Zavřít reklamu

Samsung poměrně zásadně mění své zvyklosti a nejeden zákazník z toho může být zmatený. Je nicméně pravda, že všechno špatné se společnost snaží vyvážit i něčím dobrým. Je to ale výhra nebo spíše prohra? 

Samsung už tak nějak nepřímo představil Galaxy A16, tedy svůj low-end model, který je ale celosvětovým trhákem – to tedy pokud se podíváme na prodeje předchozích generací. Samsung totiž neprodá nejvíce těch nejdražších smartphonů, ale naopak těch nejlevnějších. To mu také pomáhá k tomu udržet se na špici žebříčku v prodejích telefonů. Nejvíc ale nevydělá, protože v tom exceluje Apple. Ten prodá jen o „pár milionů“ svých iPhonů méně, jenže jejich cena (a tedy i marže) je násobně vyšší.

Spolu s (ne)uvedením Galaxy A16 jsme se také dozvěděli, že mu společnost dá 6 let aktualizací Androidu a zabezpečení. A to je naprostá bomba, protože u tak laciného zařízení je to unikátní. Neřešme teď dostupnost náhradních dílů ale to, že telefon za pět tisíc korun dostane aktualizace Androidu až do roku 2030. Neuvěřitelné. 

Navíc se dá předpokládat, že stejnou podporu dostanou i další Áčka, tedy ta plánovaná na jaro, kterými by měly být vrcholné modely řady Galaxy A36 a A56. Podpora se tak už nebude dělit na 4 a 7letou, ale na 6 a 7letou, kdy vlajkové modely dostanou jen o ten jeden rok navíc.

Rok vs. verze Androidu 

Takto dlouhý horizont aktualizací ale může narazit, což nám nyní Samsung už vlastně ukazuje. Podpora se totiž bude omezovat na roky, ne na verze Androidu. I když tedy vydá Google Android 15 teď v říjnu, Samsung vydá na něm postavenou nadstavbu One UI 7 až v lednu příštího roku. Nehodí se tedy počítat s aktualizacemi Androidu a počítat jeho verze, protože tímto krokem může společnost ochudit vybrané modely o jejich aktualizace, zejména v těch případech, které mají dostat Android 15 jako poslední -> skutečně jej dostanou, když jim má oficiální podpora skončit letos?

Teoreticky je tak Samsung může zaříznout o jednu verzi Androidu dříve, aniž by porušil, co vlastně slíbil, protože uvádí roky, nikoli verze systému. A zákazníci budou naštvaní. Stejně tak se může stát, že v budoucnu zase vše urychlí, takže v jednom roce vydá dvě hlavní verze One UI. Kdyby se to mělo stát už příští rok, tak by v lednu vydal One UI 7 a v říjnu na Androidu 16 postavené One UI 8. Stane se tedy, že i zařízení s 6letou podporou dostane ve finále 7 verzí Androidu?

Samsung se snaží, ale… 

V každém ohledu je chvályhodné, jak se Samsung s podporou snaží. Na druhou stranu je zarážející, že se dobrovolně vzdá být první, kdo zavádí do svých zařízení novou verzi Androidu. Je evidentní, že hardwarové novinky už nejsou pro zákazníky tak přitažlivé, a proto musí vše vsadit na řadu Galaxy S25, se kterou One UI 7 uvede. Dost možná mu k tomu dopomáhá i zájem o Galaxy AI, kdy tuto svou umělou inteligenci představila společnost loni v One UI 6.1 právě s Galaxy S24.

Nejnovější Samsungy koupíte zde

Dnes nejčtenější

.