sa ale zmenilo v prospech PC užívateľov, je zobrazovanie Modern aplikácií v paneli úloh. Na túto zmenu upozorňuje Microsoft už pri prvom otvorení plochy, keďže okrem prieskumníka a Internet Explorer-u sa tu nachádza aj zelená ikonka Windows Store. Pokiaľ vám ale táto možnosť vadí, kedykoľvek je možné ju vypnúť, čo by som pokladal za celkom veľké plus. Dlaždicové aplikácie si ale aj naďalej zachovávajú svoju filozofiu a preto naďalej vypĺňajú celú obrazovku, než aby boli otvorené v okne. Toto beriem tiež ako výhodu, keďže ak sa mám priznať, Metro aplikácie sa do okna skutočne nehodia.

Do každej aplikácie ale pribudla vrchná lišta, ktorá umožní zavrieť, minimalizovať alebo uchytiť aplikáciu na niektorú stranu obrazovky. Táto zmena je podľa mňa veľmi zaujímavá a to aj z toho dôvodu, že sa vrchná lišta odkryje pohybom myši k hornému rámu obrazovky a sama sa po pár sekundách skryje. Žiaľ, pokiaľ sa rozhodnete používať Windows 8.1 Update 1 vo full-screen cez VMware, pracovanie s lištou vám bude robiť problémy. Pri prepínaní aplikácií si tiež všimnete, že sa panel úloh zobrazuje aj vo Windows Store aplikáciách. Lišta sa objaví len na chvíľu, no mnohých zrejme upúta, že je čierna a príjemne ladí s prostredím Windows Metro.

Čo podľa mňa poteší PC užívateľov, je možnosť takmer kompletne vypnúť Modern UI. Okrem toho, že je možné deaktivovať Start Screen, tentoraz do nastavení pribudla aj možnosť kompletne vypnúť Multitasking menu v ľavej časti obrazovky. Súčasne s týmto je možné nastaviť, aby sa Charms Bar objavil iba po prejdení myšou do spodného pravého rohu obrazovky. Toto si na desktope nájde veľké uplatnenie, keďže sa mi už párkrát stalo, že som miesto zatvorenia aplikácie otvoril Charms Bar. Čo poteší PC-čkárov ešte viac, je možnosť otvoriť Desktop okamžite po prihlásení sa. Táto možnosť je defaultne vypnutá a užívateľ si ju musí aktivovať v nastaveniach.

Pri prehliadaní Start Screen a pri snahe o jej úpravu si všimnete, že tu Microsoft spravil dve zásadné zmeny. Menu s úpravou ikon sa už nevysúva zo spodnej časti obrazovky, ale po kliknutí pravým tlačítkom sa jednoducho zjaví kontextové menu, skoro ako na pracovnej ploche. Toto menu obsahuje všetky dôležité funkcie, teda možnosť odinštalovať aplikáciu, skryť ju z Metro obrazovky alebo zmeniť jej veľkosť. Pribudla sem ale aj možnosť pripnúť aplikáciu na desktopový panel úloh, čo len potvrdzuje menšie zjednotenie Desktop a Modern prostredí. Samotné menu je prispôsobené skôr pre užívateľov na PC a na notebooku, než na tabletoch. Druhá zásadná zmena sa týka skupín dlaždíc. Microsoft umožňuje vytvárať skupiny aplikácií v Start Screen aj naďalej, ale už nebude možné skupiny pomenovať.

No a nakoniec je tu ešte jedna veľká vec. Jedná sa síce o drobný doplnok ale rozhodne poteší. Na obrazovku Start Screen pribudlo tlačítko pre vypnutie alebo reštartovanie počítača. Toto tlačítko pokladám za obrovský prídavok, keďže Microsoft dramaticky zjednodušil vypínanie a reštart počítača. Súčasne s týmto tlačítkom sem pribudlo aj tlačítko pre vyhľadávanie. Tu je možné nastaviť, aby Search vyhľadával buďto len nainštalované aplikácie, alebo aby vyhľadával aj ďalšie súbory, ktoré súvisia s vašim dotazom.

Zhrnutie

Windows 8.1 Update 1 je v konečnom dôsledku ďalšia významná aktualizácia, ktorá búra hranice medzi prostredím Desktop a Windows Modern. Microsoft pri jeho vývoji vypočul sťažnosti užívateľov a preto do novej verzie Windows prináša významné novinky, ako napríklad zobrazovanie dlaždicových aplikácií v paneli úloh alebo možnosť kompletne vypnúť multitasking menu. Zmeny sú určené najmä v prospech užívateľov PC a notebookov, čo môže spôsobiť problémy na tabletoch, ak si ich užívatelia chcú prispôsobovať domovskú obrazovku Start Screen. Väčšina zmien by však nemala prekážať a vidíme tu väčšiu symbiózu dvoch systémových prostredí. Čo poteší predovšetkým užívateľov na PC, je možnosť načítať pracovnú plochu okamžite po prihlásení sa, a rovnako tu vidíme zjednodušený prístup k vypnutiu alebo reštartovaniu systému.

Čo ma ale mrzí, je nemožnosť skryť tlačítko Štart. Pri používaní Windows 8 som si totiž zvykol na ovládanie pomocou [Win] alebo Search a tak sa pre mňa tlačítko Štart stalo akousi zbytočnosťou. Ako som dokonca neskôr zistil pri internetovej diskusii, nie som jediný, kto má takýto názor. Osobne preto dúfam, že Microsoft neskôr pridá možnosť skryť tlačítko Štart z panelu úloh. Vyzerá to však, že táto možnosť sa objaví až v neskoršej verzii Windows. Samotný update by mal podľa uniknutých informácií vyjsť 11. apríla / dubna 2014.

Dnes nejčtenější

.