Telefony s Androidem jsou složitá zařízení, pokud vezmeme v úvahu vše, co je potřeba k tomu, aby fungovaly tak, jak mají. Uvnitř se skrývá řada technologií fungujících ve dne i v noci, včetně senzorů, které monitorují vše od směru a umístění telefonu až po okolní osvětlení.
Senzory fungují nepřetržitě, i když neotevřete aplikace, které je používají, a některé senzory spolupracují na zajištění lepší přesnosti v celém operačním systému. Níže tedy najdete 8 nejneočekávanějších způsobů, jak jsou senzory vašeho Android smartphonu neustále používány.
- Akcelerometr a senzor gravitace: Akcelerometr a senzor gravitace na vašem Android telefonu fungují ruku v ruce – první sleduje jeho pohyb a účinky gravitace, zatímco druhý měří směr a intenzitu gravitace. Díky těmto senzorům váš telefon rozpozná, kdy jej otočíte z výšky na šířku a naopak, a podle toho přizpůsobí zobrazení.
- Gyroskop: Gyroskop měří rychlost otáčení telefonu a často funguje ve spojení s dalšími senzory, jako je akcelerometr a magnetometr. Využívá se například v navigačních aplikacích nebo při fotografování (pro stabilizaci záběru).
- GPS: GPS senzor ve vašem androidovém telefonu funguje na základě měření vzdálenosti mezi ním a obíhajícími satelity. Díky tomuto senzoru může váš telefon určit vaši polohu na mapě, pomoci vám najít cestu k cíli nebo sdílet vaši polohu s jinými zařízeními. Tato data také využívají některé služby a aplikace využívající polohová data, jako je Vyhledávání Google, aplikace fotoaparátu, aplikace pro sledování zdraví nebo hry typu Pokémon Go.
- Magnetometr: Magnetometr ve vašeho telefonu určuje jeho směr vzhledem k magnetickému poli Země a zjišťuje jeho orientaci vzhledem k severu, přičemž často spolupracuje s jinými senzory, jako je akcelerometr a gyroskop, a je zvláště užitečný pro navigaci.
- Senzor přiblížení: Senzor přiblížení, který se obvykle nachází v blízkosti předního fotoaparátu v horní části obrazovky telefonu, detekuje, kdy přiložíte zařízení k uchu, abyste mohli přijmout hovor. Vypíná displej, když telefonujete, čímž zabraňuje náhodnému stisknutí tlačítka a šetří výdrž baterie.
- Senzor okolního světla: V průběhu dne váš telefon automaticky upravuje úrovně jasu obrazovky, za což vděčí senzoru okolního světla. Ten neustále sleduje osvětlení ve vašem okolí a podle toho upravuje obrazovku (například večer ji ztlumí a na slunci zesvětlí).
- Mikrofony: Telefony s Androidem mají zabudované chytré asistenty, kteří mohou odpovídat na vaše otázky. Slyšet váš hlas mohou díky mikrofonům.
- NFC: NFC senzor, nebo lépe řečeno čip umožňuje bezdrátovou komunikaci mezi zařízeními, která zahrnuje provádění bezkontaktních plateb, rychlé sdílení souborů a dat a párování zařízení mezi sebou.
Jak vidíte, senzory jsou něčím, co smartphone dělá smartphonem a co zajišťuje funkce, které považujeme za samozřejmé. Rozhodně to ale nemusíte mít na paměti vždy, když svůj telefon berete do ruky. Jako debata nad pivem je to ale jistě zajímavé.