Pražský inovační marathon #NakopniPrahu postupuje do další fáze. Odborná porota posoudila odevzdané nápady od 25 týmů a vybrala 13 nejlepších, které postupují do dalšího kola. Mladé inovátory nejvíce zaujalo téma rozvoje a posilování komunitních vztahů. Postupující týmy budou do kone června za pomocí mentorů a odborníků pracovat na prototypech řešení, které představí na slavnostním finále 26. června. Vítězné projekty získají finanční podporu v celkové výši 100 000 Kč a pomoc s realizací svého nápadu.
Cílem druhého ročního Pražského inovačního maratonu je vymyslet a rozvinout projekty, které pomocí moderních technologií nebo inovativních řešení zlepší život Pražanů. V únoru odborná porota vybrala z přihlášek nejlepší týmy, které se zúčastnily „Nalejvárny“, kde se podrobně seznámily s výzvami. Mezi letošní výzvy patří: zdraví, životní prostředí, energetika, bezpečnost a doprava, komunity, udržitelný turismus a kultura, vzdělávání a školství a data.
Odborná porota na základě projektových záměrů předložených prostřednictvím online formuláře vybrala 13 postupujících finálových týmů, které dostanou finanční příspěvek, aby mohly své nápady dotáhnout do konce a připravit funkční prototyp řešení.
Postupující týmy jsou tyto:
- Tým Hadi s projektem Běž do Háje, který přichází s návrhem zázemí pro běžce. Jedná se o plácek s potřebným vybavením, jako zamykací skříňky na odložení věcí, vyznačené trasy v přilehlém parku a cedule s informacemi o rozcvičovacích technikách či s mapovými podklady.
- Tým Collboard s projektem Collboard.com neboli virtuální tabule pro školy. Aplikace je určena k online výuce a také výuce hybridní, kdy se třída rozdělí na více částí, ať už ve škole nebo doma.
- Tým Lostik s projektem Chytrá klíčenka, která obsahuje unikátní ID, napojené v různých databázích, které lze využít různými způsoby, např. pokud někdo najde klíče, donese je na úřad, kde bude skříňka na ztráty a nálezy, kam přiloží Lostik. Následně se automaticky odešle informace majiteli klíčů, kde se jeho klíče nacházejí a kde si je může vyzvednout.
- Tým Aignos s projektem, který mladým lidem pomůže zorientovat se v problematice AI. Ukáže principy jejího fungování a představí, jak ji mohou sami aktivně využívat.
- Tým Studenti PRO lékaře s projektem Medici PRO očkování. Ten si klade za cíl podpořit lékaře v boji s klesající proočkovaností, která je velkou hrozbou pro veřejné zdraví, a propojit poznatky z medicíny a komunikačních studií.
- Tým Metacity s projektem, který si klade za cíl zjednodušit komunikaci mezi občany, developery, neziskovými organizacemi, městskými institucemi a dalšími zájmovými skupinami podílejícími se na plánování města skrze vizualizaci dat.
- Tým Paioneers s projektem Praha energeticky soběstačná, který řeší produkci a ukládání elektřiny v místě spotřeby v Praze.
- Tým Spolu Byznys a NGO s projektem Rosteme společně pro Prahu, který si klade za cíl propojovat pražské firmy deklarující zájem o spolupráci s NGO a který umí měřit společenský dopad svých činností a umí je i komunikovat.
- Tým SenEDU s projektem, který nabízí jednoduchou platformu online doučování. Poskytuje přímé a bezkontaktní propojení lektora seniora se studentem.
- Tým Příroda v Praze s projektem soul roots, který se zaměřuje na zlepšení duševního zdraví člověka skrze trávení času v přírodě doprovázeného cvičeními vedoucími k osobnímu růstu.
- Tým tvemesto.cz s projektem Sousedská síť, který zprostředkovává lidem interakci s jejich okolím v informační, komunikační i sociální rovině. Kromě toho nabízí řadu praktických nástrojů k řešení situací v každodenním životě.
- Tým Intermodálisti s projektem TAXI Lítačka, přepravní služby kombinující rychlost páteřní MHD v centru města a komfort TAXI mimo centrum.
- Tým Tnght s projektem, který si klade za cíl provést každého uživatele nočním životem v Praze od A až do Z. Turisté i místní budou mít v digitální podobě přehled o všech místech, kde se nesmí pít alkohol, a dostanou upozornění na začátek nočního klidu.
Finále Pražského inovačního maratonu proběhne 26. června 2021 v Centru architektury a městského plánování neboli v CAMPu. Mezitím se finalisté mohou účastnit workshopů a konzultovat projekty s organizátory a mentory z oblasti městské správy, univerzit, městského plánování, ale i komerční sféry.
Se všemi projekty, které porota posuzovala, se můžete seznámit zde. Další informace o Pražském inovačním maratonu a jeho výzvách jsou dostupné tady.