Možná tento názor budete kritizovat, ale předtím si uvědomte, že lidé ročně vyprodukují přes 60 milionů tun elektronického odpadu. Čtyři pětiny z toho se pak nijak nerecyklují, a tedy plevelí a doslova otravují naši matičku Zemi. A to nemluvíme o plýtvání surovinami. Mnoho z toho jsou i nabíječky a nabízí se tedy otázka: „Opravdu potřebujete nějakou další nespolehlivou nabíječku za pár stovek Kč, když už máte na telefon za desetitisíce?“
Důvody k odstranění nabíječek z balení
Není třeba si nic nalhávat. Odstranění nabíječky z balení smartphonu samozřejmě především ulevilo jeho výrobci. Ten ji totiž vyšoupnul ale zachoval cenu, kterou by teoreticky mohl jinak zvedat (ale také nemusel). První byl Apple, kdy tak udělal u generace iPhonů 12. Následovali ho všichni. Zmenšilo se i balení, takže je pro společnost levnější a ekologičtější doprava, kdy se prostě do zásilky vejde více menších krabiček. Opět bez toho, aniž bychom to poznali na ceně.
Mezi ty „komunikované“ důvody ale patřilo a stále patří:
- Většina uživatelů již vlastní kompatibilní nabíječky z předchozích zařízení.
- Snížení množství elektronického odpadu je jedním z hlavních argumentů všech výrobců.
- Standardizace nabíjecích portů: S rozšířením USB-C se stalo snazší používat jednu nabíječku pro více zařízení, kdy za to (v dobrém slova smyslu), mohla i EU, která Applu zakázala Lightning.
Kontroverze pokračují, ale není k nim důvod
Někteří spotřebitelé pořád vnímají absenci nabíječky jako negativní. Existuje totiž pořád určitá obava, že prodej samostatných nabíječek představuje pro výrobce další zdroj příjmů, místo aby šlo o skutečnou ekologickou iniciativu. Na jednu stranu to může být pravda, jenže i když nyní přejdete z iPhonu na Samsung, můžete používat nabíječky Applu s telefony Samsungu a opačně. Nemusíte si tedy nijak předraženou nabíječku kupovat. A kdyby, opravdu je to taková zátěž, když už si koupíte Galaxy S24 Ultra v hodnotě 30 tisíc Kč?
Přístup k této problematice je individuální a pořád závisí na konkrétních potřebách uživatelů i jejich stávajícím vybavení. Jsou zde také mnohé čínské společnosti s jejich standardy nabíjení (např. OnePlus a SuperVOOC), které dosahují šílených rychlostí jen s jejich vlastními telefony. Vyjma USB-C je tu ale také Qi2, které doufejme dostanou i Samsungy řady Galaxy S25 a budou díky tomu ve svém nabíjení o něco univerzálnější, právě i s využitím nabíječek od Applu.
Ve všech ohledech jsme už od toho roku 2020 ušli poměrně dlouhou cestu a neměli bychom se nad tímto krokem výrobců nějak pozastavovat. Navíc pokud to má být pro naše dobro.
Stejně tak se jde zeptat stejně, když stojí telefon takové peníze je pro výrobce taková zátěž přibalit nabíječku, když cenu se mobilu nijak nesníží?
Když prodáváš svůj starý telefon, tak si nabíječku necháváš? A co když tvůj starý telefon potřeboval 25W nabíječku, ale nový 45W?
Fajn. Jednotný konektor máme. Tak by se nemusel příbalovat kabel. Ale nabíječky maji telefony různé podle watů nabíjení. Takže zase blbost
No já nevím,
Podle mne to akorát způsobí to že lidi začnou kupovat různé no name nabíječky v supermarketech.
Protože přece jen, je to jen nabíječka.
Zase kravina… „…můžete používat nabíječky Applu s telefony Samsungu a opačně.“… no právě že tak úplně ne … protože baterie Applu potřebuji jeho speciální nabíječku. Teoreticky možno tuto informaci považovat za zavádějící s potenciálním důsledkem zničení baterií X iPhonů kvůli vaší informací a tím pádem majitelé mohou mít škodu ve výši X tisíc Kč… doslova snaha zničit iPhony lidem.
Mobil přeci komunikuje s nabíječku, pokud ne tak se nenabije nebo se nabíjí velmi pomalu. Jen hádám zatím sem se nedostal do této situace kdy se kombinuje Apple a Samsung třeba.
A taky mimochodem víte proč to výrobci dělají? Protože přeci když si uživatel koupí mobil za 20 000 Kč tak by přeci bylo zbytečný aby měl v balení všechno co potřebuje protože si přece může vyplytvat čas tím že pojede pro origo adaptér za dalších 500 Kč… no prostě mechanismus jak nasrat zákazníky a vydělat na něčem co je kravina.
Ani ne ja by som nepotreboval ani kabel ja mam za tie roky uz dost nabijaciek aj kablov 😀 ja uz ani kabel nevytahujem ked kupin novy telefon
S argumentem o ekologii souhlasím. Ale autor poměrně zásadně opomíjí následující:
* nadpis obsahuje „k telefonům za více jak 20 tisíc Kč“ – ta situace je ale stejná i u podstatně levnějších telefonů
* výměna zařízení za nové často znamená posun v oblasti nabíjení, hlavně co se týče rychlosti. Takže pokud bych nabíječku neměl v balení, stejně bych si ji pořídil
* ne, nedělají to všichni – viz třeba Motorola, nabíječka je (kromě jiného) v balení u telefonů „za více jak 20 tisíc Kč“ i u těch podstatně levnějších
* pokud „měním“ telefon, tak starý prodávám i s nabíječkou
Co tam máte dál?