Zavřít reklamu

Samsung představil novou vlajkovou řadu Galaxy S25, skládající se z modelů S25, S25+ a S25 Ultra. Ty se po hardwarové stránce od svých předchůdců příliš neliší, přinášejí však významné softwarové vylepšení, mezi kterým je i podpora tzv. hladkých aktualizací. Jde o první „vlajky“ korejského obra, které tuto funkci podporují.

Hladké aktualizace (nebo také A/B aktualizace), které Google představil v roce 2016, uživatelům umožňují nadále používat své telefony, zatímco se update instaluje na pozadí v samostatném oddílu. Po dokončení instalace na pozadí jsou uživatelé vyzváni k restartování zařízení, přičemž to se poté hladce restartuje do nově aktualizovaného oddílu. Většina výrobců androidových smartphonů tuto funkci přijala, ať je to Xiaomi, OnePlus, Motorola a další.

Oproti tomu Samsung se hladkým aktualizacím dlouho vyhýbal. Jako první ji nabídl až v loňském telefonu střední třídy Galaxy A55 a nyní tedy i ve svých prvních vlajkových lodích. Proč tedy Samsungu trvalo tak dlouho, než u svých telefonů konečně přišel s jejich podporou? Hladké aktualizace, jak byly původně implementovány v Androidu 7.1, měly jistý problém, a to ten, že vyžadovaly podstatně více místa než standardní aktualizace. Konkrétně vyžadovaly dvakrát více místa vyhrazeného pro aktualizace systému, což znamenalo méně místa pro aplikace a soubory.

Google o tomto problému nicméně věděl a původní systém hladkých aktualizací v Androidu 11 aktualizoval na novější virtuální A/B systém. V rámci něj už zařízení nemají dvě plné kopie oddílů (kromě několika klíčových pro zavedení systému). Během aktualizace Android vytvoří komprimovaný obraz každého oddílu, který je třeba aktualizovat, a poté na něj aplikuje opravy v souboru aktualizace. Android následně zkontroluje, zda lze opravený obraz spustit. Pokud ne, nabootuje se pouze z původních oddílů.

Novější systém hladkých aktualizací řeší největší problém se schématem A/B tím, že eliminuje potřebu duplikace oddílů. Obrazy oddílů sice zabírají nějaké místo v oddílu uživatelských dat, komprese to však pomáhá minimalizovat. Postupem času Google snižoval požadavky na místo virtuálního prostoru A/B, až se dostaly zhruba na úroveň standardních aktualizací. To nakonec vedlo k ukončení podpory standardních aktualizací v Androidu 15. Jinými slovy řečeno, Samsung do telefonů řady Galaxy S25 A/B aktualizace zavést musel, protože běží na Androidu 15 (a nadstavbě One UI 7).

Nejvýhodněji koupíte nový Galaxy S25 u Mobil Pohotovosti, kde díky kombinaci slev můžete ušetřit až 18 500 Kč. Jedině na mp.cz také získáte k novinkám Samsung záruku prodlouženou na 3 roky zcela zdarma. Více na mp.cz/galaxys25

Novinky řady Galaxy S25 koupíte zde

Dnes nejčtenější

.