O čtečte oční duhovky u produktů Samsung jste už zajisté slyšeli. Ze začátku byla sice vcelku nespolehlivá, nyní se však podařila vyladit alespoň k částečné dokonalosti. Některé společnosti už jí dokonce věří natolik, že ji pomalu implementují do svých služeb. Touto cestou se vydala například i banka TSB, která se jako první v Evropě rozhodla povolit přihlašování do svého bankovnictví právě pomocí oční duhovky.
Tuto novinku si budou moci klienti TBS užívat už od září. Jedinou podmínkou je vlastnit Samsung Galaxy S8 nebo S8 Plus. Jakmile si klienti zaregistrují svou oční duhovku do systému, budou se přes ní přihlašovat trvale a bez problému. Navíc je toto zabezpečení některými odborníky označováno za jedno z nejbezpečnějších tohoto typu. V kombinaci se čtečkou otisků prstů je pak neoprávněné proniknutí do zařízení opravdu v rovině fantazií. Tak růžové to však přeci jen není.
Je čtečka skutečně neomylná?
Nedávno se na internetu objevily informace, ve kterých někteří odborníci čtečku oční duhovky naopak zpochybňují. Němečtí hackeři totiž údajně vytvořili vcelku jednoduchý způsob, jak celé zabezpečení obejít. Jejich prolomení funguje na obrázku oka majitele nějakým způsobem implementovaného do kontaktní čočky. Dobrou fotografii oka majitele telefonu však snadno rozhodně nezískáte. Proto to vypadá, že stačí k prolomení opravdu málo informací, které navíc nebude problém získat.
Takovéto věci se sice stávají, nicméně by rozhodně neměly. Podobný problém totiž postihl i software na rozpoznávání hlasu jiné společnosti. Ten byl též považován za velmi spolehlivý. K prolomení však stačil pouhý hlas dvojčete majitele. Nejspolehlivějším zabezpečením je tak i nadále Touch ID, které vyvinul už před čtyřmi roky pro svůj iPhone 5s.
Pokud si však budou klienti banky zabezpečením jisti, nejspíše i přes obavy expertů k přihlašování přes duhovku přistoupí. Jestli však i samotná banka spustí tuto službu i přes možná rizika je ve hvězdách.
Zdroj: telegraph