Každý rok Google vydává novou verzi Androidu, která s sebou přináší nová vývojářská rozhraní (API). Americký obr také pravidelně vydává drobné aktualizace Androidu nazývané QPR (Quarterly Platform Release), ty však obvykle přinášejí pouze nové funkce a ne nová API. Když už k vydání aktualizace QPR s novým API dojde, vyžaduje to zvýšení verze systémových vývojových nástrojů (SDK) a také nový název. Naposledy se to stalo v rámci systému Android 12L v roce 2022 a předtím v rámci Androidu s 8.1 v roce 2017. Společnost však nyní přepracovává plán vydávání svého systému, aby mohl vypouštět více takovýchto updatů.
Google nedávno oznámil, že Android se v budoucnu dočká častějších vydání SDK a že na příští rok jsou plánovány dvě aktualizace s novými API. První má dorazit ve 2. čtvrtletí roku 2025 a bude to rovnou Android 16. Google plánuje vydat příští Android o několik měsíců dříve než obvykle proto, že chce, aby aktualizace byla připravena dříve. Kromě zrychleného vydávání se z pohledu vývojáře nic jiného nemění. Android 16 tak bude mít nové funkce, změny chování týkající se aplikací, změny API a nová API, stejně jako Android 15 a všechna předchozí vydání Androidu.
Druhá aktualizace má poté dorazit ve 4. čtvrtletí příštího roku, ve srovnání s tou předchozí, tedy Androidem 16, však prý bude menší. V tuto chvíli není jasné, jestli tento update bude mít vlastní název, prozatím jej však můžeme označovat jako Android 16 QPR2, jelikož by se mělo jednat o druhé čtvrtletní vydání Androidu 16.
Google říká, že aktualizace Android 16 QPR2 přidá do původního vydání Androidu 16 „aktualizace funkcí, optimalizace a opravy chyb“. Má také zahrnovat nové zdroje, důležité však je, že nebude zahrnovat žádné změny týkající se chování aplikací. Tím, že do ní nebudou zahrnuty žádné změny zpětné kompatibility, bude pro vývojáře volitelná a nebude po nich vyžadovat přestavbu aplikací.
Vývojáři, kteří nebudou mít o tato „vedlejší“ vydání Androidu zájem, nebudou nuceni je podporovat, jelikož nebude ani podporováno cílení na nižší verze SDK. Obchod Play také nezmění své požadavky na cílovou úroveň API, což znamená, že vývojáři budou muset vzít v úvahu pouze změny zavedené v každoročním hlavním vydání Androidu. Nová API, která Google představí v menší verzi Androidu, se pochopitelně přenesou do jeho další velké verze.
S tímto zrychleným plánem vydávání má Google za cíl „urychlit inovace v aplikacích a zařízeních s vyšší stabilitou a precizností pro uživatele a vývojáře“. Stávající roční cyklus vydávání Androidu, i když je předvídatelný, je rovněž problematický, neboť svazuje ruce výrobcům smartphonů i dodavatelům čipsetů a také brání Googlu zavádět nová API tak rychle, jak chce.