Stejně jako patří k telefonu Samsung chytré hodinky Galaxy Watch, patří k iPhonu Apple Watch. Společnost v září představila už jejich 10. generaci, a i když ani ta nepřináší kdo ví jaké novinky, dělá z Apple Watch Series 10 to nejlepší, co na trhu chytrých hodinek najdete.
První byly všelijaké rádoby chytré hodinky, které ale v mnohém narážely, zejména tedy v operačním systému. V roce 2015 pak přišel Apple s jeho Apple Watch a operačním systémem watchOS a všem ukázal, jak se to má dělat. Samsung to nejdříve zkoušel s Tizenem, ale byla to bída. Až Galaxy Watch4 měly Wear OS Googlu, který se právě může se systémem Applu směle poměřovat. Jenže když máte na ruce Apple Watch, víte, kdo je ve wearables králem.
Systémově na špici
Galaxy Watch jsou hezké a užitečné, jejich Wear OS je pak už skutečně vyladěný. Ve světě Androidu je to to nejlepší, kdy jim na paty mohou šlapat akorát tak Pixel Watch přímo od Googlu, ostatní tak nějak pořád tápou. Jistě, je zde ještě Garmin, jenže jeho řešení je „chytré“ až v druhé řadě.
Když se vám do ruky dostanou Apple Watch Series 10, dostane se vám do ruky to nejlepší, co si můžete k iPhonu pořídit. Je sice úhel pohledu, jestli to nejsou Apple Watch Ultra, ale je to jako srovnávat Galaxy Watch7 a Galaxy Watch Ultra. Každé hodinky jsou určeny pro jiné uživatele.
I když jsou Galaxy Watch určeny pro svět Androidu a Apple Watch pro svět Applu a nic mezi tím, jde mezi nimi vzájemně poměřovat síly. Ani jedny sice s konkurenční platformou nekomunikují, takže k Samsungu si Apple Watch opravu nepořídíte, a opačně, jde ale o přímou konkurenci. A je škoda, že si Apple Watch Series 10 se Samsungem nerozumí.
Neberte to špatně. Jsem rád za to, že jdou Samsung a Google vlastní cestou, ve které zas tak příliš Apple nekopírují. Je ale evidentní, kdo to dělá lépe a kdo se učí. Ve watchOS je všechno hravější, efektnější, hezčí, víc baví i ovládání korunkou, kdy se mu otočná luneta modelů Classic prostě nemůže rovnat. Text se na čtvercovém displeji také lépe zobrazuje a systém z něho těží více.
Větší ve všech ohledech
Hodinky samotné ale vlastně příliš ničím nepřekvapí. Vzhled je starý (dobrý) známý, hliníkový, tenčí a větší. O jeden mm zde narostlo pouzdro, což při nošení nepoznáte. Na výšku ale mají jen 9,7 mm, což oceníte. Oceníte i ten skvělý obří displej, který má u 46mm verze velikost úhlopříčky 1,96 palců. I Galaxy Watch Ultra mají jen 1,5 palců. Navíc má skvělé pozorovací úhly, takže na něho uvidíte ze všech stran, i když má jen 2 000 nitů a chybí mu safír (ten má titanová edice).
Rekreační potápěče nadchne možnost potápět se s nimi až do 6m hloubky, což je ideální třeba pro šnorchlování. Pořád to jsou ale běžné smartwatch, žádné Ultry. Snímač teploty nijak nepřekvapí, Samsung ho má také, a i na objekty ne jen vodu. Jsou tu ještě nové funkce, ale nejsou pro Apple Watch Series 10 exkluzivní a nejsou ničím, co by musel Samsung závidět. Spánkovou apnoi totiž umí také.
Vytýkat není ani co s ohledem na výkon, telefonní možnosti, trackování aktivit a zdraví, snad jen ta výdrž je pořád stejně bídná. Den dáte, víc ale stěží. Apple je nicméně pořád tím, který ve wearables udává trendy a asi to ještě nějakou dobu zůstane (i v případě TWS sluchátek). Pokud u iPhonů 16 není vlastně nic, co byste jim mohli v případě používání lepších telefonů Samsungu závidět, u Apple Watch je to jiné. Galaxy Watch7 jim prostě a jednoduše nestačí, i když se hodně snaží. Alespoň na nich ale ušetříte, protože Apple Watch Series 10 startují na 11 490 Kč.