Zavřít reklamu

Některé výtvory AI jsou tak uvěřitelné, že je těžké je rozeznat od reality. A když nevíte, je fajn se zeptat. Nyní máte koho, protože Google Fotky už nebudou informace o tom, jestli byla s fotografií dělána nějaká AI editace, schovávat jen do metadat. 

Google vydal tiskovku, ve které informuje, že uživatelům poskytuje více informací o tom, zda byla fotografie upravena pomocí nějakého AI softwaru. Tento krok je odůvodňován zájmem společnosti být transparentnější při sdílení fotografií na svých platformách. Google dodává, že „od příštího týdne bude aplikace Fotky podrobně popisovat, zda byl obrázek dříve upraven jedním z AI nástrojů.“ 

Jednoduše to znamená, že abyste zjistili, jestli do snímku nějakým způsobem zasáhla AI, nebudete muset kontrolovat jen v metadatech. Informaci o tomto faktu najdete už v detailech o fotografii. Informace poskytované skrze nabídku AI Info mají být poměrně komplexní, takže se dozvíte i to, jakými funkcemi byla upravena – to tedy alespoň pokud byly použity přímo ty Googlu (dokonce i ty negerativní). Uvidíte zde např. použití funkcí Best Take, Add Me, Magic Editor, Magic Eraser nebo Zoom Enhance. Jak to bude s řešením ostatních, zatím není jasné. 

Google už nyní dodržuje standardy IPTC (International Press Telecommunications Council), ale novinka má přinést jasnější transparentnost tím, že bude pro každého uživatele každá „AI neplecha“ ještě viditelnější. Společnost také uvedla, že bude i nadále hledat alternativní řešení a metody ke zvýšení transparentnosti výtvorů Gen AI.

Jak to dělá Galaxy AI? 

Samsung také informuje své zákazníky o tom, že byl daný snímek nějakým způsobem upraven nebo tvořen AI. Tyto informace totiž i on propisuje do metadat, i když bez bližších detailů. Jde ale ještě dál, kdy každému takovému obrázku, který byl pomocí AI upraven, přidá rovnou do levého spodního rohu vodoznak. Ten sice mírně degraduje výsledek, jde jej ale také snadno oříznout. V metadatech samozřejmě informace zůstávají. 

Dnes nejčtenější

.